banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Boğazlarda Arızalanan Arızalanana!

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen "Merlin Champion" Yenikapı açıklarına çekildi. Türk bandıralı ''Efe Murat'' adlı kuru yük gemisi ise Çanakkale Boğazı'nda arızalandı.

BOĞAZLAR 06.12.2009, 10:37
Boğazlarda Arızalanan Arızalanana!

İstanbul Boğazı'nda gemi arızası

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen kuru yük gemisi Yenikapı açıklarına çekildi.

Boğaz geçişi sırasında Kabataş önlerinde dümeni kilitlenen Liberya bandıralı Merlin Champion isimli kuru yük gemisi şiddetli akıntının etkisiyle sürüklenmeye başladı.

Çapalarını bırakarak Kabataş iskelesine çarpmamaya çalışan geminin yardım çağrılarına Gemi Kurtarma ve Sahil Güvenlik botları cevap vererek olay yerine geldi.

Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü römorkörlerine bağlanarak kontrol altına alınan Merlin Champion, tamir edilmesi için Yenikapı açıklarına çekildi.

Boş olduğu öğrenilen geminin Karadeniz'e açılacağı bildirildi.

ÇANAKKALE BOĞAZI'NDA GEMİ ARIZASI

Türk bandıralı ''Efe Murat'' adlı kuru yük gemisi, Çanakkale Boğazı'nda arızalandı.

Yunanistan'dan İzmit'e boş olarak giden 96 metre uzunluğunda, 2 bin 920 grostonluk yük gemisinin makineleri, Çanakkale Boğazı'ndan geçerken arıza yaptı. Kaptanın Gemi Trafik Hizmetleri'ne haber vermesi üzerine bölgeye güvenlik amacıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait ''Söndüren-5'' römorkörü sevk edildi.

Yetkililer, arızalı geminin Kepez Limanı önlerinde, diğer gemilere tehlike yaratmayacak bir bölgede demirletildiğini, arızanın giderilmesinin ardından seyrine devam edeceğini kaydetti.

Yorumlar (5)
BAYRAM TUNÇ 10 yıl önce
SEVGILI ARKADASLAR BEN ILGI GEMININ ACENTESIYIM. ILGI GEMI KURU YUK DEGIL TANKER. AYRICA GEMI BOŞ VE GAS FREE. TEHLIKELI BI DURUM DEGIL. HER INSANIN BASINA GELEBILIR. ALLAH DAHA BUYUK KAZALARDAN SAKINSIN INSALLAH.
sintine pompasi 10 yıl önce
10 yıldır denizde çalışıyorum, uzakyol kaptanlığımı aldım.. Bir kere olsun görmedim şu kilitlenen dümeni..
ismail yazıcıoğlu.kpt 10 yıl önce
pelikan fenerini dönerken jeneratör çöktü emergency otomatik arızası nedeniyle devreye girmedi haliyle dümen motorları devre dışı hemen yeke dairesinde manuel dümenle kumanda ederek demir yerine vardık.dümen kilitledı diyenlerin gemide kac tip dümen donanımının olduğunu biliyormu acaba.....! Allah selamet versin slm ve dua ile.
ZEKERRİYA AKGÜR 10 yıl önce
artık sektörde eski gemilerin olması bu sıkıntıları doguruyo bence 20 yas üstü gem ileri jilete yollamalı
Huseyin Aralp 10 yıl önce
Zekeriya Akgur,Evet, demek sen olsan 20 yasindan eski gemileri gonderirdin hurdaya, sonra da hurda tasiyacak gemi bulunmayinca demir celik fabrikalarimiz uretim yapamaz, cimento tasiyacak gemi bulunamadigi icin kerpicten ev yapar oturururduk. Sen de kerpicten olma mahallenin muhtari olurdun, iyi di mi oyle.Su an akdeniz/karadeniz canaginda calisan coaster tipi gemilerin buyuk cogunlugu (mevcut tonajin %40'i kadar) 25 yasin ustundedir, bu gemileri hurdaya gonderirseniz, bugun 30 dolar olan navlun belki 60 dolar olur, yuk tasitacak gemi bulunamaz piaysada, vs vs.Bilgilenelim, oyle konusalim.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?