Dünyanın ilk LNG çift yakıtlı Voith tahrikli çekici römorkörü, 27 Şubat 2024’te Uzmar Tersanesi tarafından İstanbul’da başarıyla denize indirildi. Sultanhanı adı verilen bu tekne, Türk römorkör operatörü BOTAŞ için Robert Allan Ltd.’nin TRAktor V3900-DF tasarımına göre inşa edilen iki gövdeden ilki.

Türünün ilk örneği olan TRAktor V3900-DF, Robert Allan Ltd.’nin hem Voith traktör römorkörleri hem de LNG çift yakıtlı römorkörler tasarlama konusundaki kapsamlı deneyimine dayanıyor. Voith tahrik sisteminin mükemmel manevra kabiliyetini ve güvenilirliğini, römorkörün dizel veya LNG ile çalışabileceği daha yeşil bir ortamda birleştiriyor.

Yalnızca dizel yakıtla çalışırken bile IMO Tier III arıtma çözümüyle emisyonlar azaltılmaktadır. VSP ünitelerinin öne doğru konumlandırılması nedeniyle, LNG tankı ambarı makine dairesinin arkasında yer almakta ve gaz sisteminin ve ilgili tüm tehlikeli alanların yaşam bloğundan ayrılmasını sağlamaktadır.

TRAktor V3900-DF’nin özellikleri aşağıdaki gibidir:

Tam Boy: 39,0 m

Kalıp Genişliği: 15,0 m

Kalıp Derinliği: 6,0 m

LNG Kapasitesi: 40 m3

Motorin Kapasitesi: 164 m3

Sanmar, zorlu şartlara uygun römorkörü Targe Towing'e  teslim etti Sanmar, zorlu şartlara uygun römorkörü Targe Towing'e teslim etti

Güç: 2 x 3000 kW

Kanca Gücü (tahmin edilen): 80 ton.

Editör: Fulya Tekin