banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Türk Boğazları Oşinografi Atlası

Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı; Türk Boğazları ile ilgili önemli bir ihtiyacı karşılayacak "Türk Boğazları Oşinografi Atlası" yayınladı.

BOĞAZLAR 15.05.2009, 11:40
2927
Türk Boğazları Oşinografi Atlası

Türk Boğazları Oşinografi Atlası

Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı; Türk Boğazları ile ilgili önemli bir ihtiyacı karşılayacak "Türk Boğazları Oşinografi Atlası" yayınladı.

Kitapta; İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazında 2005-2007 yılları arasında gerçekleştirilen oşinografik ölçümlerin sonuçları veriliyor.

Oşinografik ölçümler arasında akıntı hızı, akıntı hızı dağılımı, sıcaklık, sıcaklık dağılımı, yoğunluk(sigma T) dağılımı, düşey sıcaklık tuzluluk ve yoğunluk dağılımı, görünürlük dağılımı, meteorolojik parametreler, su seviyesi, deniz suyu yüzey sıcaklığı ve T/S diyagramları yer alıyor.

Atlasın; başta deniz araştırmacıları, denizcilik sektörü ve özellikle Boğazlarda yapılacak mühendislik hizmetlerinde referans doküman olarak kullanılması bekleniyor.

Kitapta; Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanı Tuğamiral Mustafa İpteş tarafından yazılan Önsöz şöyle:

"Boğazlar, önemli coğrafi konumu nedeniyle çok yoğun bir deniz trafiğine sahip olması ve kıvrımlı morfolojik yapısı nedeniyle dünya ölçeğinde riskli bir su yolu olma özelliği göstermektedir. İstanbul Boğazında, 1948 yılından günümüze kadar altısı yangınla sonuçlanan 400'den fazla orta ve büyük ölçekli gemi kazası yaşanmıştır.

Son iki bin yılı kapsayan dönemde, TBS'nin insanlık tarihinin en büyük uygarlıklarına ev sahipliği yaptığı ve destanlara konu olan çok şiddetli mücadelelere şahit olduğu bilinmektedir. İstanbul'da icra edilen son arkeolojik çalışmalarda 8500 yıllık insan yapısı kalıntılara rastlanmış olması, İstanbul'un ve Türk Boğazlarının tarih boyunca jeopolitik, ekonomik ve kültürel önemine işaret etmektedir.

Gerek ülkemiz, gerekse dünya deniz ticareti açısından son derecede büyük öneme sahip olan Türk Boğazları'nın oşinografik özelliklerinin bilinmesi, seyir emniyeti için olduğu kadar çevrenin korunması, bilimsel oşinografik araştırmaların ve Boğazlardan enerji elde edilmesi gibi çok sayıda araştırma alanı açısından büyük önem arz etmektedir. Bölgeyi oluşturan suyolunun en kritik kesimleri olan İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nda bu maksatla bir oşinografik atlas hazırlama çalışmaları başlatılmış ve Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından 2005 – 2007 yıllan arasında yoğun deniz ölçümleri icra edilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda; deniz suyuna ait sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen ve akıntılar ile bu parametreler üzerinde etkili olan temel meteorolojik veriler gel-git bilgileri ve uzaktan' algılama sistemleri ile elde edilmiş deniz suyu yüzey sıcaklığı bilgileri derlenerek bölgenin oşinografik özelliklerinin belirlenmesini sağlayacak bir Atlas hazırlanmıştır. Türk Boğazlan Oşinografi Atlası olarak isimlendirilen bu dokümanda bulunan bilgilerin üretilmesi maksadıyla mevsimsel olarak 9 ayrı dönemde, toplam 103 gün deniz çalışması icra edilmiştir. Bu çalışmalarda 592 adet hat üzerinde akıntı, 593 noktada da derinliğe göre değişen sıcaklık ve tuzluluk ölçümleri icra edilmiştir."

 

Yorumlar (2)
BAHRİ ZAL 13 yıl önce
BU YAYINI NASIL VE NERDEN TEMIN EDEBILIRIZ
uğur GÜNASLAN 12 yıl önce
yayını internet üzerinden sağlamamız mümkün mü acaba?
21
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü