İTÜ Denizcilik Fakültesi 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı mezuniyet töreni İTÜ Tuzla Yerleşkesinde gerçekleştirildi.
İlk üçte mezun olan denizciler arasında iki kız öğrencinin bulunması dikkat çekti.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü öğrencisi Ümran Özden, hem okul hem de bölümünün birincisi oldu. Okul ikincisi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Mert Eren Kaya, okul üçüncüsü ise İlayda Demirci oldu.

Bu yıl 1 Temmuz’da gerçekleştirilen tören; T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, Tuzla Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, İTÜ KKTC Rektörü Prof. Dr. Murat Sarı, Tuzla Belediye Başkanı Avukat Eren Ali Bingöl, T.C. Dışişleri Bakanlığı Büyükelçisi Suat Hayri Aka, İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Arslan, İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esra Alveroğlu Durucu, İTÜ Kimya-Metalürji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahattin Gürmen, İTÜ Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Ümit Karadoğan, KEGM Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu, KEGM Genel Müdür Yardımcısı Serhat Aytuğel, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, KKTC Türk Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Cemalettin Şevli, T.C. UAB Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Taşçı, T.C. UAB Tersane ve Kıyı Yapılar Genel Müdür Yardımcısı Taner Keskin, Tuzla Bölge Liman Başkanı Ahmet Porsuk, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Çangır, DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı R. Ufuk Teker, TMMOB Üyesi Feramuz Aşkın, GEMIMO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Canca, DEFAV Yönetim Kurulu Başkanı Koray Karagöz, Piri Reis Denizcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, TÜRKKAPDER Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Akbulut, KIYEM KABAD Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Dede, Deniz Trafik Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Deniz, KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çendik, Gemi Broker Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çendik ile sivil toplum kuruluşları ve denizcilik sektörü temsilcileri, akademisyenler ve veliler katılım gösterdi.

Törende ilk olarak İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Aslan konuştu.

İtü Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan AslanProf. Özcan şunları söyledi :

Puanımız sürekli yükseliyor

“İTÜ Denizcilik Fakültesi’ni, her alanda yukarılara taşımak için büyük gayretler sarf ediyoruz. Rektörlüğümüz ve Denizcilik Camiamızın destekleri ile, fakültemizin, önümüzdeki yüzyılda da Türkiye’nin denizcilik alanındaki güç kaynağı olması için kısa sürede hem akademik anlamda, hem de altyapımızın gelişmesi anlamında önemli adımlar attık. Fakültemizi denizcilikte dönüşümün merkezi haline getirdik.

– Fakültemiz, geçtiğimiz yıl, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı ile üniversite ortalamasının üzerine çıkarak üniversitenin önde gelen fakültelerinden biri olmuştur.

– Fakültemiz taban puanları her yıl yükselmeye devam ediyor, daha yüksek noktalara gelecek.

– Fakültede çok değerli uluslararası projeler ve akademik etkinlikler yapılıyor. Mayıs ayı içinde GEMİMO ile birlikte fakültemizde ‘Uluslararası Denizcilik Kongresi’ni gerçekleştirdik. Eylül ayında ise, Piri Reis Üniversitesi ile birlikte son derece prestijli bir konferans olan ‘International Maritime Lecturers Association (IMLA)’ konferansını düzenleyeceğiz.

– 1985 mezunumuz Kaptan Tayfun Günerhan’ın katkıları ile ‘Tayfun Günerhan’ öğrenci sosyal binası tamamlandı. Son derece modern olan bu tesisi yeni eğitim döneminde öğrencilerimiz kullanmaya başlayacak.

– Geçen yıl ki mezuniyet töreninde kıymetli bağışçılarımız ile B Blok derslik binası için bağış protokolü imzalamıştı. Modern dersliklerin yer alacağı ‘B Blok Derslik binası’ hızla yükseliyor. En kısa zamanda tamamlanıp hizmete açılmış olacak.

– Köprüüstü, Makine, GMDSS ve Tanker simülatörlerimiz İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yenilendi ve hizmete açıldı.

– Modern bir denizcilik müzesini fakültemize kazandırmak üzere Tuzla Belediyemiz ile çalışmalara devam ediyoruz.

İTÜ Denizcilik Fakültesi ortak değerimizdir

İTÜ Denizcilik Fakültesi, Türk denizciliğinin ortak değeridir. Sizlerin desteğiyle daha değerli olmaya devam edecek. Buradan yetişen gençler, Türk denizciliğine değer katacak. Siz fakülteye değer katmaya devam edin ki, değerli genç mezunlarınız ile Türk denizciliği daha değerli olsun.

Onlar artık bizim de çocuklarımız

Değerli velilerimiz,

Bin bir zorluklarla evlatlarınız bu günlere geldi. Ne emekler, ne çileler çektiniz. Çocuklarınız buraya gelirken sizin ailenizin bir parçasıydılar, şimdi uluslararası geçerli bir meslek sahibi olarak, hem sizin hem de büyük denizcilik ailesinin en kıymetli parçası oldular. Şimdi gurur duyma zamanınız, böyle kıymetli evlatlar yetiştirdiğiniz için sizleri tebrik ederim.
Sevgili 2024 dönemi mezunlarımız,
Artık mezun oluyorsunuz. Dünya denizlerine açılma ve Türk denizciliğine değer katma gününüz geldi. Atatürk’ün çizdiği rotada ilerleme zamanıdır. Üniformalarınız kadar bembeyaz yarınlarınız olsun. Pruvanız neta olsun, Allah Selamet versin….

İTÜ Denizcilik Fakültesi okul birincisi Ümran Özden :

İtü Denizcilik Fakültesi Okul Birincisi Ümran Özden

Türk denizcileri olarak hazırız

Kuru yük gemisi İstanbul Boğazı'nd arıza yaptı! Karaya sürüklendi Kuru yük gemisi İstanbul Boğazı'nd arıza yaptı! Karaya sürüklendi

“Saygıdeğer hocalarım, değerli ailelerimiz, sevgili mezun arkadaşlarım, kardeşlerim ve kıymetli konuklar. Bugün İTÜ Denizcilik Fakültesinin dönem birincisi olarak burada karşınızda durmanın gururunu ve onurunu yaşıyorum. Kabotaj Bayramı’nda ülkemizin denizcilik mirasını ve denizlerimizdeki egemenliğimizi kutladığımız bu özel günde sizlere hitap etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Öncelikle kıymetli hocalarımıza ve değerli dekan hocamıza en derin teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sizlerin özverisi, bilgeliği ve rehberliği akademik yolculuğumuz boyunca bizlere yol gösterici oldu. Sadece bilgi vermekle kalmadınız, aynı zamanda dürüstlük, azim ve mükemmelliyet değerlerini bizlere aşıladınız”

İnancınız motivasyon kaynağımız oldu

“Ailelerimize ve arkadaşlarımıza da teşekkür etmek istiyorum. Sarsılmaz desteğiniz ve teşvikiniz bizim dayanağımız oldu. Bizlere olan inancınız, zor zamanlarda bile ileriye gitmemizi sağlayan motivasyon kaynağımızdı. Başarılığımızı sizlerin sevgi ve fedakarlıklarına borçluyuz. Bugün burada emek veren ve günlerdir çalışmalarını sürdüren kardeşlerime de içten teşekkür ediyorum. Sevgili mevzun arkadaşlarım, bugün yılların emeklerinin, uykusuz gecelerin, sayısız saatlik çalışma ve eğitimlerin doruk noktasıdır. Zorlu derslerden, yoğun uygulamalar ve eğitimlerden geçerek profesyonel yolculuklarımızda güvenle ve yetkinlikle ilerlemeye hazır hale geldik”

Başarıları geleceğe taşıyacağız

“Bizler Türk denizcileri olarak sadece ülkemizin denizlerinde değil, dünya denizlerinde de Türk bayrağını gururla dalgalandırıyoruz. Ülkemizi uluslararası sularda en iyi şekilde temsil ediyor, Türk denizciliğinin gücünü ve yetkinliğini tüm dünyaya gösteriyoruz. Türk denizciliğinin tarihsel başarılarını ve uluslararası düzeydeki önemini yaşatmak ve geleceği taşımak bizlerin en büyük görevidir. İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunları olarak bu dinamik alanda liderlik yapmaya ve yenilikler getirmeye hazırız. Zorluklarla mücadele edeceğiz”

Sponsorlara plaketler verildi

İTÜ Denizcilik Fakültesi 2024 Mezuniyet Töreni’ne katkıda bulunan sponsorlara teşekkür plaketleri verildi.

Plaketleri Arkas Denizcilik adına Grup Başkan Yardımcısı Kapt. Ali İbrahim Kontaytekin, Beşiktaş Denizcilik adına İnsan Kaynakları Müdürü Kapt. Mustafa Altın, DFDS adına Personel Müdürü Kapt. Uğur Demir, Genel Denizcilik adına Personel Müdürü Ayşe Karakoyun, Onn Shipping adına Yönetici Direktör Kapt. Mehmet Önen, YMN Tanker adına Teknik Enspöktör Sevket Kaan Kırkağaçlı, Zenith Gemi İşletmeciliği adına Teknik Direktör Baş. Müh. Okan Kutlu aldılar.

Kadın denizciler dereceye doyamadı

İTÜ Denizcilik Fakültesi mezuniyetinde derece alan üç öğrenci arasında iki kız öğrenci olması herkesi gururlandırdı. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ümran Özden, hem okul hem de bölümünün birincisi olurken, okul ikincisi  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Mert Eren Kaya, üçüncü ise İlayda Demirci oldu.

Öğrencilere diplomalarını, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcı Durmuş Ünüvar, İTÜ Rektörü İsmail Koyuncu, Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, Tuzla Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Tuzla Belediye Başkanı Av. Eren Ali Bingöl ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Aslan verdi.

Devir teslim töreni göz doldurdu

Genç denizciler yemin töreni yaptıktan hemen sonra bayrak ve flama devir teslim töreni gerçekleştirildi.. Öğrenciler Türk bayrağını öperek, mesleklerine bağlı kalacaklarına, bayrak ve flamayı bir sonraki kişiye teslim etmeden son nefeslerini vermeyeceklerine dair ant içtiler.

Diploma törenini ardından yeni denizciler, dereceye giren arkadaşlarını denize attılar.

İtü Denizcilik Fakültesi Okul Birincisi Ümran Özden-1İtü Denizcilik Fakültesi 2024 Mezuniyet Töreni7İtü Denizcilik Fakültesi 2024 Mezuniyet Töreni6İtü Denizcilik Fakültesi 2024 Mezuniyet Töreni3İtü Denizcilik Fakültesi 2024 Mezuniyet Töreni5İtü Denizcilik Fakültesi 2024 Mezuniyet Töreni1İtü Denizcilik Fakültesi 2024 Mezuniyet Töreniİtü Denizcilik Fakültesi 2024 Mezuniyet Töreni 7

Editör: Nermin İstikbal