banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Ahmet Ağaoğlu: 'En Çok Kızımı Okuyorum'

Uzak yol gemi kaptanı. 6 yıl denizlerde kaptanlık yapmış. 1986’da Atlantik Denizciliği kurmuş. Gemi acenteliği, gemilere servis derken şu anda gemi işletmeciliği yapıyor.

GÜNCEL 08.12.2013, 12:32
4230
Ahmet Ağaoğlu: 'En Çok Kızımı Okuyorum'

Bakın bu olayı nasıl anlatıyor: “Tiger Woods, bu fikri çok beğendi, tarihi bir fırsat olarak gördü. Çünküİstanbul’un 2 kıtanın ortasında bir şehir olduğunu bilmiyordu. İlk gelişinde zaten Türkiye’yi çok sevmişti. Bu yıl da önümüzdeki yıl yine gelebileceğini söyledi.” Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu, aslında bir denizci. Şimdi adı İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi olan, Yüksek Denizcilik Okulu mezunu.

Uzak yol gemi kaptanı. 6 yıl denizlerde kaptanlık yapmış. 1986’da Atlantik Denizciliği kurmuş. Gemi acenteliği, gemilere servis derken şu anda gemi işletmeciliği yapıyor. Ahmet Ağaoğlu, “2008 Eylül’ündeki global krizden sonra hâlâ bu işi yapıyoruz. Krizden en ağır etkilenen sektörlerden biriyiz. 2015’ten önce toparlanmamız zor görünüyor. Denizcilik; karada çalışan için de, denizde çalışan için de zor, meşakkatli. 2 gün denizde işler iyi gitsin; üçüncü gün mutlaka bir sorun yaşanır. Denizciliğin karadaki hali de böyledir” diyor. Edebiyata çok meraklı olan Ağaoğlu, Londra’da akademisyen olarak çalışan kızının yazılarını çok seviyor.

Hüsnü Şenlendirici çok özel

Kazım Koyuncu’yu çok severdim. Çok sık dinlerim. Bizim yörenin müziklerini çok seviyorum. Çok stresli olduğum zaman Hüsnü Şenlendirici’yi dinlerim. Başlıbaşına değerlendirilmesi ve incelenmesi gereken çok özel bir yetenek. Klasik müzik dinler gibi, keyif içinde dinliyorsunuz...

Gemi eskileri topluyorum

Çok eski gemilerin eşyalarını topluyorum. Fenerler, pusula, makine telgrafı, yön bulmaya yarayan mekanik aletler, işaret fişeği gibi... Resim koleksiyonum yok. Fakat vakti zamanında, Sovyetler Birliği döneminde, söylemesi ayıp belki ama 50 dolara çok önemli Rus ressamların resimlerini alıyorduk. O zamanlar öyleydi.

Kızım Londra’da öğretim üyesi

Edebiyatı ve kitap okumayı çok seviyorum. En çok da kızımı takip ediyorum. Aslıhan şimdi Londra’da King’s College’da öğretim üyesi. Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk döneminde kadının Türk edebiyatındaki yeri üzerine doktora yaptı. Blog yazıyor, dergilere makale yazıyor. Tolstoy, Dostoyevski başta, Rus edebiyatına düşkünüm. Jack London’un tüm kitaplarını okudum. Hemingway de öyle.

Gittiğim yerler bellidir

Gece hayatına çok düşkün değilim. Mecburen giderim fakat 10-11 gibi kalkarım. PapermoonVogue, Sunset, Borsa, Masa, Balıkçı Kahraman dışında pek bir yere gitmem. Kahraman’da, tabii zamanıysa kalkan yerine tekir ızgara yerim.

Sırada Ryder Cup var

Tiger Woods’un da katıldığı Antalya’da ağırlık derecesi ‘1’ olan Avrupa’daki en önemli müsabakayı organize ettik. Dünyada böyle ağırlıklı derecesi 1 olan 8 müsabaka yapılıyor. Bundan sonra golfün en üst düzey organizasyonu Ryder Cup’a adayız. Bunu açıklayınca, İngiltere’den BBC’den arayıp canlı yayına bağladılar. Ryder Cup adaylığıyla ilgili, “2022 Ryder Cup’a adaysınız ama golfte tarihiniz yok” dediler, ben de “Tarihimiz yok ama tarih yazmaya devam ediyoruz” dedim.

Şener Şen bir başka

Sinemada; Steve McQueen, Marlon Brando, Charles Bronson, Al PacinoMel GibsonRobert de Niro, Michael Douglas, Dustin Hoffman... ben bu isimlerde kaldım. Son zamanlarda Denzel Washington’u kaçırmıyorum. Şener Şen çok çok önemli bir oyuncu. İnanılmaz bir komedyen, Av Mevsimi, Eşkıya gibi filmlerde de ağır karakterleri oynadı. Bu 2 filmi de birden çok izledim. Uğur Yücel’i de sayabilirim. Çağan Irmak çok başarılı bir yönetmen. Bir de; İncir Reçeli filmini çok beğenmiştim. Yengeç burcuyum, duygusalım biraz.

Rover’in hikayesi var

Ben 5-6 yaşlarındaydım, abim hükümet tabibiydi. Devlet; Doğu’da görev yapan hükümet tabiblerine Land Rover veriyordu. Ben de o arabaya aşık olmuştum. Büyüyüp de param olursa böyle bir araba alacağım demiştim. Şimdi Range Rover’ım var, kendim kullanmayı seviyorum. Çocukken arkadaşlarım sporarabaları hayal ederdi ben ise cipleri. Alıştığım hayatı çok değiştirmeyi sevmem. Fakat fikirlerde radikaldeğişikliklere varım.

Eskrim yaptım

13 yaşından beri spor yapıyorum. Lisede; judoatletizm, eskrim ve futbol. Atletizm ve eskrime üniversitedöneminde de devam ettim. 6 yıllık gemi kaptanlığı dönemimde her çalıştığım gemide, küçük bir fitness salonu yaratırdık, çalışmalarımı hiç aksatmadım. Haftada en az 3 en fazla 5 gün düzenli fitness yapıyorum. Bir de haftada toplam 12 kilometre koşuyorum.

Kırmızı meyve ve koyu yeşil sebze

Yemeğe herkes dikkat etmek zorunda. Beyaz ekmek kesinlikle yok. Çavdar ekmeği, her sabah 5 yumurtanın beyazı ve yulaf ezmesi yerim. Yağsız ızgara et ve balık tercihimdir. Salata ve sebze önemli. Koyu yeşil sebzeleri tavsiye ederim. Karalahana candır. Meyvede de kırmızı olanlar. Çilek, yaban mersini, üzüm gibi. Siyah üzümü çekirdeğini çiğneyerek yemek çok önemli.

137 ülke doLaştım

Golf sayesinde hem dinleniyorum hem de tatil yapmış oluyorum. Haftasonları tüm haftanın yorgunluğunu atıyorum. Dünyada oynamadığım golf sahası kalmadı. Fakat Antalya gerçekten çok çok keyifli. 6 yıllık kaptanlık dönemimde 137 ülke gördüm. Dünyayı 4 kez dolaştım diyebilirim.

Golfçü blazer giyer

Giyinmeyi seviyorum, spor kıyafetler dışında, takim elbiselerimi diktiriyorum. Terzilik de yaşasın, devam etsin istiyorum. Bir insan kendine yakışanı giymeli. Blazer giymeyi severim. Ortamlarda golfün de ana kıyafetidir. Kravatı çıkardığınız zaman da şık ve spor bir görünüm kazanıyor.

Yorumlar (5)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Ahmet Ağaoğlu YDO'da öğrencimdi. Onu çok beğenirdim. Denizicliğe çok yatkın ve yetenekliydi. Çakı gibiydi, Denize âşık gibiydi. İşte denizciliğimizi kurtaracak adam olarak onu aday görürdüm. Birdenbire

herşe y alabora oldu. Terk-i sefine etti! Hiçbir sorunumuzla ilgilenmiyor.Şimdi de alargadan denizcilik yapıyor ama varsa yoksa golf! Denizciliğimiz can çekişirken, bayrağımız yamalı bohşaya dönmüşken, gemiadamları sürünürken, bana ne Tiger Woods'dan. Bu fakır fukara millet onu leyli meccani okutup ve bileğine altın bilezik verdikten sonra terk-i sefine etmek var mıydı ey Ahmet Ağaoğlu. Bak hocan seksenyedi yaşına geldi hâlâ Türk denişzciliği için çırpınıp duruyor. O neden böyle yapıyor? Çünkü o bu fakır fukara milletin kendisini okuttuğunu, bileğine altın bilezik taktığını, saraylara layık yemekler yediğini, en güzel şekilde giydirildiğini bir türlü unutamıyor. Nerede benim büyük bir denizci olacağına inandığım Ahmet Ağaoğluı evladım? nerede? Karaya mı oturdu? Bana ne Türk denizciliği mi diyor? Ben keyfime mi bakarım diyor? Yeşil sahalarda golf mu oynuyor? Vah denizicliğimiz vah! Vah ülkem vah! İn artık sahaya ey ahmet Ağaoğlu! Allah yardımcısı olsun. www.refikakdogan.com
Ahmet Ağaoğlu 8 yıl önce
Hocam eleştirilerinizi büyük bir dikkatle okudum, hayattaki en büyük korkularımdan birisi üzerimde emeği olan insanların emeğine layık olmamaktır, parasız yatılı olarak Yüksek Denizcilik Okulu'nda okuduğumuz yıllarda aylık olarak aldığınız ücret arabanızın benzin parasını dahi karşılamazken büyük bir özveriyle bizlerin yetişmesi için olağanüstü gayret sarfederek vermiş olduğunuz emek her türlü takdirin üzerindedir, bu vesileyle de bugün hayatta olmayan hocalarımızı ve abilerimizi de şükranla anarken, yorumunuzu da okuduktan sonra onlara ve size layık bir Denizci olamadığım düşüncesiylede ciddi şekilde üzüldüğümü ifade etmek isterim, hiç bir şekilde kendimi savunmak gibi bir çabanın içinde olmayacağın zira eğer beni yetiştiren hocam benim hakkımda böyle düşünüyorsa bunun benim tarafımdan savunulacak bir tarafı yoktur, yapmam gereken eleştirilerinizi dikkate alarak bundan böyle daha dikkatli daha özverili bir şekilde bizleri yetiştiren siz saygıdeğer abilerimiz ve hocalarımızın emeğine layık bir denizci olarak hizmet etme uğraşı içinde olmaktır. Bir kez daha her ne sebeple olursa olsun sizi üzdüğüm için özür dilerken, hiç bir şekilde ödemem münkün olamayan hakkınızı helal edin lütfen, en derin saygılarımla.
Mzr 8 yıl önce
Değerli hocam Müh.Kaptan Refik Akdoğan'a ve aynı zamanda Sn.Ahmet Ağaoğlu'na hak vermemek olmaz.Herkes,kendi açısında haklı,ben genç bir girişimci olarak,bu işlerin ne denli zor olduğunu,denizcilikt e kurtarılacak bir şey varsa,bunun şahsi değil,devlet eli ile ancak olabileceğine inanmaktayım.Sn.Ahme t Ağaoğlu'na ve onun gibi onlarca Armatör-İşletmeci 9;ye ya da bizler gibi genç girişimcilere devletimiz ne yapıyor?Onun için bu kapitalist dünyada,herkes kendi gemisini yürütebilmenin peşinde.Sistem bu,ben de,sizler de beğensek de,beğenmesek de,bu...
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Sevgili evladım Ahmet,bizim emeklerimiz önemli değil, helal olsun, görevimizi yaptık. Asıl önemli olan vatan, millet ve denizciliğimiz.

Herşeyden önce sen bir Türk gemiadamısın. Bu ünvan sana, ölünceye kadar Türk denizciliğini, Türk gemiadamlarını ve onların eğitimini düşünme ve elinden geldiği kadar yardımcı olma görevini yüklemektedir. Bak evladım, benim gibi maddi olanakları kısıtlı olan yaşlı bir denizci bile yazdığı kitapları web sayfasında down-load yaparak tüm Türk denizcilerinn yararına bedava(Allah razı olsun karşılığında) sunarak Türk denizciliğine yardımcı olmaya çalışmaktadır. Ayrıca deniz kanallarında elimden geldiğince Türk denizciliğinin ve gemiadamlarının yararına yorumlar yapmaya çalışıyorum. Her çarşamba KARADENİZ TV'de saaat 1930 ile 2200 arasında PRUVA programında denizcilerimizin sorunlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.Demem o ki sevgil evladım Yüksek denizcilİk Okulu/İTÜ DF mezunları bir Türk gemiadamı olduğumuzu unutmayarak Türk denizciliğinin ve Türk gemiadamlarının yükselmesai için elimizden gelen her türlü çabayı göstermeliyiz. Bana ne ya dememeliyiz. Senin fakülteye yaptığın yardınmları biliyorum ve takdir ediyorum. Birdenbire benim en çok sevdiğim, takdir ettiğim bir denizcinin, çökmüş, perişan olmuş Türk denizciliğinin sorunları ile uğraşmasını beklerken, onu golf ve Tiger Wood gibi olayların içinde görünce maksadını aşan sitemde bulunduğum için kusura bakma. Elbette yalnız denizci olarak kalmayacak ve başka işler de yapacaksınız. Ama asla ve asla bir Türk gemiadmı olduğunuzu unutmayarak ona göre hareket ederseniz işte o zaman milletine karşı olan borcunuzu ödemiş olursunuz. Gözlerinden öper, sağlık ve afiyetler dilerim sevgili evladım. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Sevgili evladım Ahmet,bizim emeklerimiz önemli değil, helal olsun, görevimizi yaptık. Asıl önemli olan vatan, millet ve denizciliğimiz.

Herşeyden önce sen bir Türk gemiadamısın. Bu ünvan sana, ölünceye kadar Türk denizciliğini, Türk gemiadamlarını ve onların eğitimini düşünme ve elinden geldiği kadar yardımcı olma görevini yüklemektedir. Bak evladım, benim gibi maddi olanakları kısıtlı olan yaşlı bir denizci bile yazdığı kitapları web sayfasında down-load yaparak tüm Türk denizcilerinn yararına bedava(Allah razı olsun karşılığında) sunarak Türk denizciliğine yardımcı olmaya çalışmaktadır. Ayrıca deniz kanallarında elimden geldiğince Türk denizciliğinin ve gemiadamlarının yararına yorumlar yapmaya çalışıyorum. Her çarşamba KARADENİZ TV'de saaat 1930 ile 2200 arasında PRUVA programında denizcilerimizin sorunlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.Demem o ki sevgil evladım Yüksek denizcilİk Okulu/İTÜ DF mezunları bir Türk gemiadamı olduğumuzu unutmayarak Türk denizciliğinin ve Türk gemiadamlarının yükselmesai için elimizden gelen her türlü çabayı göstermeliyiz. Bana ne ya dememeliyiz. Senin fakülteye yaptığın yardınmları biliyorum ve takdir ediyorum. Birdenbire benim en çok sevdiğim, takdir ettiğim bir denizcinin, çökmüş, perişan olmuş Türk denizciliğinin sorunları ile uğraşmasını beklerken, onu golf ve Tiger Wood gibi olayların içinde görünce maksadını aşan sitemde bulunduğum için kusura bakma. Elbette yalnız denizci olarak kalmayacak ve başka işler de yapacaksınız. Ama asla ve asla bir Türk gemiadmı olduğunuzu unutmayarak ona göre hareket ederseniz işte o zaman milletine karşı olan borcunuzu ödemiş olursunuz. Gözlerinden öper, sağlık ve afiyetler dilerim sevgili evladım. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
24
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:49
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:04
Günün Karikatürü Tümü