Yelkenliyle Buzullara Yolculuk

Dünyanın en zor yolculuğu için karar verildi. Dört eski İngiliz askeri, Kuzey Kutbu’nda küresel ısınma nedeniyle açılan geçitten yelkenliyle geçmeye çalışacak

Yelkenliyle Buzullara Yolculuk

Yelkenliyle Buzullara Yolculuk

İngiliz maceraperestler dünyanın en zor yolculuklarından birine çıkıyor. Bob Beggs liderliğindeki dört eski asker Haziran ayında motorsuz bir yelkenliye binip küresel ısınmanın etkisiyle buzulların eridiği Kuzey Geçidi’ni geçmeye çalışacak. Ancak yolculuk çok riskli... Kuzey Geçidi yalnızca haziran-eylül ayları arasında deniz ulaşımına müsade ediyor. Eylülde buzullar iyice artarak yolculuğu imkansız hale getiriyor. Yani Beggs ve ekibinin İngiltere’den yola çıkıp Alaska’ya ulaşmak için yalnızca üç ayı olacak. Oradan da Panama Kanalı’ndan geçip İngiltere’ye dönecekler. Ama Kuzey Geçidi’nde akıntıya karşı yolculuk yapacaklar. Üzerlerine gelen binlerce tonluk buzullardan kaçma imkanları sınırlı olacak, ayrıca kutup ayılarıyla da mücüdele edecekler.

Daha önce bu yolculuğu deneyen yüzlerce kişi tekneleri buzullara sıkışınca donarak can vermişti. Askerler aynı kaderi paylaşmamak için 9 metrelik yelkenlilerine özel kızaklar taktırdı. Böylece gerektiğinde buz parçalarının üzerine çıkarak karadan yolculuk yapacaklar. Dört kişilik ekibin aracında elektrik üretmek için güneş panelleri ve rüzgar değirmeni bulunuyor. Böylece sıfırın altındaki soğukluklarda ısınmak için elektrik üretebilecekler ama acil bir durumda kaçmak için motor güçleri olmayacak. Beggs “Daha önce komandoydum, dünyayı dolaştım, 10 yıl Norveç’te yaşadım... Bu yolculuğa hazırım” dedi. Beggs yolculuğun adını “Buzullara Karşı” koyduklarını söyledi.

Vatan

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176