banner191

banner148

banner179

banner176

AKDENİZ MOU Toplantısı İzmir'de Gerçekleşiyor

Akdeniz MOU 14. Komite toplantısı 09-11 Ekim tarihleri arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından İzmir'de gerçekleştirilecektir.

GÜNCEL 09.10.2012, 02:04
AKDENİZ MOU Toplantısı İzmir'de Gerçekleşiyor
Akdeniz MoU Komite Toplantıları, 11 Temmuz 1997 tarihinde imzalanan “Akdeniz Bölgesinde Liman Devleti Kontrolü Konusunda Varılan Anlaşma” gereği her yıl düzenlenmektedir.

Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu (Akdeniz MoU) 14. Komite Toplantısı 09 - 11 Ekim 2012 tarihleri arasında, Ülkemiz ev sahipliğinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Kaya Termal Otel İzmir’de gerçekleştirilecektir.

Anılan Toplantıya, Akdeniz MoU Sekreteryası, Bilgi İşlem Merkezi ve üye ülke temsilcileri ile birlikte Uluslararası Denizcilik Kuruluşlarının temsilcileri katılacaktır.

Türkiye’nin taraf olduğu Akdeniz ve Karadeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumları çerçevesinde, Ülkemiz limanlarına gelen yabancı bayraklı gemilerin seyir, can, mal ve çevre emniyeti standartlarına uygunluğu Liman Başkanlıklarımızda görevli Liman Devleti Kontrolü Uzmanları (PSCO) tarafından denetlenmekte olup, denetlenen gemilerin sörvey raporları, ilgili Memorandumların Bilgi İşlem Merkezleri tarafından elektronik ortamda kayıt altına alınmaktadır.

Kurucu üyesi bulunduğumuz Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu kapsamında, Akdeniz Bölgesinde yapılan denetimler neticesinde, denizlerde kirliliğin önlenmesi ve denizde seyir, can ve mal emniyetinin üst düzeyde korunması bakımından önemli bir katkı
sağlanmakta olup, dünyadaki diğer Memorandumlara da öncülük edilmektedir.

Eğitimli dinamik bir denetim personeline sahip olmamız, yılda ülkemiz limanlarında (taraf olduğumuz Akdeniz ve Karadeniz MoU kapsamında) 2000’e yakın denetim yapmamız, Ülkemizin en büyük kurucu üye ülke olarak lider ülke pozisyonunda bulunması ve ayrıca
diğer ülkeler tarafından da örnek alınmamız gurur vericidir.

Ayrıca, Ülkemiz Akdeniz MoU Yönetim Danışma Kurulu’nun da etkin bir üyesidir.

Ülkemizde gerçekleştirilecek olan Akdeniz MoU 14. Komite toplantısında; Memorandumun idari ve teknik altyapı konuları, IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) kuralları çerçevesindeki gemi denetimlerine ilişkin teknik konular, gemilerin denetlenmesine ilişkin bölgesel işbirliğinin arttırılması, Memorandum çerçevesinde yapılan Liman Devleti Kontrolleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi, ilgili uluslararası dış kuruluşlardan gelen taleplerin incelenmesi ve Akdeniz Bölgesinde REMPEC tarafından uygulanan SAFEMED I ve II projeleri ile ilgili konular görüşülecek olup, ülkelerin yıllık çalışma raporları da değerlendirilerek sürekli gelişen bir Akdeniz MoU için ilgili teknik çalışmalar yapılacaktır.
Yorumlar (0)
16°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?