'Restse, Görürüz!'

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’dan, “Buyursunlar greve gitsinler” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt gecikmedi.

'Restse, Görürüz!'

'Restse, Görürüz!'

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Buyursunlar greve gitsinler” sözlerini, “Henüz ilgili bakanla görüşmelerimiz sürerken, Başbakan’dan gelen ‘vermiyorum, greve git’ yaklaşımı, eğer bir restse biz bu resti de görürüz” diyerek yanıtladı. Türk-İş Başkanı Kumlu, “Sadece hakkımızı istiyoruz. Almak için de eylemse eylem, grevse greve gideriz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Buyursunlar greve gitsinler” sözlerini ANKA’ya değerlendiren Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, kamuda sözleşmesi olan 270 bin işçinin, aileleriyle birlikte yaklaşık 1 milyon insanın altı aydır toplu iş sözleşmelerinin imzalanmasını beklediğine dikkat çekti. Bu insanların vergiden ve enflasyondan kaynaklanan kayıpları olduğunu belirten Kumlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Aldıkları ücret kuşa dönmüş durumda. Biz vergi kayıpları karşılandığı koşullarda Başbakan’ın verdiği ücret zammına imza atmaya hazırız. Bizim için grev her zaman en son kullanacağımız silahtır. Biz her zaman toplu iş sözleşmelerinin masa başında bitirilmesini isteriz. Henüz ilgili bakanla görüşmelerimiz sürerken, Başbakan’dan gelen ‘vermiyorum, greve git’ yaklaşımı eğer bir restse biz bu resti de görürüz. Ama Başbakan’ın yaklaşımı talihsiz bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım kamu işçisinde kızgınlık ve öfkeye neden olmuştur. Başbakan bu yaklaşımıyla ‘çalışanları enflasyona ezdirmiyoruz’ söylemini kendi kendine tekzip etmiştir. Çünkü bizi sadece hakkımızı, yani enflasyondan doğan kayıplarımızın telafisini istiyoruz. Başbakan Erdoğan, Sakarya mitinginde sendikalarla ve çalışanlarla iyi ilişkilerinden, sosyal diyalog mekanizmasını çok iyi işlettiklerinden bahsediyor. Ama bizi hiçe sayarak gece yarısı özel istihdam bürolarına işçi kiralamayı beraberinde getiren, yani kölelik yasasını çıkarıyorlar. Bizi hiçe sayarak gece yarısı sağlığa katılım payı getiren yasayı çıkarıyorlar. Bankacılık iş koluna Nisan sonunda yaptıkları teşmili, Temmuz başında geri alıyorlar. Bu mu sosyal diyalog? Bu mu çalışanların sorunlarını çözmek”

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176