banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Stena Bulk hibrit, karbonsuz ve yelkenli konsept gemi tasarımını tanıttı: InfinityMAX!

İsveçli armatör şirket Stena Bulk, hibrit, karbonsuz ve rüzgar türbinleriyle donatılmış dökme yük gemisi ''InfinityMAX'' konsept tasarımını tanıttı.

GEMİ İNŞA 10.03.2021, 10:07 10.03.2021, 10:46 Halit Emre İbrahimoğlu
407
Stena Bulk hibrit, karbonsuz ve yelkenli konsept gemi tasarımını tanıttı: InfinityMAX!

İskandinavya'da tanker pazarında en büyük paydaşlardan biri olan Stena Bulk, InfinityMAX konsept gemi tasarımını tanıttı. Sıfır emisyonlu gemi, modüler bölmelerde hem kuru hem de sıvı yükleri taşıyabilecek. Stena Bulk, bu konept tasarımın deniz taşımacılığı üzerinde 1950'lerde yapılan konteynerizasyon reklamı kadar büyük bir etkiye sahip olabileceğini iddia etti.

Stena Bulk bir açıklamada "Metan, hidrojen veya amonyak da dahil olmak üzere kuru dökme, sıvı dökme veya sıvılaştırılmış gaz ürünlerini taşıyabilen standartlaştırılmış modüler kargo bölümlerinin oluşturulması, sıvı ve kuru dökme yüklerin taşınması sürecini önemli ölçüde kolaylaştıracak." ifadelerini kullandı.

Stena Bulk, InfinityMAX tasarımının küresel ticari filo kullanımını çevresel ve operasyonel açıdan iyileştirdiğini, daha standartlaştırılmış tedarik zincirleri potansiyelini de desteklediğini savunuyor.

Rüzgar türbinleri ve güneş panelleri ile kendi kendine yetiyor!

InfinityMAX’ın modüler kargo bölümlerinin her biri, dahili sistemler için gereken tüm elektriği üreten rüzgar türbinleri ve güneş panelleri ile enerji kullanımları açısından tamamen kendi kendine yetecek şekilde tasarlandı. Modüler üniteler ayrıca kolayca demonte edilerek gerektiğinde sıkışlığı önleyecek ve dolayısıyla liman uğrak sürelerini önemli ölçüde azaltacak.

Yakıt olarak hidrojen ve rüzgarı kullanacak!

InfinityMAX konsepti, yakıt olarak hidrojeni ve daha fazla enerji üretmek için rüzgar türbinlerini kullanacak. Katlanabilir kanatlı yelkenlerin, verimliliği önemli ölçüde artırmak için konsept tasarıma dahil edildiği belirtiliyor.

Yarı otonom gemi güvenlik nedenleriyle mürettebat ile donatılacak!

Gemi güvenlik nedenleriyle mürettebat ile donatılacak. Stena Bulk, InfinityMAX konseptinin yarı otonom seyredecek şekilde tasarladığının altını çiziyor.

''İnovasyon ticari başarının anahtarıdır!''

Stena Bulk'un CEO'su Erik Hånell; “Endüstrimizin geleceği için sınırları zorladığına inandığımız InfinityMAX konsept tasarımımızı açıklamaktan son derece gurur duyuyoruz. Burada önerdiğimiz yenilikçi şey, toplu ticaret hakkındaki düşünme şeklimizi kökten yeniden şekillendirmekle kalmayacak, iki segmenti birleştirerek geleceğin zorluklarına hazır tek bir taşımacılık segmentini rasyonelleştirecek.'' ifadelerini kullandı. Hånell, Stena Bulk'un temel felsefesinin inovasyonun ticari başarının anahtarı benimsemesi olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerjiye oluşacak talep uluslararası ticaretin beliryeci unsuru olacak!

Stena Bulk, 2050 yılına kadar, yenilenebilir enerjiye oluşacak yüksek talep neticesinde hidrojen, metanol ve amonyak taşınması için artacak ihtiyacın uluslararası ticaretin belirleyici bir unsuru olacağını ifade etti.

Stena Bulk, InfinityMAX tipi ilk geminin 2030 ile 2035 arasında hizmete girmesini planlıyor. Şirket dün, "Bunu başarmak için, endüstri ve teknoloji liderleri arasında güçlendirilmiş ve sürdürülebilir bir işbirliği ruhu önümüzdeki yıllarda bir zorunluluktur." dedi.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü