Sanmar Tersaneleri’nde inşası devam ederken BIGAÇAY Xl adıyla anılan ve yeni sahipleri tarafından CAMPERDOWN olarak yeniden adlandırılan römorkör, Türkiye’den yeni limanı Aberdeen’e doğru yola çıktı.

İskoç operatör Targe Towing, açık deniz rüzgar endüstrisi ve gemi destekleme konusunda uzmanlaşmış, Birleşik Krallık çapında liman ve terminal römorkajı ve denizcilik hizmetleri sunuyor.

Kanadalı Robert Allan Ltd’nin Sanmar’a özel RAstar 2900SX’ini temel alan geliştirilmiş tasarıma sahip olan CAMPERDOWN, öncelikli olarak açık alanlardaki zorlu eskort operasyonları için tasarlandı.

29,4 metre uzunluk, 13,3 metre genişlik ve 5,75 metre drafta sahip olan römorkör, 85 ton çekiş gücüne sahip.

Aktif tersane sayısı iki yılda %17,7 arttı Aktif tersane sayısı iki yılda %17,7 arttı

FiFi 1 yangın söndürme sistemi bulunan römorkör, 13 knot serbest seyir hızına ulaşabiliyor.

Sanmar’ın uzun vadeli müşterisi Targe Towing’e daha önce de 2023’te BALMERINO, CORMORANT, 2021’de GANNET, 2020’de QUEENSFERRY, 2019’da PETEREL ve CRAIGLEITH ve 2018’de KITTIWAKE adlı römorkörleri teslim etmişti.

Kuzey Denizini planladık

Sanmar Tersaneleri Ticari Direktörü Rüçhan Çıvgın teslimatla ilgili şunları söyledi :

“CAMPERDOWN, İskoçya’nın kuzey doğusunda sıkça rastlanan zorlu deniz koşullarında çalışmak üzere inşa edildi. Kuzey Denizi’ni rahat bir şekilde idare etmek için inşa edilmiş, güçlü ancak nispeten kompakt bir römorkördür. Targe Towing’in sıklıkla karşılaştığı zorlu koşullar için ihtiyaç duyduğu uzman römorkörlerden birini daha sağlamak üzere bir kez daha bize gelmesinden büyük mutluluk duyuyoruz”

Editör: Nermin İstikbal