banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Serbest Bölgelere Yeni Düzenleme

Hükümet, serbest bölgeden yurt dışına yapılan ihracatın artırılması amacıyla, yurt dışından serbest bölgeye getirilen mallar üzerinden alınan binde 5’lik ücreti, binde 1’e .....

GUNDEM 08.12.2009, 00:34
1782
Serbest Bölgelere Yeni Düzenleme

Serbest Bölgelere Yeni Düzenleme

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın önerisiyle hazırlanan ve AKP’li Elitaş ile Denemeç’in imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan yasa teklifi, serbest bölgeden Türkiye’ye mal girişlerinde yapılan ücret düzenlemesi yeniden yapılandırılıyor.

Hükümet, serbest bölgeden yurt dışına yapılan ihracatın artırılması amacıyla, yurt dışından serbest bölgeye getirilen mallar üzerinden alınan binde 5’lik ücreti, binde 1’e indiren yeni bir düzenleme hazırladı.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı
Ali Babacan’ın önerisiyle hazırlanan ve AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Ankara Milletvekili Reha Denemeç’in imzasını taşıyan yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Yılbaşından önce yasalaşması beklenen teklif, “Serbest Bölgeler Kanunu’nda” değişiklik öngörüyor.

Hazırlanan yasa teklifi, yaşanan küresel ekonomik krizin, ihracata yansıyan olumsuz etkilerini azaltmayı amaçlıyor.

Bu çerçevede; Yurtdışından getirilen malların CIF (satıcı tarafından ihraç çıkış işlemlerinin yapılması) değerinden peşin olmak üzere alınan binde 5’lik ücretin, binde 1’e indirilmesi ve bölgelerden Türkiye’ye çıkarılan malların FOB(
Satış ücreti) değeri üzerinden peşin olmak üzere alınan binde 5’lik ücretin ise binde 9’a yükseltilmesi öngörülüyor.

Yapılan değişiklikle; Serbest Bölgelerin ihracata dönük yatırım ve üretimi teşvik etmek amaçlı yerler olması ile bu bölgelerdeki işlemlerin ihracata yönlendirilmesi amaçlanıyor.

Küresel krizin etkilerini azaltmak

Hazırlanan yasa teklifine neden ihtiyaç duyulduğu ise dünyada yaşanan küresel krizin Türkiye ihracatına olumsuz etkileri gösteriliyor.

Gerekçede, Serbest Bölgeler Kanunu’nun amaç ve kapsamına atıfta bulunularak, yurt dışından serbest bölgelere getirilen ve serbest bölgelerden Türkiye’ye çıkarılan mallar üzerinden binde 5 oranında özel hesap ücretinin ödendiğine dikkat çekildi. Gerekçede, tüm dünyayı etkileyen küresel
finans krizinin etkisiyle yerli ve doğrudan yabancı sermaye hareketlerinden bir azalmanın gözlendiği, bu süreçte yatırımları artırabilmek için firmalara cazip bir ortam hazırlama ihtiyacı doğduğu vurgulandı. Genekçede şöyle denildi:

“Binde 5 ücret konusundaki maliyet hesabıyla ilgili olarak yapılan çalışmalarda yurt dışından serbest bölgeye mal girişi ile buralardan Türkiye’ye mal çıkışının eşit oranda ücrete tabi tutulmasanın bölgelerdeki ticari hareketliliği olumsuz yönde etkilediği, bölgelere yurt dışından binde 5 ücret ödenerek gelen malların üretimde kullanılarak bölgeden üçüncü ülkelere satışının yapılması halinde ihracat odaklı çalışan üretici firmaların maliyetlerinin artmasına sebep olduğu görülmüştür. Bu çerçevede, serbest bölgeden yurt dışına yapılan ihracatın artırılması amacıyla bu düzenleme yapılmıştır.”

Yorumlar (0)
21
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü