Temmuz ayı Enflasyonu Açıklandı

Açıklanan rakamlarla yıllık TÜFE artışı yüzde 5.39 olurken ÜFE'deki yıllık azalış yüzde 3.75 oldu.

Yılın yedi ayında TÜFE yüzde 2,08, ÜFE yüzde 2,54 oranında artış gösterdi. Temmuz ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 8,52 üretici fiyatlarında yüzde 5,47 düzeyinde gerçekleşti.

Uzmanlar tüketici tarafında enflasyonun beklentilere paralel geldiğini belirtmesine rağmen fiyat artışlarının bazı hizmet sektörlerinde beklentinin üzerinde oluştuğunu belirtiyorlar.

Enflasyonun özellikle ÜFE tarafında düşük çıkmasında ise Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında güçlenmesinin etkili olduğu ifade ediliyor.

TÜFE göstergeleri

Temmuz ayına ilişkin özel kapsamlı tüketici fiyatları endeksi göstergelerine bakıldığında, “çekirdek enflasyon” yerine açıklanan TÜFE göstergeleri geçen ay, mevsimlik ürünler hariç yüzde 1,25 işlenmemiş gıda ürünleri hariç ise 0,56 arttı.

Fiyatlar, enerji hariç yüzde 0,33, işlenmemiş gıda ürünleri ve enerji hariç yüzde 0,72 yükselirken, fiyatlar, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç yüzde 0,31, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç ve fiyatları yönetilen/yönlendirilen diğer ürünler, dolaylı vergiler hariç enflasyonda da yüzde 0,21 düştü.

Enerji hariç ve alkollü içkiler ve tütün ürünleri, işlenmemiş gıda ürünleri hariç yüzde 0,13, işlenmemiş gıda ürünleri, enerji ve alkollü içkiler, tütün ürünleri ile altın hariç yüzde 0,02 artarken, enerji hariç, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç fiyatlarda yüzde 0,08 yükseliş meydana geldi.

TÜFE'de temmuz ayında endekste yer alan 449 maddeden 78 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 223 maddenin ortalama fiyatında artış, 148 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş gerçekleşti.

ÜFE'de ise temmuz ayında endekste bulunan toplam 768 maddeden 209 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 277 maddenin ortalama fiyatında artış, 282 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş oldu.