banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

AB'den Yeni Deniz Güvenliği Stratejisi

AB, denizcilik alanında AB'nin güvenlik çıkarlarının karşı karşıya kaldığı risk ve tehditleri giderme amaçlı deniz güvenliği stratejisini kabul etti.

GÜNCEL 26.06.2014, 10:47
AB'den Yeni Deniz Güvenliği Stratejisi

AB'den yeni deniz güvenliği stratejisi

Avrupa Birliği (AB), Dönem Başkanı Yunanistan'ın program öncelikleri arasında yer alan ve küresel denizcilik alanında AB'nin güvenlik çıkarlarının karşı karşıya kaldığı risk ve tehditleri giderme amaçlı deniz güvenliği stratejisini kabul etti.

Lüksemburg'da yapılan AB Genel İşler Konseyi'nde kabul edilen belge, sınır aşan organize suçlar, navigasyon özgürlüğüne yönelik tehditler, kitlesel imha silahlarının yayılması ya da çevresel riskler gibi alanlarda denizde güvenliğin artırılmasını hedefliyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, "Strateji, küresel denizcilik alanında risk ve tehdit bolluğuyla karşı karşıya olan AB'nin denizcilik güvenliği çıkarlarını koruma doğrultusunda ileriye doğru atılmış önemli bir adım" dedi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da "Bu strateji, denizcilik güvenliği çıkarlarımızı daha iyi geliştirmemize ve küresel sorumluluklarımızı daha iyi yerine getirmemize yardımcı olacak" ifadesini kullandı.

AB tarafından kabul edilen strateji çerçevesinde bilgi paylaşımı, daha fazla imkan kullanımı, yetenek geliştirmenin güçlendirilmesi, risk yönetimi ve krizlere cevap kapasitesinin artırılması ve deniz güvenliği araştırma ve eğitiminin artırılması gibi adımların atılması planlanıyor.

AB'nin stratejinin uygulanmasını sağlamak amacıyla bu yılın sonunda bir eylem planı geliştirmesi öngörülüyor.

Yorumlar (0)
16°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?