banner191

banner148

banner179

banner176

12 Türk Denizci Ölüme Terk Edildi!

Kanada'da 2 aydır maaş ve yemek bekleyen 12 Türk denizciye, ülke yetkilileri yardım eli uzattı.

GÜNCEL 22.08.2014, 21:14
12 Türk Denizci Ölüme Terk Edildi!

12 Türk Denizci Ölüme Terk Edildi!

Kanada denizcilere sahip çıktı  Kanada'da 2 aydır maaş ve yemek bekleyen 12 Türk denizciye, ülke yetkilileri yardım eli uzattı.

Kanada'nın Sorel kentinde demirlemiş halde bulunan ve sahibi belli olmayan gemiden kurtarılan denizcilerin 2 aydır maaşlarını alamadığı ve yiyecek stoklarının tükendiği öğrenildi. Denizcilerin içinde bulundukları durum, bir sendika temsilcisi tarafından "barbarca ve akıl almaz" olarak nitelendirdi.

Denizcileri Kanada'ya kimin getirdiği ise halen gizemini koruyor. Ancak, denizcilerin Sorel kentine, Panama bandralı Phoenix Sun gemisini denize indirmek için Nisan ayında geldikleri öğrenildi. Denizcilerin bulunduğu 186 metrelik paslı geminin kime ait olduğu, defalarca alım-satımı yapıldığı için takip edilemediğinden bulunamıyor.

Kanada Uluslararası Denizciler Birliği, 12 Türk denizciye sahip çıkarak yiyecek ve diğer ihtiyaçları konusunda yardımda bulundu. Birlik Başkanı James Given yaptığı açıklamada "Türk kardeşlerimiz ekmek parası için ter dökerken bırakıldıkları bu kötü şartlar kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Nakliyat İşçileri Federasyonu'ndan bir araştırmacı olan Vince Giannopoulos, Türk denizcilerin bulundukları zaman çok aç olduklarını, yabancı bir ülkede beş parasız, yemeksiz ve desteksiz bırakılmalarının barbarca olduğunu belirtirken, denizcilerin bu zor şartlara rağmen dimdik ayakta kalmalarını saygıyla karşıladığının altını çizdi. Denizcilerin kimin tarafından gönderildiği halen araştırılıyor.

Yorumlar (0)
25°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?