banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

TBMM'de Bu Hafta

Meclis, yeni yılın ilk haftasında serbest bölgeler ve Nabucco Projesiyle ilgili düzenlemeleri kanunlaştırmak için çalışacak.

GUNDEM 04.01.2010, 01:36
1795
TBMM'de Bu Hafta

TBMM'de Bu Hafta

TBMM - Meclis, yeni yılın ilk haftasında serbest bölgeler ve Nabucco Projesiyle ilgili düzenlemeleri kanunlaştırmak için çalışacak.
 
TBMM Genel Kurul, 5 Ocak Salı günü, gündemin ön sıralarına alınan serbest bölgelerle ilgili yasa tasarısını görüşecek. Tasarı; yurt dışından serbest bölgeye getirilen mallar üzerinden alanına binde 5'lik ücretin binde bire indirilmesi, serbest bölgeden Türkiye'ye mal girişinde alınan binde 5'lik ücretin de binde 9'a çıkarılmasını öngörüyor.

Bu tasarının ardından Türkiye, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya arasında Nabucco Projesi hakkında imzalanan uluslararası anlaşmanın onaylanmasını öngören yasa tasarısı ele alınacak. Projeyle, Türkiye'nin doğu ve güney sınırlarından temin edilecek doğalgazın sırasıyla Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'nın Baumgarten kentine ulaştırılması hedefleniyor.
 
Proje hakkındaki anlaşma ise doğalgaz boru hattı kapasitesinin kullanım esasları, doğal gazın serbest geçişinin güvence altına alınması, vergilendirme, oluşturulacak Nabucco Komitesinin yetkileri ve olası anlaşmazlıkların çözüm yöntemleri hakkında düzenlemeleri içeriyor.
TOKİ'ye devredilen arazi ve arsaların, arazi vergisinden muaf olmasını öngören yasa tasarısının da bu hafta görüşülmesi bekleniyor.

Genel Kurul; bu hafta 15.00-19.00 saatleri arasında çalışacak.

Yorumlar (0)
16
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü