banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Şahin: Seçilirsem Tarafsız Olacağım

AK Parti'nin TBMM Başkanı adayı Mehmet Ali Şahin meclis başkanı seçildiği takdirde tarafsız olacağını açıkladı,

GUNDEM 04.08.2009, 01:01
1774
Şahin: Seçilirsem Tarafsız Olacağım

Şahin: Seçilirsem Tarafsız Olacağım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında parti genel merkezinde milletvekilleriyle yapılan istişare toplantısında TBMM Başkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Akşam saatlerinde açıklama yapan AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, ''Bugüne kadar birçok çalışmalar yapıldı. Nihai olarak da bugün MYK'mız, Grubumuz toplandı. Tek adayla devam konusunda ortak bir kanaat oluştu. Adayımız Mehmet Ali Şahin Bey'dir. Meclisimize, demokrasimize ve ülkemize hayırlı olsun'' dedi.

''Kırgınlığınız var mı?'' şeklindeki soru üzerine Kapusuz, ''İnsanın kendi kendine kırgınlığı olmayacağı gibi, AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan birisi olarak da kendime küsmek gibi bir lüksüm yok'' dedi.

Şahin: seçilirsem tarafsız olacağım
AK Parti'nin TBMM Başkanı adayı Mehmet Ali Şahin, başvuru dilekçesini, TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca'ya teslim etti.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Şahin, Meclis Başkanı adayı olan diğer 3 milletvekiline, yarın yapılacak seçimde başarılar diledi.

Bu görevin, bir hizmet yarışı olduğunu vurgulayan Şahin, şunları kaydetti: ''TBMM, milletimizin iradesinin tecelli ettiği yerdir. Çok onurlu bir görevdir. Çünkü bu makam, Cumhuriyetimizi kuran, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün de makamıdır; dolayısıyla şu andan itibaren omuzlarımda çok ağır bir sorumluluk ve yükün olduğunu hissediyorum. Tabii ki şu anda 4 aday arkadaşız. Kimin Meclis Başkanı olacağına TBMM Genel Kurulu karar verecektir. Tabii ki sonuçta bu sorumluluk benim omuzlarımda kalırsa, Anayasa ve İçtüzük çerçevesinde tarafsızlıkla görev yapacağıma dair düşüncemi sizlerle paylaşmak istiyorum.''

Diğer parti gruplarını ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine Şahin, ''Ziyaret etmeyi düşündüğüm iki muhalefet partimiz de aday gösterdi. O nedenle bu çerçevede değerlendirip karar vereceğim'' dedi.

Şahin, ''AK Parti'den Meclis Başkanı olmak için başka adaylar da vardı, sizin adaylığınız küskünlük yaratır mı?'' sorusuna, ''Arkadaşlarımız, benim adaylık için başvurmam gerçeği ortaya çıktığında geldiler, beni tebrik ettiler, başarılar dilediler. Arkadaşlarıma da bu jestleri sebebiyle şükranlarımı sunuyorum'' karşılığını verdi.

Özgeçmişi
Mehmet Ali Şahin, 16 Eylül 1950'de Karabük'ün Ovacık İlçesi Ekincik köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Şahin, bir süre serbest avukatlık yaptı.

İstanbul Fatih Belediye Başkanı olarak da görev yapan Şahin, AK Parti'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Şahin, 20, 21 ve 22. dönemlerde İstanbul'dan, 23. Dönemde ise Antalya'dan milletvekili seçildi.

Mehmet Ali Şahin, 58. ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 60. Hükümette ise Adalet Bakanlığı görevinde bulundu.

Şahin, 4 çocuk babası.

Yorumlar (4)
Kurdoğlu Muslihittin Reis 12 yıl önce
"Kazanırsam tarafsız olacağım." Sanki parlementoda çoğunluğu olmayan bir partinin adayının diğer partilerden de oy almak ister gibi söylediği bir söz gibi olmuş.

Meclis başkanı zaten tarafsız olmak zorundadır, kurallar böyle emreder.

Demek ki güzel yurdumda artık işini yapmak da erdem olur olmuş.

12 yıl önce
İşini yapmak , yapılması gerekeni yapmak ve en önemlisi sözünde durmak,güvenilir olmak , hepsi erdemdir elbette.Seçilirsem tarafsız olacağım demiş.:))))
Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI 12 yıl önce
T.B.M.M.nin başkanı tarafsız olmak zorundadır. Bunu telaffuz etmek bile ayıptır ve yanlıştır. Adalet Bakanıda tarafsız olmak durumundadır. Kendisini, bakanlığı döneminden çok iyi tanıyor ve nekadar tarafsız olabildiğini çok iyi biliyoruz.O nedenle daha şimdiden bu görevinde de tarafsız olamayacağı ve AKP nin meclis başkanı olacağı baştan belli. Sadece kendi partisinden oy alıp seçilen başkan, o partinin meclis başkanıdır, TBMM'nin değil !

Saygılarımla...
ali aydamlı 12 yıl önce
Tarafsız olacağına neden inanamıyorum acaba?
banner255
9
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü