banner191

banner148

banner179

banner176

Sıra 4G'de

Teknoloji insanı zorlamaya başladı. 3G ile henüz tanışmışken 4G sıraya girdi. 4G teknolojisi 2010'da 30 ülkede 100 milyon kişiye ulaşacak.

GUNDEM 18.08.2009, 02:01
Sıra 4G'de

Sıra 4G'de

Teknoloji dur durak bilmiyor. Ülkemizde 3G yani 3'ncü nesil iletişim teknolojsine geçmenin heyecanı yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir firma 4'ncü nesil iletişim hizmetini başlatacağını duyurdu.

Görüntülü konuşma, cep telefonunda televizyon keyfi, filmleri dakikalar içinde indirme, sınırsız müzik, hızlı erişim ve daha bir çok yenilik.

Ülkemizde 3G teknolojisiyle gelecek bu teknolojik yenilikler coşkuyla karşılandı. 3G telefon satışları ve 3G aboneliklerinde kampanyalar doludizgin sürüyor.

Türkiye teknolojiyi son derece hızlı bir şekilde yakalıyor. Öte yandan, teknoloji adeta ışık hızıyla ilerliyor.

3G'ye ayak uydurmaya çalışırken hazırlığı uzun zamandır süren 4G teknolojisi Amerika Birleşik Devletleri'nde iki kentte hayata geçmek üzere.

Bir Amerikan şirketi, iletişim teknolojisinde 3G'nin eksiklerini kapatacak 4G hizmetinin ilk testlerini çoktan yapmış.

Bu yıl sadece 2 şehirde kitlesel olarak denenecek 4G teknolojisinin, gelecek yıl 30 ülkede 100 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşması hedefleniyor.

4G'yi 3G'den Üstün Kılan Özellikler Neler?
3G teknolojisinde özellikle yolculuk yaparken yüksek hızlarda veri transferi hızı çok düşebiliyor ya da kesilebiliyor. 4G'de ise 60 kilometre hızda dahi veri aktarımında kesinti olmuyor.

4G'nin 3G'den 5 ila 10 kat daha hızlı veri iletişimi sağlayacağı belirtiliyor.

Bu sayede 4G ile gerçek anlamda cepten yüksek kaliteli video izleme ve gerçek zamanlı çok oyunculu oyunlar oynamak mümkün olacak.

Bu haberlerden dolayı 3G'ye yeni geçenlerin "eski teknoloji mi aldık" diye üzülmesine ise gerek yok.

Firma yetkilileri, bu yeni atılımın 3G'yi öldürmeyeceğini, yüksek maliyetler ve alt yapı yatırımları nedeniyle pek çok bölgede daha uzun süre 3G'nin kullanılmaya devam edeceğini belirtiyor.

Yorumlar (0)
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?