banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

5 Ceset Daha Bulundu

Costa Concordia adlı turistik yolcu gemisinin İtalya kıyıları açığında batmasından iki ayı aşkın bir süre sonra gemi enkazında araştırma yapan ekipler 5 ceset daha buldu.

GÜNCEL 23.03.2012, 01:00
5 Ceset Daha Bulundu

İtalyan yetkililer, cesetlerin yolcu gemisinin dışında, enkazla deniz yatağı arasında bulunduğunu açıkladı. Bulunan son cesetlerin cinsiyetleri ve yaşları belirtilmedi.

13 Ocak'ta Giglio adası kıyısında karaya oturan ve batan gemiden şimdiye dek 30 kişinin cesetleri çıkarıldı.

Costa Concordia karaya oturduğunda 4200 yolcu ve gemi görevlisi taşıyordu. Herhangi bir bilgi elde edilemeyen 2 kişinin ölmüş olduğuna inanılıyor.

Şubat sonunda da 8 ceset bulunmuştu ancak adlî tıp uzmanları hala kimlik tespiti çalışmalarını sürdürüyorl.

Yolcu gemisinin kaptanı Francesco Schettino, Costa Concordia'yı kıyının çok yakınından geçirmek suretiyle kazaya yol açmakla suçlanıyor.

Kaptan, kendisine yöneltilen kasıtsız adam öldürme, geminin batmasına yol açma ve yolcuların tümü tahliye edilmeden gemiyi terketme suçlamalarını reddediyor.

Çalışmalar tamamlanıyor

Kurtarma ekipleri, geminin 17 deposundaki yakıtı boşaltma operasyonunu tamamlamak üzere olduklarını belirtiyorlar. Batık gemideki çalışmalar 12 Şubat'ta başlamıştı. Ekipler Cuma günü çalışmalara son verileceğini belirtiyorlar.

Depoların bölmelerinde bir miktar yakıt kalmış olmakla birlikte, bunun çevre üzerinde herhangi ciddi bir tehlike yaratmayacak kadar küçük miktarda olduğu belirtildi.

Kurtarma operasyonunun bundan sonraki aşamasında, deniz yatağı ve gemi gövdesinin çevresi temizlenecek; ardından enkazın kaldırılması çalışmalarına başlanacak.

Costa Concordia'nın bulunduğu noktadan kaldırılması ve taşınmasının bir yıl alabileceği kaydediliyor.

Yorumlar (0)
12°
açık
banner102