banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Tuzla'da dünyanın ilk hidrojen yakıtlı gemisi denize indi 

GEMİ İNŞA 06.11.2020, 23:04 Nermin İstikbal
603
Tuzla'da dünyanın ilk hidrojen yakıtlı gemisi denize indi 

Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı gemisi denize indi 

Norse Grup tarafından inşa edilen dünyanın ilk hidrojenle çalışan feribotu suya indi. 

Westcon Tersanesi ve Norse Grup arasındaki anlaşma kapsamında inşa edilen dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu törenle suya indirildi. 

Hydra adlı feribotun suya iniş törenine; Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Salih Bostancı, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, Yalova Altınova Yalova Tersaneler Birliği Başkanı Fazıl Uzun, Norse Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Süngü, Norse Grup Yönetim Kurulu Üyesi Jon Thorvald Havardsen, Westcon Tersanesi Temsilcisi Geır Heggen ve çok sayıda davetli katıldı. 

İmza attığı başarılı projelerle dikkatleri üzerine çeken Norse Grup tarafından inşa edilen dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu Hydra 82 metre boyunda ve 17 metre genişliğinde. 80 araba ve 299 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan feribotun detay dizaynlarında da Norse Grup bünyesinde faaliyet gösteren Norse Dizayn imzası bulunuyor.  

Hydra’nın denize iniş töreninde konuşan Norse Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Süngü, imza attıkları çalışmalarla Norveç ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamaktan dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirerek dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotunu inşa etmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. 

‘’Dünyanın ilk hidrojenli feribotunun suya inişine şahitlik edeceğiz’’ 

Türk ve Norveç firmalarının gemi inşa alanındaki başarılı iş birliklerinin sektöre önemli kazanımlar sağladığına değinen Süngü şöyle konuştu: 

Son yıllarda gemi inşa alanında hız kazanan Türkiye-Norveç yakınlaşması sektöre önemli katkılar sağladı. Bizler de bu süreçte iki ülkenin ortaklığında kurulan Norse markamızın temellerini attık. Genç, dinamik, coşkulu ve üretken ekibimizle önemli projelere imza atarak iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağladık. Norveçli balık çiftlikleri için çok maksatlı servis botları inşa ederek başlayan serüvenimiz 2019 yılında Westcon için inşa ettiğimiz 42 metre boyunda, tamamen alüminyum ve elektrikle çalışan feribot projemizle başka bir boyuta taşındı. Bugün, 80 araç, 299 yolcu taşıma kapasitesine sahip Hydra adlı feribotumuzun denize inişi için bir araya geldik. Belirtmek istiyorum ki bugün dünyanın ilk hidrojenle çalışan feribotunun suya inişine tanıklık edeceğiz. Projenin detay tasarımları grup firmamız olan Norse Dizayn tarafından yapıldı. Arka planda özveriyle çalışarak işlerimizi kolaylaştıran ekibe teşekkür ediyorum. Bize güvenen Westcon Tersanesi’ne, Norled firmasına, alt yüklenicilerimize, projede emeği geçen tüm Norse ekibimize ve finans kuruluşumuza teşekkür ediyorum. 

‘’Katma değeri yüksek, inovatif ürünler üretiyoruz’’ 

Törende konuşan Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven de Türk gemi inşa sanayisinin yüksek katma değerli, inovatif ve birim kilo fiyatı yüksek ürünler ortaya koyduğuna dikkat çekti.  

Seven‘’Ülkemiz, özel maksatlı gemi ve yat inşası konusunda dünyada ilk on ülke arasında yer alıyor. Firmalarımız; fabrika balıkçı gemileri, römorkör, feribot, mega yat inşası konusunda başta kuzey Avrupa olmak üzere birçok ülkeye başarılı teslimler gerçekleştirerek adından sıkça söz ettiriyor. Devletimizin bizim gibi ihracatçı birliklerine tevdi ettiği bazı görevler var. Bunların içinde katma değeri yüksek mal üretmek, inovatif eserler ortaya çıkarmak, birim kilo ihracat fiyatını yüksek tutmak yer alıyor. Malumunuz Türkiye’nin yapmış olduğu ihracatın kilo fiyatı yaklaşık 1,3 dolar seviyelerinde. Fakat özel maksatlı gemi ve yat ihracatına baktığımızda bu fiyatın 10 dolar seviyesinin üstünde olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla biz hem inovatif ürünler inşa ediyoruz hem yüksek katma değer üretiyoruz hem de birim kilo fiyatımızı yüksek tutuyoruz’’ dedi. Türkiye’nin toplam gemi ve yat ihracatında Norveç’in önemli bir yer tuttuğuna değinen Seven, ‘’Birliğimize kayıtlı 1200’den fazla firma 2020 yılının ilk 10 ayında 963 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam 2019 yılının aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 25’lik bir artışı ifade ediyor. Norveç’in bu ihracattaki payı ise yaklaşık yüzde 25 dolayında. Bu vesileyle ihracatımıza güçlü destek veren Norse firmamıza, Türkiye’yi tercih eden Westcon ve Norled’e teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Norse Grup Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Süngü ve Jon Thorvald Havardsen tarafından Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçı Birliği Başkanı Cem Seven, AlYalova Altınova Yalova Tersaneler Birliği Başkanı Fazıl Uzun, Westcon Tersanesi Temsilcisi Geır Heggen’e günün anısına plaket takdim edildi.  

Plaket takdiminin ardından dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu coşkuyla suya indirildi. 

Yorumlar (0)
19
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak 03:38
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:32
Yatsı 22:16
Günün Karikatürü Tümü