The Green Organisation tarafından yürütülen; dünya çapında çevresel en iyi uygulamaları tanımak, ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla 1994’ten bu yana düzenlenen ‘THE GREEN APPLE ENVIRONMENT’ ödüllerinin 2020 kazananı, Türk mühendislerce tasarlanarak geliştirilen dünyanın ilk elektrikli deniz aracı ZEETUG oldu.

Navtek Deniz Teknolojileri tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz yıl eylül ayında deneme seferlerini başarı ile tamamlayarak denize inen ZEETUG, sıfır emisyon özelliğiyle dünyanın ilk elektrikli deniz aracı olma özelliğini taşıyor. Dünya çapında çevresel uygulamaları teşvik etmeye adanmış bağımsız, bir çevre grubu olan The Green Organisation tarafından ‘The Green Apple Environment Awards’ (Yeşil Elma Çevre Ödülleri), geçtiğimiz yıl Pandemi nedeniyle ertelenen 2020 ödüllerini de dahil ederek Londra'da gerçekleştirilen törende 2020 ve 2021 ödül sahiplerini birlikte ağırladı.

Tamamen Türk Mühendislerce tasarlandı!

NAVTEK Deniz Teknoloji’sinin deneyimli ekibi tarafından 2019 yılında tasarlanan Dünya’nın İlk Tamamen Elektrikli, Şarj edilebilir ve Sıfır Emisyonlu Liman İçi Römorkörü ZEETUG, çevre dostu ve yenilikçi tasarımı ile International Tug&Salvage tarafından 25 Ekim’de Londra’da düzenlenen tören ile takdim edilen ‘Tug of TheYear (Yılın Römorkörü)’ ödülüne bir yenisi daha ekledi. Dünya çapında farklı sektörden birçok projenin yer aldığı The Green Organisation ödüllerinin 2020 yılı listesinde ‘The Green Apple Environment Awards’ kategorisinde ödülün sahibi olarak Türkiye’nin gururu ZEETUG oldu. 

Uzunluğu 18,7 metre, tam genişliği 6,7 metre olan ZEETUG 30; 32 ton BP çekim gücü ile 10 deniz mili servis hızında tasarlandı. ZEETUG 30, tüm gücünü 1.450 kWh kapasiteli geri dönüştürülebilir lityum iyon bataryadan alarak dünyanın ilk “Elektrikli Deniz Aracı”. Güvenlik amacıyla römorköre yerleştirilmiş bir hava soğutma sistemi tarafından sabit sıcaklıkta tutulan iki adet batarya odası bulunan ZEETUG 30, Tasarlanan hızlı şarj istasyonu ile yaklaşık bir saatte şarj edilebiliyor.

Elektrik enerjisi tüketimini optimize etmek, operasyonel profili analiz etmek ve elektrikli römorkörün menzilini genişletmek için tasarlanan Akıllı Römorkör Enerji Yönetim Sistemi (STEMS) entegre edilen ZEETUG 30’un STEMS yazılımı, sabit bir veri toplama sistemi aracılığıyla ZEETUG'ın performansını izler ve enerji yönetimini destekler.

Sürdürülebilir gelecek!
2020 yılından bu yana römorkör operatörü GİSAŞ’a teslim edilerek, başarı ile operasyonlarını sürdüren ZEETUG 30 ile bir yılda 210 ton CO2 ve 9 ton NOx salınımı engellenmekte ve bu oran 580 ağaca eş değer.  

NAVTEK, 2020 yılında iki tanesi 30 ton BP ve biri 45 ton BP olmak üzere 3 römorkörün teslimine hazırlanırken, tamamen Türk mühendislerce tasarlanan ZEETUG®30’UN uluslar arası alanda çok önemli bir ödülün sahibi olması sektörü gururlandırdı. Ödülle ilgili açıklama yapan NAVTEK Genel Müdür Ferhat Acuner şunları söyledi: “ Sürdürülebilir bir dünya için çevreci ve yenilikçi tasarımlar geliştirme ilkesi ile NAVTEK, bir sonraki adımda limanları emisyondan arındırmayı hedeflemektedir. Çevreye olan itinalı yaklaşımımızı, THE GREEN ORGANIZATION tarafından yürütülen ve dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan‘THE GREEN APPLE ENVIRONMENT AWARDS-2020’ jürisi de onayladı. Teknoloji ve inovasyonun entegrasyonu ile tasarladığımız projelerimizle sürdürülebilir bir gelecek için yatırım yapmaya devam edeceğiz”.