banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Sinirli Değilim, Dertliyim Dertli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV canlı yayınında Murat Akgün’ün ekonomi, iç ve dış siyasi gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

GUNDEM 11.06.2009, 17:15
1878
Sinirli Değilim, Dertliyim Dertli

Sinirli Değilim, Dertliyim Dertli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV  canlı yayınında Murat Akgün’ün ekonomi, iç ve dış siyasi gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

Erdoğan şunları söyledi: "2005'teki Diyarbakır seyahatimde Kürt kökenli vatandaşlarımızın meselelerinin benim meselem olduğunu söylemiştim. Partimizi kurarken bu konuya özel yer vermiştim. Tüm yönleri ile bu sorunu ele almayı hedefledik. Dönemimizde şimdiye kadar yapılmamış derecede yatırım yaptık.

Oradaki Kürt kökenli vatandaşlar baskı altında. Etnik kimlik siyaseti yapılıyor. 'Kimlikleri tanınmıyor' deniyor. Bu doğru değil; söz konusu değil. Alt kimliği saygıyla karşılıyoruz. Üst kimlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Bütün etnik unsurlar saygındır.

Bölgeye en çok giden siyasi lider benim. Bu güne kadar attığımız adımları kararlıklıkla sürdüreceğiz. TRT-Şeş adımını attık. Sıkıntıları gideren bir iktidar iş başında. Kürt kökenli vatandaşım, benim kardeşim.

DTP, sorunların çözümü için neler yaptı; bunları sormak lazım. Muhalefet olarak parlamentoda bulunan DTP şunu yapmalı: 'İktidara nasıl yardımcı olurum?' Bunu düşünmeli... Onlar günlerini eylemler üzerinden nemalanmakla geçiriyor. Huzursuzluk ortamını tahrik ediyorlar. 'Barış çiçeği' diyorlar. Molotofkokteyliyle barış çiçeği olur mu? Şehir halkını sindirme politikalarıyla barış olur mu?

Ahmet Türk'le görüşmeyi göndemden düşürmüş değilim. Biz kendimizi bu konuda görüşmeye hazırladığımız esnada şehit haberleri geldi. 'Gelin PKK örgütünü terör örgütü ilan edin' diyoruz

Tam tersine örgütün avukatlığına savundular. Bu işleri zorlaştırıyor. 'Taraflar silah bırakmalı' deniyor. Böyle bir şey olmaz. DTP'den tek yanlı çağrı bekliyoruz.

Af meselesiyle ilgli durum da çok farklı. Biz Eve Dönüş yasası çıkardık. Bunun önünü de kendileri kesti. Bunu teşvik etmiş olsalar, binlerce kişi faydalanacaktı. Eve Dönüş yasası üzerinde oynamalar yapılabilir. Biz şu anda yeterlidir, diyoruz.

CHP lideri ile gerginlik

Sayın Baykal; ‘Sen’i samimiyetinden söylüyorum' diyor. Hadi anladık; bu nasıl bir samimiyetse... ‘En kaba Başbakan’ derken de mi samimiyetten söylüyor? Bunun nezaket neresinde, anlamakta güçlük çekiyorum. Hiçbir zaman şahsıyla ilgli hakaret görmeyeceksiniz.

Ama Baykal’ın şahsımla ilgili hakaretini hep göreceksiniz. Kampanyaları hep hakaret üzerinedir.

O saygısızlığına devam etsin. Ben bunu yapmayacağım. Ben zihniyeti eleştiririm. Şahsiyetiyle uğraşmam. Kendileri hakkında 1 trilyonluk hazine yardımı ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nin kararı var.

Asıl yolsuzluk burada. Bu yolsuzluk değil mi? Bu parayı nereye kaçırdınız? Anayasa Mahkemesi tescil etti bunu. Ben merdim, karşımda mert insan arıyorum. Kendisi namert ise bilemem.

Üsluğ tartışması

Sert sözlerimden pişman olduğum anlar olabilir. Bulunduğum makam nedeniyle binlerce kişiyle muhatabım. Hedefteki insansınız. Tüm siyasi partiler size saldırıyor. Biraz da medya bu işi karıştırıyor.

Benim üslubum sert olabilir. Herkesin üslubu yumuşak olacak diye bir şey yok. Ben sert olduğumu kabul etmiyorum. Arkadaşlarım beni iyi tanırlar. İnsanlar bizi bu halimizle seçti. Muhtevada ülkenin değerleri savunuluyorsa, bunu eleştirmeye kimsenin hakkı yok.

Üslubumda sertlik olmuşsa bile hiçbir zaman asli karakterimin tezahürü değildir.

Karikatürlerin de insaf çizgisi içinde olmasını isterim. Nükte taşıyanına eyvallah. Değerlere saldırı niteliği taşıyorsa eleştiririm.

Deniz Feneri ve RRÜK Başkanı

Zahid Bey'e yapılan eleştiriler veya hakkında söylenenler, benim partimle ilgili konular değildir. O konuyla ilgili partimi ilintili hale getirmek namertliktir. Benim partimin hiçbir zaman kasasına hiçbir yerden kayıtdışı para girmemiştir; girmez...

Bülent Arınç'la ilgili çatlak oluşturulmaya çalışılıyor. Bülent Arınç'ın kişisel kanaatidir ve Hükümet'in görüşü değildir. Bir ay sonra da zaten aday olmayacağını açıkça ortaya koydu; burada fırtınalar koparmaya gerek var mı? Alman mahkemeleri, Türkiye'den bir talepte bulundu. Hemen bir karar çıktı. Türk yargısı Almanya'dan talepte bulunuyor, Alman yargısı hala cevap vermedi. Yargının verdiği karara saygı duymalıyız.

Fransa'da Türkiye gününü iptal edebiliriz

Almanya'dan iktidarıma karşı bir tavır olarak görmüyorum yaşananları, ancak ülkeme karşı saygı beklerim. Avrupa Birliği'nde de imtiyazlı ortaklığı çıkaran ülke Almanya'dır ancak bu Merkel döneminde çıkmıştır. Schröder döneminde böyle bir şey yoktu, ki AB müktesebatında da bu yoktur. Ki Almanya Dışişleri Bakanı dün 'imtiyazlı ortaklık'tan bir şey anlamadığını söyledi. Merkel'in yanında da zaten Sarkozy var. Fransa'da Türkiye gününü iptal edebiliriz ve Fransa'ya gitmeyebilirim. Sayın Sarkozy, yaptıklarından er ya da geç pişman olacaktır. Chirac'la da AB içinde uzun süre temaslarımız oldu ancak Chirac'tan bu tür bir tutum görmedik.

Limanların açılmasına karşılık ruhbak okulu önerisi
Bu yeni bir mesele değil. Böyle bir şeyin içinde biz yokuz. Biz Rumlara vize uygulamasını kaldırdık. Onlar da 'Güzel oldu' filan dediler. Tamam da, bu jestler hep bizden mi olacak? Onlardan sağlıklı yanıtlar gelmedi.

Ruhbah okulu konusu da tartışılabilir. 72 yılına kadar olan bir şey. Bana göre de çok önemli bir konu değil. Tamam da siz ne yapıyorsunuz? Batı Trakya’daki vatandaşlarımın seçtiği müftüye ‘Tanıyorum’ demezsen, kendin müftü tayin edersen, kusura bakma arkadaş... Batı Trakya’da Türk kelimesine tahammül edemiyorlar. Böyle bir şey olabilir mi?

Ben bunları Karamanlis’e de, Dora’ya da söyledim. Ama savunamıyorlar kendilerini. Onların mahalle baskısı da ileri derecede medya...

AİHM kararı utanç verici bu olay onlarda da var

AİHM’in aile içi şiddetle ilgil Türkiye hakkında verdiği kararı utanç verici. Tekil bir olayı Türkiye geneline fatura etmek çok yanlış. Bu olaylar onlarda da var. Güvenlik güçleri bu işlerin üzerine gidiyor, yasalarımız ortada. ABD’de var, Japonya’da var.

Kadın ve aileden sorumlu bakanlığımızın çalışmaları var. Mesela Mardin olayı... Her bir kişinin başına güvenlikçi konulmaz. Bunun akılla izahı yok. Bunun eğitimle alakası yok. Bakıyorsun, eğitimli insanlar neler yapıyor.

Münevver Karabulut

100 gün oldu. TV kanallarına babası çıkıyor sürekli. Bunları çocuklar seyrediyor. Olayın unutturulması adına yararı yok. Tam tersine zararı var. Mecburuz bunları unutturmaya. Başarı unutturulmasın ama bunlar unutturulsun. Bunun faili bulunmak zorunda, o ayrı. TV’ler bize bu konularda yardımcı olmalı.

Büyükanıt açıklarsa, ben de açıklarım

CHP'nin verdiği soru önergesine yanıt vermeyeceğim. Utanmasalar, sıkılmasalar aile mahremiyetlerini bile TBMM'taşıyıp cevap isteyecekler. Biz Sayın Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'la bir araya gelmişiz iki yetkili olarak, mahrem bir görüşme yaptık. Bu benimle mezara kadar gider, hiçbir zaman açıklamam. Sayın Büyükanıt açıklarsa o zaman ben de görüşmenin detaylarını paylaşabilirim.

Mayın temizleme tasarısını Cumhurbaşkanı Gül'ün onaylamaması endişesi taşımıyorum, çünkü tasarı üzerinde çok uzun süre çalıştık. Biz mayın temizleme işini Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yaptırmak istedik, para da ayırdık. TSK, çeşitli nedenlerle bu işi yapamayacağını bize iletti, biz de ödeneği geri çektik.

Sınır güvenlik bölgesinde petrol araması yapılıyor, şu anda Karadeniz'de de aynı şekilde arama var. 'Yüzde 50'si senin, yüzde 50'si devletin' diyoruz. Muhalefetin derdi bu değil, imkanları nasıl baltalayabiliriz. Küresel sermaye kim olursa olsun, yerli firmalar yapmıyorsa bir İsrail firması da mayınları temizleyebilir.

Sinirli değilim, dertliyim dertli:
Galataport ihalesini yaptık, Danıştay'dan döndü. Bu proje hayata geçseydi Tophane şu an bambaşka olacaktı, binlerce kişi orada iş imkanı bulacaktı.

Böyle konuşunca diyorlar ki; 'Başbakan sinirli.' Dertliyim ben dertli; sinirli değil...

IMF Olmazsa Ölmeyiz

IMF ile birçok görüşme gerçekleşti, başkanla üç kez ben görüştüm. Çıkarımıza uymadığı sürece IMF ile anlaşmaya imza atmayacağız. 'Gelir idaresi özel kuruluş olsun' diyorlar; olmaz... Bunu kabul edemeyiz. Her şeyi düşürmemizi istiyorlar; onu düşür, bunu düşür, biz bu ülkeyi nasıl yöneteceğiz peki? IMF'e mecbur değiliz; IMF olmazsa ölür müyüz? Gerekirse, madem ki bu iş olmuyor, biz de aynı açıklamayı yaparız. Bizi bu noktaya getirmesinler. Brezilya nasıl yaptı? Temennim görüşmeler yaz sonu bitsin, IMF ile ilişkiler sonbahara kadar bir yola girecektir.

Fenerbahçe ve Daum

Fenerbahçe’de herhalde sadece teknik direktör transferi ile yetinilmeyecek. Geçen yıl Aragones’in alınışında zamanlama bence çok yanlıştı. Adamacağız geldi, elinde kimleri bulduysa onlarla yola devam etti. Transferler ondan önce yapılmıştı. Aragones geldikten sonra mecvutlarla götürdü. Şimdi Daum’un Fenerbahçe’yi tanıma noktasında, Türk futbolunu tanıma noktasında deneyimi var. Daum’in intibakı daha rahat olacak. Daha faydalı olabilir. Yeni transferler konuşuluyor. Bu yıl ligin çok renkli olacağını düşünüyorum. Rijkaard da çok başarılı bir insan.

Hidayer Türkoğlu

Buradan Hidayet kardeşimize teşekkür ediyorum. Bugün kendisini arayacağım. Gerçekten bizim için ABD’de bir Türk olarak Türkiye’nin tanıtımı noktasında büyük bir rol üstlendi. Hidayet'in resminin dolar banknotunun üzerinde, reklamda kullanılmış olması çok güzel. Bunlardan dolayı sevgilerimi gönderiyorum. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Tabii Mehmet de aynı şekilde...

Yorumlar (2)
T.HAYDAR AYDOGDU 13 yıl önce
SN.BASKANIM;FARKLI BİR PARTİ GORUSUNDE OLMAMDAN KAYNAKLANARAK

AK PARTİNİN İLK İKTİDAR DONEMİNİNDEKİ TEDİRGİNLİGİMİ HATIRLIYO

RUM.ANCAK ZAMAN İCERSİNDE OZELLİKLE KADROLARININIZIN DUYARLI CA

LISMALARI VE ULKEMIZIN IHTIYAC DUYDUGU GELİSİMİN ONCEKİ DONEMDE

Kİ YONETİMLERDEN COK DAHA FARKLI VE BASARILI OLDUGUNU GORDUK.

OZELLİKLE ULKEMİZİN İHTİYAC DUYDUGU TOPLUM BARISI VE GELECEGE GUVEN DUYGULARI YESERMEYE ASLAMISTI.

12 EYLUL ONCESİ TUTARSIZ SİYASİ YONETİMİN ACI SONUCLARINI COK İYİ YASAYAN VE BİLEN BİR YETİSKİN VATANDAS OLARAK AK PARTİ İKTİDA RINA KADAR ULKEMİZİNHEP BİR KISIR DONGUDE OLDUGUNU GORMUS OLDUK.BU DEGİSİMDEDE YONETİMİNİZİN ALDIGI RADİKAL KARARLARIN YANISIRA HALKDAN BİRİ OLMANIZIN BUYUK ROLU VARDIR.

MUTLAKA Kİ BİR ULKEYİ YONETEBİLMEK BİR FABRİKA YONETİMİNDEN ZORDUR MUTLAKAKİ ULKEMİZİN 71.5 MİLMONUNU MUTLU EDEMEZSİNİZ AN

CAK DONEMİNİZDE ALINACAK KARARLARIN İMZALANAN ANLASMALARIN GE

LECEK DONEMİ AGIR İPOTEKLER ALTINDA BIRAKMAMALIDIR.OZELLİKLE

TOPLUM BARISINA İSTİNADEN SON 3-4 YILDIR ALINAN KARARLAR VE

AZINLIK HAKLARINI KORUMA POLİTİKANIZ BATI İNSANLARINI TECRİT EDEREK ZATEN SAYI OLARAK DUSUK OLAN GERCEK MARMARA,EGE,AKDENİZ

İNSANLARININ HAKLARINA TECAVUZ EDİLMİS OLMAKTADIR.TC.YANLIZCA

KURT HALKINDAN OLUSMAMAKTADIR.BİZLER İSTANBULDA 2,5 MİLYON HALK OLARAK YASARKEN KULTURUMUZU KORUR VE GELECEGE TASIMAYA CALISIR

KEN BİR ANDA LAHMACUN DURUM VE BOZUK BİR TURKCEYE;İCİMİZDE YA

SATTIGIMIZ VATAN SEVGİSİNİ BATI HAYRANLIGINA VE ULKEMİZİ AVRU

PAYA SİKAYET EDER DURUMA GELDİK.ZORBALIK VE BARBARLIKLA KANUN

LARI İHLAL EDEREK CESITLİ KAZANCLAR SAGLAYARAK VE BUNLARIDA BA

SARI OLARAK GOSTEREN BU İNSANLARIN ARTIK BATI KULTURUNU TAMAM

EN DEFORME ETTİGİNE İNANIYORUM.

BATIDA DOGMANIN BATILI OLMANIN ULKEMİZDE SUC OLDUGUNA İNANMA

YA BASLADIM ESER BİR ESİTLİK SAGLANACAKSA HERKEZİN HAKLARINA SAY

GI VE KULTURUNE KORUNMA GEREKLİLİGİ VARDIR.

ESENLİKER DİLERİM
necdet çekinmez 13 yıl önce
Büyükanıt açıklarsa, ben de açıklarım,dediği olay

evet Tayyip Erdoğanın Yaşar Büyükanıt acıklarsa bende konuşurum diyerek ........... desek her neyse o şeyle gizli bilgi aslında gizli değil,bu olay 1999 depremiyele ilgili,bu depremi dönemin başbakanı Ecevit,Demirel ve Büyük anıt birde mit biliyordu,olay şu bu debremin doğal bir depremden ziyade ............. izniyle abd ve israilin gölcükte yaptığı tesla deprem makinasını denemelerine izin verilmesi olayıdır,megerse binlerce insan bir hiç uğruna ölmüş,ayrıntılı bilgi alttaki linktehttp://www.hayrat.net/haber/marmaradepremi.htmwww.meteoquake.org/indexa11haarp3.htmlwww.gizliilimler.tr.gg/17-A&%23287%3Bustos-Depremi-ve-Saklanan-Ger%E7ekler.htm?PHPSESSID=..

26
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü