20 gün önce durdurulan UND Denizcilik Fransa ve Türkiye ro ro hattı hakkında UND yönetim kurulundan açıklama geldi. Açıklama Şöyle :

Nisan ayında faaliyete başlayan UND Denizcilik A.Ş. Türk nakliyecisinin ihtiyaçları doğrultusunda Tekirdağ’dan Fransa’nın Toulon kenti arasında bir Ro-Ro hattı açarak, Türkiye’nin ihracatı açısından da büyük bir adım atmıştır.

Yaklaşık 8 aydır çalışan Ro-Ro hattı, yaklaşık 20 gün önce Fransa tarafının çıkardığı sorun nedeniyle çalışamamaktadır. Toulon’a giden Türk römorklarının sadece Fransız çekicileri tarafından taşınabileceği bahanesiyle, Türk araçlarının Fransa’ya girmeleri engellenmiştir. Bunun üzerine UND Deniz Taşımacılığı kamu ile yaptığı görüşmeler neticesinde Fransa seferlerini 20 gün önce durdurmuştur.

Sorunun çözülmesine yönelik Fransız yetkililerle görüşmeler sürdürülmektedir.  Ancak mücbir sebep sayılabilecek böylesi bir durumda denizcilik şirketinin tedarikçilerinden olan kuruluş, Fransa ile yapılan müzakerelerin sonucunu beklemeden, 14.12.2010 Salı günü itibari ile henüz vadesi gelmemiş ileriye dönük alacaklarını tahsil etmeye çalışmıştır. Alacaklı kuruluş, ödeme yapmaya dahi fırsat vermeyecek şekilde saat:18.00’dan sonra kasıtlı bir biçimde UND merkezinde haciz işlemi başlatmıştır.

UND Denizcilik A.Ş. sektörün ihtiyaçları doğrultusunda alternatif hat yaratarak, nakliyecilerimize rekabet avantajı sağlamış bir kuruluştur. Bu özelliği ile taşımacılık ve dış ticaret sektörlerinin desteğini alan UND Denizcilik A.Ş. bundan sonra da yaşanan süreçleri takip edecektir.

İtilaf konusu olan borçla ilgili UND Yönetim Kurulu toplanarak, avukatlarımız tarafından hukuksal süreç derhal başlatılmıştır. Söz konusu borç, anlaşmada olduğu şekilde, yine anlaşma hükümlerine uyularak vadesi geldiğinde ödenecektir.

UND yapılan anlaşmalar çerçevesinde her türlü yükümlülüğünü yerine getirmektedir bundan sonra da getirecektir.