banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Ve Beklenen Mesaj Geldi

Obama İslam dünyasına seslendi: "İslam ABD'nin parçasıdır", "Kadınlara ne giyeceği dikte edilmemeli", "Orta Doğu'da barışın yolu iki devletli çözüm"

GUNDEM 04.06.2009, 21:20
1809
Ve Beklenen Mesaj Geldi

Ve Beklenen Mesaj Geldi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, günlerdir merakla beklenen İslam dünyasına seslendiği konuşmasını Mısır'da yaptı.

"Allah'ın Selamı Üzerine Olsun..."
Obama, Kahire Üniversitesi'ndeki konuşmasına "Allah'ın selamı üzerinize olsun" diyerek başladı ve sözleri sık sık alkışlarla kesildi.

Barack Obama, İslam'ın Amerika'nın bir parçası olduğunu belirterek, İslam'a karşı önyargılarla savaşmayı görev edindiğini vurguladı.

Konuşmasında Batı adına özeleştirilerde de bulunan Obama, yeni bir başlangıç çağrısında bulundu.

Obama, "Buraya Amerika Birleşik Devletleri ile Müslüman dünyası arasında yeni bir başlangıç yapmaya geldim. İslam'ın ırkların eşitliği ve hoşgörü anlayışının çerçevesinde karşılıklı saygı ve çıkar temelinde yeni bir başlangıç yapılmasını istiyorum.'' dedi.

"Amerika İslamla Savaşta Değildir ve Olmayacaktır"
Kur'an-ı Kerim, İncil ve Tevrat'tan alıntılar yapan ABD Başkanı konuşmasında kendisinin ezan sesiyle güne başlayan bir aileden geldiğinin ve İslam'ın Amerika'nın bir parçası olduğunun altını çizdi.

Obama, "Ben bir Hristiyanım, ama babam kökleri İslama dayalı Kenyalı bir aileden geliyor. Çocukluğumun büyük bölümü Endonezya'da geçti. Sabah ezanıyla uyanırdım. Gençliğimde Chicago'da yaşarken en yakın dostlarım Müslümanlardı. İslam, Amerika'nın da bir parçasıdır. Ülkemde bin 200'den fazla cami var. Ankara'da da altını çizdiğim gibi Amerika İslam ile asla savaşta değildir ve olmayacaktır'' diye konuştu.

Kur'an-ı Kerim'den Alıntı Yaptı
Kur'an-ı Kerim'in ''Masum bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmektir'' dediğini hatırlatan Obama, bütün sorunların demokrasiyle çözümünü istediklerini ve şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu vurguladı.

"Orta Doğu'da Barış Ancak İki Devletli Çözümle Sağlanır"
2011 yılında Irak'tan bütün Amerikan askerlerinin çekileceğini belirten Obama, Orta Doğu meselesi ile ilgili olarak da son derece çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Obama, şöyle konuştu:
''Orta Doğu meselesinin çözümünü tek tarafta aramak, sadece bir tarafı suçlamak yanlış. Orta Doğu'da barış ancak iki devletli çözümle sağlanır. Bunun için iki devletin bir arada barış içinde yaşaması için bizzat çalışacağım. Filistin topraklarında yeni Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına karşıyım. Filistinli annelerin artık çocuklarını korkmadan büyütmelerini istiyorum. Şiddet kimseye yarar getirmiyor. Orta Doğu'da şiddet sona ermeli''

"Hiçbir Ülkenin Nükleer Silaha Sahip Olmasını Benimsemiyoruz"
İran'ın nükleer faaliyetleri ile ilgili Washington'un tutumuna yönelik eleştirilere de cevap veren Obama, sadece İran'ın değil hiçbir ülkenin nükleer silaha sahip olmasını benimsemediklerini söyledi.

"Kadınlara Ne Giyecekleri Dikte Ettirilmemeli"
Dünyanın her yerinde temel insan haklarını savunduklarını belirten Başkan Obama, kadınların gerek giyimleri gerekse eğitim almaları konusunda özgürlüğünden yana olduğunu vurguladı.

Obama, "Kadınlara ne giyecekleri dikte ettirilmemeli.'' dedi.

Yorumlar (3)
perihan malas 13 yıl önce
Söyledikelrine katılmayan varmı? yoktur büyük ihtimalle. ağzından bal damlıyor. Uygulanması mümkünmü göreceğiz.
Ahmet Yıldıray 13 yıl önce
Başlığını okuyunca. Aman Tanrım dedim. Meğerse bizim sahipmiş.Yani ilahi bir mesaj değil
T.Haydar AYDOGDU 13 yıl önce
AMERİKAN GİZLİ SERVİS MÜDÜRÜ KOSARAK BASKANA GELİR VE "BAŞKANIM

RUSLAR AY A ÇIKMIS VE TAMAMEN KIRMIZIYA BOYAMISLAR" DER BAŞKANDA

GAYET SAKİN "NE ÖNEMİ VAR SİZDE GİDİN ÜZERİNE COCA-COLA YAZIN OLSUN BİTSİN"DEMİS.

SON 150 DUNYAMIZIN HER YERİNDE İNGİLİZ ORJİN AMERİKAN KAYNAKLI

BİRCOK FELAKET OLMUSTUR.BİR COK ULUS ACILAR CEKMİS VE BOLUNMUS

DUR.OZGURLUK GETİRECEKLERİNİ VAAT EDEREK İSGAL ETTİKLERİ IRAK EN SON ORNEKDİR.ANCAK IRAK İSGALİNDE HİC HESAP ETMEDİKLERİ DİRE

NİS VE OZGURLUK HARAKETLERİNİ TERORİST SALDIRISI ADINI KOYANDA AMERİKADIR.BU YONTEM OZELLİKLE ORTADOGU VE GELİSMEKTE OLAN ULKE

LERDE HER ZAMAN BASARILI OLMUSTUR,OLACAKDIRDA.YAKIN BİR DONEMDE

HALİFELİGİ BİLE KENDİLERİNE CEVİRİP YENİ DİNİ KİTAPLAR YAZARLAR

SA HİC SASIRMAYALIM.ESENLİKLER DİLERİM
27
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü