Bush ikinci kez felaket bölgesinde

ABD Başkanı George Bush, ülkenin güney kıyılarını vuran Katrina kasırgasının neden olduğu yıkımı yerinde görmek için ikinci kez afet bölgesini ziyaret ediyor.

Bush ikinci kez felaket bölgesinde

BUSH, İKİNCİ KEZ FELAKET BÖLGESİNDE

ABD Başkanı George Bush, ülkenin güney kıyılarını vuran Katrina kasırgasının neden olduğu yıkımı yerinde görmek için dört içinde ikinci kez afet bölgesini ziyaret ediyor.

Felakat sonrasında bölgeye niçin derhal yardım gönderilemediği konusundaki tartışmalar da büyüyor.

Gözlemcilere göre, ABD Başkanı Bush, zamanında müdahalede bulunulamamasının sorumlusunun Beyaz Saray olmadığı konusunda halkı ikna çabası içinde.

Bush, hafta sonunda, yaşanan sorunlarda yerel yetkililerin yaptıkları hataların da rolü olduğunu savunmuş, Louisana Senatörü Mary Landrieu, bu açıklama üzerine ABD Başkanı'nı kastederek "Aynı şeyi bir daha söylerse yumruk atacağım" demişti.

Bu arada, eski ABD başkanlarından, Bush'un babası George Bush ve Bill Clinton, kasırga felaketinden etkilenenlere yardım toplamak için bugün Teksas'a gidecek.

İki eski başkan Güney Asya'yı vuran tsunami faciasından sonra da benzer bir kampanya başlatmış ve bir milyar dolardan fazla para toplamıştı.

Amerikalılardan, çoğu Kızılhaç vasıtasıyla şimdiye kadar 400 milyon dolar tutarında yardım toplandığı belirtiliyor.

Felaketten en fazla etkilenen bölgelerin başında gelen New Orleans'ta ise kurtarma ekipleri, hayatta kalanlara ulaşmak umuduyla ev ev arama yapmaya başladılar.

Bu çalışmalar sırasında çok sayıda cesede rastlandığı bildirildi. Yetkililer binlerce kişinin ölmüş olmasından endişe ettiklerini belirtiyorlar.

Herşeye rağmen kentte kalmayı tercih eden bazı kişilerin yağmacılara karşı mallarını korumak için silah taşımaya başladığı gözlenirken, elektrik şebekesinde tamirat yapan teknisyenlere polislerin eşlik ettiği haber veriliyor. Kentin bazı bölgelerine elektrik verilirken, telefon hatlarındaki sorunlar hala devam ediyor.

Kaynak:BBC

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190