banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Karacaören-2 karantinaya alındı

Burdur'daki Karacaören 2 barajında kafeslerde yetiştirilen alabalıklarda İnfeksiyöz Pankreatik Nekrozis (IPN) hastalığı görüldü ve baraj karantinaya alındı.

SERBEST KÜRSÜ 03.11.2006, 00:04
2111
Karacaören-2 karantinaya alındı

Burdur'un Bucak ilçesi yakınlarındaki Karacaören 2 barajında kafeslerde yetiştirilen alabalıklarda İnfeksiyöz Pankreatik Nekrozis (IPN) hastalığı görülmesi üzerine baraj karantinaya alındı.
 
Kafeslerdeki binlerce alabalığın ölümü üzerine, Bucak İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, kafeslerden ölü balık ve su numunesi alarak, İzmir Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderdi. Bornova'daki enstitüde yapılan incelemeler sonucu numunelerde İnfeksiyöz Pankreatik Nekrozis (IPN) hastalığı şüphesi olduğu ortaya çıktı.

Bunun üzerine İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri Karacaören 2 barajından tekrar ölü balık ve baraj suyundan numune alarak tahlil amacıyla aynı enstitüye gönderdiler. İkinci tahlillerde de aynı sonuç elde edildi. Numunelerde ''ihbarı zorunlu hastalıklardan'' olan IPN'nin tespit edilmesi üzerine Karacaören 2 barajında karantina uygulaması başlatıldı. Barajın karantinaya alınması nedeniyle hastalığın yayılmaması amacıyla ölen 11 bin yavru balık yakıldıktan sonra toprağa gömüldü. IPN hastalığının Karacaören 2 barajına il dışından getirilen yavru balıklarla bulaştığı sanılıyor. Üreticiler, il dışından yavru ve anaç balık getirmemeleri konusunda da uyarıldılar.

İlçe Tarım Müdürü Yılmaz Gökçay kısa adı IPN olan hastalığın sadece balıklarda görülen bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

''IPN özellikle direnci az olan alabalıklarda hızla yayılarak, toplu ölümlere sebep olabilir. IPN hastalığı balıktan insana geçmez ve bulaşmaz ama dikkatli olunmasında fayda var. Karacaören 2 barajındaki kafes balıklarında görülen IPN hastalığının sazan ve levreklere bulaşma ihtimali çok azdır. Her türlü ihtimale karşı barajdan amatörce balık tutanlar da dikkatli olmalıdırlar. Hele ölü balıklar kesinlikle tüketilmemelidir.''

DenizHaber.Com

Yorumlar (1)
MİKAİL FİDAN 15 yıl önce
dediğim gibi bu IPN hastalığı bir virüstür.bu virüs nerden geldi nerden geldi biliyonuzmu bu yurt dışında gelen ithal yumurtadan bize kaliteli ve farklı olan yumurta bakın başımıza ne iş açtı evet sayın üreticiler lütfen yurt dışına bağımlı olmayalım diyorum ama malesef bizim ülkemizdede kaliteli yumurta üretmek biraz tartışılır konu kendimce işallah bu karacaören barajındaki üreticilerimiz bunu en kısa sürede atlatır aksi taktirde çok büyük zararlar olabilir ben bu sektörün içinde biri olarak üzüntümü ve birazda olsa derdimi sizinle paylaştım şimdiden tüm okuyuculara saygılarımı sunarım...
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü