Avustralya'yı kasırga vurdu

Avustralya'nın kuzey batı kesimlerini etkileyen tropikal kasırga, geniş çaplı hasara yol açtı. Saatte 300 kilometre hızla esen rüzgarlar Queensland bölgesinde etkili oluyor.

Avustralya'yı kasırga vurdu
Avustralya'nın kuzey batı kesimlerini etkileyen tropikal kasırga, geniş çaplı hasara yol açtı.

Saatte 300 kilometre hızla esen rüzgarlar özellikle Büyük Okyanus kıyısındaki Queensland bölgesinde etkili oluyor.

Larry kasırgası kıyıya yaklaşırken şiddeti beşten dörde inmişti. Ancak karaya ilk ulaştığı bölgelerdeki yerleşimleri yine de şiddetle dövdü.

Babinda kasabasında binaların yüzde 80'inin yıkıldığı ekili alanların da büyük zarar gördüğü belirtiliyor. Daha güneydeki Innisfail yöresinde de binaların yarısının hasar gördüğü veya yıkıldığı haber veriliyor. Onbinlerce eve elektrik verilemiyor.

Sokaklar ise çatılardan kopan metal ve ahşap parçaları ve yıkılmış ağaçlarla dolu. Şu ana dek kasırga sonucu ölen olmadı, ancak 30 kişi yaralandı. Yöre halkının büyük bölümü daha önce bölgeyi terketmiş veya sığınaklara gitmişti.

Ekinler yokoldu

Ancak muz bahçeleri ve şeker kamışı tarlaları kasırga etkisiyle neredeyse tamamen yokoldu. Bu iki ürün bölgenin başlıca geçim kaynaklarıydı.

Polis ve kurtarma ekipleri ise kasırganın şiddetinden kendilerinin de uzun süre müdahalede bulunamadığını bildirdi.

Yetkilileri evsiz kalanların şimdilik çadırlara ve kamuya ait binlara yerleştirileceğini belirtiyorlar. Avustralya hükümeti, kasırgadan etkilenenlere yardımcı olunacağını duyurdu ve bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

Başbakan John Howard'ın da önümüzdeki günlerde bölgeye gitmesi bekleniyor. Kasırganın etkisiyle bölgenin en önemli doğal zenginliklerinden olan Büyük Mercan Bariyeri de zarar gördü.

Kaynak:BBC

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190