banner191

banner148

banner179

banner176

Balast suyuna Boğaz ayarı...

Türk Boğazlarındaki ekosistem dengesi ve canlı türleri için düğmeye basıldı. Çanakkale ile İstanbul Boğazı'nda gemilerin balast suyunu denize bırakmasına yasayla "dur" denilecek.

BOĞAZLAR 20.11.2011, 11:28
Balast suyuna Boğaz ayarı...

Balast suyuna Boğaz ayarı

Türkiye'nin boğazlarındaki ekosistem dengesi ve canlı türleri için düğmeye basıldı. Çanakkale ile İstanbul Boğazı'nda gemilerin balast suyunu denize bırakmasına yasayla "dur" denilecek

Yılda 60 bin gemi ve yaklaşık 10 bin tankerin geçtiği İstanbul Boğazı'nın temizliği ve canlıların korunması için yasal süreç başlatıldı. Bu yasayla, denge sağlamak için okyanusta aldığı balast suyunu Boğaz'da boşaltan tankerlerin bu suyun içindeki canlıları da bırakması engellenecek. Son dönemde denizlerimizde görmeye başladığımız farklı vahşi deniz türlerinin sebebi olan balast sularıyla taşınan deniz canlıları, hem Boğaz'daki türleri tehdit ediyor hem de ekosistemi bozuyor. Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü ve Denizcilik Müsteşarlığı'nın başlattığı ortak yasa çalışması, doğal ortamları okyanuslar olan farklı balık ve canlı türlerinin önüne geçmek için gemilerde balast suyu denetimi yapılmasını öngörüyor. 2012 yılının başında hayata geçirilecek yasa, tüm dünyada 2012 yılında uygulamaya başlayacak "Balast Suyu Yönetimi Konvensiyonu'na Türkiye'yi taraf yapacak. İşte yasanın getirdikleri:

  • DEĞİŞ-TOKUŞ ALANLARI: Yasa ile Akdeniz ve Karadeniz'de balast suyu değişim noktaları belirlenecek. Kıyıdan 200 mil uzakta ve 200 metre derinliğe sahip olması gereken bu noktalardan başka yerde su değişimi yapılamayacak.
  • TÜM TANKERLERE ARITMA ZORUNLULUĞU: Çevre Kanunu'nun Gemi Atıkları Yönetimi Yönetmeliği'nin zorunlu gördüğü "tüm tankerlerde balast suyu arıtma tesisi kurulması" maddesi hayata geçecek.
  • TAM DENETİM: Kanunla, tankerlerin yasal gerekliliklerini yerine getirip getirmediğini denetleyecek birim kurulacak.

Limanlar yenileniyor

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri arasında ortak çalışma başlatıldı. 2003'te sıfır olan atık toplama ve dönüşüm sistemli liman sayısı 206'ya yükseldi. Bu limanlar tankerlerin ve gemilerin atıklarının denizlere bırakılmasını engellerken, gemi atıklarının geri dönüşümü için de çalışma yapıyor. Boğazlar'a ve Marmara'ya atık bırakılmaması için havadan ve karadan sürekli denetim yapılıyor.

Bükreş Sözleşmesi de devrede

Deniz çevresi kirliliğinin önlenmesi ile ilgili ulusal ve uluslararası faaliyetlerin koordinasyon görevini yürüten Türkiye Komisyoneri, Bükreş Sözleşmesi kapsamında, deniz çevresinin korunması ve kirliliğinin önlenmesine ilişkin hazırladığı strateji belgesi ile eylem planını tamamladı. Konu ile yönetmelik taslağı hazırlanıyor.

Yorumlar (1)
YAKUP KPT 9 yıl önce
ÇOK MANTIKSIZ,NEDEN ÇÜNKÜ BİZDE DENİZCİLİK KANUNU YAPANLAR HEP NEDENSE DENİZİN UZAĞINDA OLANLARDIR.SON ZAMANLARDA BELKİ DENİZCİLİKTEN ANLAYAN PERSONEL MÜSTEŞARLIĞA VE DEĞİŞİK BİRİMLERİ GETİRİLMİŞ OLSADA BÖYLE DENİZ VE DENİZCİLİKLE DİREKT İLGİLİ KANUNLAR HAZIRLANIRKEN NEDENSE YETKİSİZ VE ÇOK PASİF KALIYORLAR.ONDAN SONRA BİZ AKTİF OLAN DENİZCİLER ÇEKİYORUZ DENİZDE ZORLUKLARINI.MESELA BELİRTİLEN 200 MİL SULARDA FIRTINA VAR ADAM BALASTLARINI BU DURUMDA BASIP DEĞİŞTİREMEYECEK,NİHAYETİNDE ÖNCE EMNİYET.SONRA VAY EFENDİM SEN NEDEN BURADA BALAST SUYUNU DEĞİŞMEDİN DİYE BİZİM KLASİK MEMUR ZİHNİYETİYLE UĞRAŞSIN DURSUN KAPTAN ARTIK.KANUN YAPICI BEYLER DENİZDE UYGULANABİLİR DENİZ KANUNLARI YAPIN VEDE BUNU YAPARKEN DENİZCİ DANIŞMAN KULLANIN BİR SÜRÜ MESLEĞE ÖMRÜNÜ VERMİŞ KAPTAN VE MAKİNİSTLERİMİZ VAR,BIRAKIN BİRAZDA BİLEN ADAMLARA TORBA KANUNLARLA BU DURUMA DÜŞEN DENİZCİLİĞİMİZİ HEPTEN YERİN DİBİNE SOKMAYIN.YAKUP KAPTAN.
24°
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?