banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Yüzen Bomba Çanakkale'de Karaya Oturdu

Çanakkale Boğazı gece yarısı büyük tehlike atlattı. Bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat yüklü 11 bin tonluk gemi Eceabat mendireğine bindirdi. Balıkçı barınağını yıktı.

BOĞAZLAR 17.12.2009, 08:56
1894
Yüzen Bomba Çanakkale'de Karaya Oturdu

Çanakkale Boğazı'nda tehlikeli saatler

 
ÇANAKKALE Boğazı'ndan geçerken arızalanıp kontrolden çıkan 6900 ton amonyum nitrat yüklü kuru yük gemisi, Eceabat mendireğine çarpıp karaya oturdu.

Çanakkale Liman Müdürlüğü, bomba yapımında kullanılıldığı belirtilen amonyum nitratın tehlike oluşturabileceğini gözönünde bulundurarak kurtarma çalışmalarını, gemide yapılacak olan kontrollerin ardından başlatacak.

Ukrayna’dan aldığı 6900 ton amonyum nitratı Cezayir’in Skikdy Limanı'na götüren ST Vincent bayraklı 162.30 metre uzunluğundaki 11 bin 978 grostonluk Lady Juliet isimli kuru yük gemisi, bugün saat 00.20 sıralarında Çanakkale Boğazı'ndan geçerken arıza yaptı. Kontrolden çıktığı tahmin edilen gemi, Eceabat Limanı mendireğine çarparak karaya oturdu.

Geminin kaptanı Krasnıkov Volodymyr, telsizle durumu Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bildirince bölgeye römorkörler sevk edildi. Ancak Çanakkale Liman Müdürlüğü, bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat maddesinin tehlike oluşturabileceğini gözönünde bulundurarak çalışmalara izin vermedi.

Kurtarma çalışmaları, Liman Müdürlüğü'nce kurulacak komisyonun yapacağı incelemenin ardından verilecek karar doğrultusunda başlayacak. Kaptan Krasnıkov Volodymyr ve 25 mürettebat gemide komisyonun kararını bekliyor.

Bu arada Çanakkale Boğazı Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi Müdürlüğü (VTS) yetkilileri, kaza öncesi radar sisteminde rotasından çıkıp karaya doğru yönelen gemiye telsizle defalarca uyarıda bulunduklarını, ancak herhangi bir yanıt alamadıklarını belirtti.

Kaza sonrası Gemi Trafik İstasyonu yetkilileri Çanakkale-Eceabat arasında çalışan arabalı vapurları dikkatli seyretmeleri konusunda telsizden uyarırken gemide sızıntı olup olmadığını kontrol etmesi için bölgede bağlı bulunan Kıyı Emniyeti'ne ait römorkörleri olay yerine sevk etti.

İlk belirlemelere göre gemide bir sızıntının oluşmadığı belirtilirken yaşanan kazada balıkçı mendireği önünde bağlı bulunan tekneler büyük tehlike atlattı. Kaza sonrası teknelerinden çıktıklarında 3 metre yakınlarında dev gemiyi gören balıkçılar geminin çarpma sonrası kıyıda deprem etkisi yarattığını söyledi. Olay sonrası çok korktuklarını anlatan balıkçılardan 56 yaşındaki Sami Yıldız, "Saat yarım sıralarında burada bir gürültü ile kalktık. Teknede yatıyorduk. 5-6 arkadaş yatıyor burada. Ana baba günü oldu burası. Sarsıntı yaptı, neredeyse öbür tarafa geçiyordu. Verilmiş sadakamız varmış." dedi. Başka bir teknede yatan bir diğer balıkçı Mustafa Kara ise, "Biz de yatıyorduk kayıkta. Gürültüye kalktık ne oluyor diye. Deprem mi oluyor ne oluyor dedik. Biz dedik kayığı mı ters çevirdik. Tersimiz döndü yani." diyerek yaşadığı olayı korku içinde anlattı.

Yetkililer, geminin kaptanının şimdilik yardım talebinde bulunmadığını, bulunması halinde kurtarma işleminin gece başlatılacağını belirtti.

Çanakkale'de korkutan gemi kazası

Çanakkale'de korkutan gemi kazası

Çanakkale'de korkutan gemi kazası

Çanakkale'de korkutan gemi kazası

Çanakkale'de korkutan gemi kazası

Çanakkale'de korkutan gemi kazası

Çanakkale'de korkutan gemi kazası

Çanakkale'de korkutan gemi kazası

Çanakkale'de korkutan gemi kazası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (5)
hasan balikci 13 yıl önce
hahhhh !!!!!!!!!,, habercilik böyle olur.. tebrik ederim bu haberi yapani,, ne o yav,, kuruk yük gemisi ile haber yapiyonuz ,, alakasiz bir tankerin resmini gösteriyorsunuz,,kim yaptiysa bu haberi hakikaten takdiri hak etti, haber böyle resimli olur. tebikler.. BASARILAR DILEGIMLE......
TOLGAHAN UYGUN 13 yıl önce
arkadaşım haklısın. Ayrıca M/T CHINOOK aynı yerde değil klitbahir önlerinde karaya oturmuştu. Lütfen düzgün haber verin.

selamlar saygılar...
Denizhaber Editör 13 yıl önce
Değerli yorumcular; sitemize bıraktığınız yorumlar ne denli önemli bir iş yaptığımızı bize hatırlatıyorsunuz. Teşekkür ederiz. Demk ki sitemizi dikkatle takip ediyorsunuz. Haberde elimize fotoğraflar ulaşmadan öncesinde Chinook tankeri fotoğrafı kullanıldı. Evet biri kuruyük biri tanker ama ikisinin ortak özelliği patlayabilir nitelikte madde taşımaları değil mi? Altında da tanker olduğunu eski kaza fotoğrafı olduğunu belirttik, okuyucuyu yanıltmadık. Eceabat-Kilitbahir birbirlerine çok yakın, aynı bölge demek yanlış olmaz. Denizciler bilir bu bölgede -Kilitbahir Eceabat arası- gemiler benzer etkilere tabidir. Yine de dikkatli takibinize ve eleştirilerinize teşekkür ediyoruz.
murat birecik 13 yıl önce
yorumcular...yorumcular...haklı yorumlarınız, yadsanamaz. lakin;''bu değirmenin suyu nereden geliyor'' diye de sormamız gerekiyor, kendimize!denizhaber.com, çok kısıtlı bir bütçeyle dönüyor ve de bu tür şeyler olabiliyor.saygılarımla

murat birecik

-aberdeen-
dursun 13 yıl önce
bu tür yanlışlıklar olması gayet normal zaten yazının altındada düzeltmeyi vermişler yorumlarımızı yaparken insanlarıda rencide etmeden doğru olanı uygun bir şekilde söylersek daha iyi olur gerçekten çok güzel bir site hergün yakından takip ediyorum

dursun k.
22
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 30 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü