banner244

banner242

banner176

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Üniversiteliler Kitap Okumuyor

Ankara Üniversitesi’nde okuyan 304 öğrencinin yarısı yılda en fazla beş kitap okuyor

GUNDEM 06.03.2009, 03:19
Üniversiteliler Kitap Okumuyor

Üniversiteliler Kitap Okumuyor

Ankara’da yapılan araştırmada üniversite öğrencilerinin yüzde 46’sının bir yıl içinde en fazla beş kitap okuduğu belirlendi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Odabaş ve Yrd. Doç. Dr Coşkun Polat ile Ankara Üniversitesi Sosyoloji bölümü araştırma görevlisi Yonca Odabaş tarafından yapılan "Üniversite Öğrencilerinin Okuma Alışkanlığı: Ankara Üniversitesi Örneği" konulu bilimsel çalışmada, üniversite öğrencilerinin yeterli okuma alışkanlığına sahip olmadığı tespit edildi. Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Odabaş, bilimsel çalışmalarında Ankara Üniversitesi’nde eğitim gören 153’ü kız 304 öğrenciyle yaptıklarını, bu öğrencilerin 151’nin fen, 153’ünün de sosyal bilim eğitimi gördüğünü söyledi.

Üiversiteli bile okumuyor

Yılda okuduğu kitap sayısı 5’i geçmeyen az, 6 ile 11 kitap arasında okuyanların orta, 12’yi aşan kitap okuyanların ise çok okuyan okur tipi olarak nitelendirildiğini ifade eden Odabaş, yaptıkları çalışmada, üniversite öğrencilerin yüzde 46’sının bir yıl içinde en fazla beş kitap okuduklarını belirlediklerini söyledi.

Öğrencilerin yüzde 4.5’inin hiç kitap okumadıklarını beyan ettiklerini anlatan Odabaş, "Öğrencilerin sadece yüzde 11’i üst düzey okuma alışkanlığına sahip olduğunu belirledik. Orta düzey kitap okuma alışkanlığına sahip öğrenci oranı ise yüzde 38.5 oldu" şeklinde konuştu.

Kız - erkek farkı yok ama

Kız ve erkek öğrenciler arasında da kitap okuma oranı açısından anlamlı bir fark bulmadıklarına dikkati çeken Odabaş, "Alt düzey ve orta düzey okuma alışkanlıklarında erkek ve kız öğrenciler arasında erkeklerin daha az okuduklarının gösteren bir ilişkinin varlığından söz edilebilir. Ayrıca bir yıl içinde hiç okumayan erkek öğrenciler, kız öğrencilerden yarı yarıya fazladır" şeklinde konuştu.

Okumaya ayrılan süre

Çalışmada, öğrencilerin günlük okumaya ayırdıkları süreyi de belirlediklerini ifade eden Odabaş, öğrencilerin yüzde 14’nün okuma için günlük 2 saatten fazla zaman ayırdıklarını belirtti. Üniversite öğrencilerinin yüzde 35’nin okumaya 1-2 saat, yüzde 38’nin yarım saat ila 1 saat arasında, yüzde 13’nün de en fazla yarım saat ayırdıklarını söyledi.
Odabaş, çalışmada sosyal bilim öğrencilerinin fen bilim öğrencilerine göre daha fazla okumaya süre ayırdıklarını da kaydetti.

Engeller

Yaptıkları bilimsel çalışma için düzenledikleri ankette öğrencilere okuma alışkanlığı kazanma ve bu alışkanlığı sürdürme konusunda karşı karşıya kaldıkları en önemli engelin ne olduğu da sorduklarını kaydeden Odabaş, şunları söyledi: "Öğrencilerin yüzde 34.5’i bir işte çalışıyor olmaları nedeniyle okuyamadıklarını belirtmişlerdir. Kitap pahalılığı ve gelir düşüklüğü nedeniyle okumalarına engel olarak ekonomik koşulları ileri süren öğrencilerin oranı ise yüzde 15’dir. Ama çalışmamızda sosyoekonomik bakımdan orta üstü ve üst sıralarda yer alan öğrencilerin 6 ve üzeri kitap okuyanların orta altı sosyoekonomik düzeyli öğrencilerden daha düşük bir okuma alışkanlığına sahip olması dikkate değer bir durumdur. 12’den çok kitap okuyan öğrenci grubuna bakıldığında ise sosyoekonomik bakımdan alt ve üst sıralarda yer alan öğrencilerin sosyoekonomik bakımdan orta altı ve orta üstü gruba göre oldukça düşük okuma yüzdesine sahip olduğu görülmektedir. Ancak alt ve üst gelir grubunun oldukça yakın değerlere sahip olması okuma davranışı konusunda sosyoekonomik koşulların öğrenciler arasında derin bir farka neden olmadığını göstermektedir."

Öğrencilerin kütüphane kullanma konusundaki tutumları

Üniversite öğrencilerinin yüzde 3.5’inin her gün, yüzde 15.5’inin ise hafta bir kütüphane gittiğini belirlediklerini söyleyen Odabaş, öğrenciler arasında her ay kütüphaneye gidenlerin oranının yüzde 16, nadiren gidenlerin oranın ise yüzde 64 olduğunu ifade etti.

Öğrencilerin yüzde 72’sinin kütüphanelerden yılda en fazla üç kitap ödünç aldığını da kaydeden Odabaş, sadece yüzde 1.5’inin yıl içinde 16’dan fazla kitap aldığını belirtti.(aa)

Yorumlar (0)
8
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102