banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

TVK Tersanesi Kimyasal Tanker İndirdi

TVK Tersanesi’nde İtalyan Finbeta Spa firması için inşa edilen “Diaspro” isimli paslanmaz kimyasal tanker yapılan törenle denize indirildi.

GEMİ İNŞA 05.12.2009, 20:46
2690
TVK Tersanesi Kimyasal Tanker İndirdi

TVK Tersanesi Kimyasal Tanker İndirdi

Kocaeli Serbest Bölgesinde Kurulu TVK Tersanesinde, İtalyan Finbeta Spa firması için inşa edilen 9 bin 400 DWT paslanma kimyasal tanker törenle denize indirildi.

TVK Tersanesi’nde İtalyan Finbeta Spa firması için inşa edilen “Diaspro” isimli paslanmaz kimyasal tanker yapılan törenle denize indirildi.

Törene TVK Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Topsakal, TVK Genel Müdür Turgut Atagün, TVK Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Naim Koçer, Finbeta Yönetim Kurulu Başkanı Giovanni Bertani ve oğlu Luka Bertani, Finbeta Proje Müdürü Luciano Casella, Finbeta Teknik Müdürü Roberto Spanu Rina Yönetim Kurulu Başkanı Ugo Salerno, sektör temsilcileri ve birçok misafir katıldı.

Türkiye'de paslanmaz çelikten imal edilen en büyük kimyasal tankerlerden biri olan 130 metre uzunluğundaki “Diaspro” için TVK Tersanesi’nde tören düzenlendi. İki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende, konuşmaların ardından tanker, İtalyan geleneklerine göre Katolik rahip tarafından kutsandı. Karayla olan sembolik bağlantısı kesilen, bu sırada üzerinde şampanya şişesi kırılan Tanker, denge için konulan takozlar kaldırılıp, kızakla bağlantılar kesildikten sonra kızaktaki eğimden de faydalanılarak denize indirildi.

TVK Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Topsakal, yedinci gemilerinin denize indirdiklerini belirterek, Diaspro’dan sonra bir siparişlerinin daha olduğunu söyledi. Ekonomik krizin etkilerini değerlendiren Topsakal, denizcilik sektörünün durumunun içler acısı olduğunu ifade etti. TVK Yönetim Kurulu Başkanı Can Topsakal, “Şuanda piyasaların düzelmesini bekliyoruz. Bu finansal krizin en büyük sıkıntılarından biri müşterilerin kredi bulamaması. Yoksa talepler başladı. Müşteriler kredi bulamadığı için gemi yaptıramıyorlar. Finansal sistemin düzelmesini bekliyoruz. 2010 yılı çok zor bir yıl olacak. 2011 yılında işlerin iyiye gideceğini düşünüyorum” dedi.

Diaspro’nun denize indirilmesinden sonra aynı özelliklere sahip NB008 Gemisi’nin kızağa alma töreni gerçekleştirildi. Kızağa alma töreninden sonra NB008 Gemisi’nin ilk kaynağını Luka Bertani yaptı.

TVK Gemi Yapım Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Turgut Atagün yaptığı açıklamada, 2004'te kurulan TVK Tersanesinin bugüne kadar 15 bin 200 DVT'lik 6 kimyasal tanker inşa aderek 3'ünü İspanyol, 2'sini Alman, birini de Dubai firmasına sattıklarını belirtti.

İtalyan Finbeta Spa firması için inşa ettikleri 7. kimyasal tanker olan “Diaspro”nın Türkiye'de inşa edilen en büyük paslanmaz çelik kimyasal tankerlerden biri olduğunu söyleyen Atagün, “Yüksek teknoloji ürünü paslanmaz çelik kimyasal tankerler çok zor bir işçilik gerektiriyor. Bu tanker Türk tersaneciliğinin krize rağmen ulaştığı son noktanın umut verici olduğunu gösteriyor” dedi.

Finbeta Spa firması için “Diaspro” ile aynı özelliklere sahip ikinci bir kimyasal tankerin de inşa aşamasında olduğunu bildiren Atagün, iki tankerin Türkiye'ye 100 milyon dolar ihracat girdisi sağladığını belirtti. Her iki tankerin de “yüksek buz sınıfı” olarak tabir edilen özellikleri, güçlendirilmiş gövde ve ekipman yapılarıyla eksi 35 derecede, Kuzey Buz Denizinde faaliyette bulunabilme özelliğini sahip olduklarını vurgulayan Atagün, bu tür gemilerde paslanmaz çelik kargo tankları sayesinde nitelikli kimyasallar ile gıda maddelerinin taşınabildiğini kaydetti.

Atagün, “Diaspro”nun firmanın İtalya ve Avrupa dışında yaptırdığı ilk gemi olma özelliğini taşıdığını ve Türk tersanelerinin kalite, teknoloji, nitelikli işçilik özellikleri ile geldikleri rekabetçi konumu gösterdiğini savundu.

Gemi Sanayinin Geleceği Finansa Bağlı

Ekonomik krizin tamamen finansa dayılı işleyen gemi sanayini olumsuz etkilediğini dile getiren Atagün, şunları söyledi:

“Avrupa pazarına hitap ediyoruz. Yurt dışında bankacılık sisteminin yaşadığı sorunlar, potansiyel müşterilerin kredi bulamaması, ayrıca bizim de bir takım kredi paketleri hazırlayıp onlara sunamamamızdan kaynaklı ciddi problemimiz var. Devletten bu konunun aşılması için yardım bekliyoruz, böylece sektörün eski günlerine döneceğini düşünüyoruz. Yurt dışı finans sektörünün kıpırdanması, canlanması bizim açımızdan çok daha önemli tabi. Ticaret onunla birlikte başlayacaktır. Ticaretin hareketlenmesi de bize yansıyacaktır. Kısa vadede böyle bir yansımayı beklemiyoruz ama belki bir yıl içerisinde istenilen noktaya yaklaşmış olabileceğimizi düşünüyoruz.”

Kocaeli Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren tersanelerde finans piyasalarından kaynaklı durgunlukla birlikte istihdamda ciddi daralmanın yaşandığını ifade eden Atagün, “Serbest bölgede istihdam açısından yüzde 50'lik bir küçülme var. Özellikle serbest bölgede kurulu iki büyük grubun yurt dışı finansman kaynaklı problemlerinden dolayı küçülmeleri söz konusu. Bunun önümüzdeki dönemlerde ticaretin normale dönmesiyle çözüleceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Yorumlar (1)
tvk işcisi 11 yıl önce
bizim hakkımızı vermeyenlere yazıklar olsun
17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü