banner191

banner148

banner179

banner176

Orhan Pamuk Yine Tartışma Yaratacak!

Rus basınına konuşan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Türkiye'nin kendi içinde medeniyetler çatışması yaşandığını söyledi.

GUNDEM 27.08.2009, 02:36
Orhan Pamuk Yine Tartışma Yaratacak!

Orhan Pamuk Yine Tartışma Yaratacak!

Pamuk, yeni kitabının tanıtımı için Rusya'ya gelmeden önce, Rus basınından "Timeout" dergisine açıklamalarda bulundu.

Dört günlüğüne
Rusya
'ya geleceğini söyleyen Pamuk, kitabı ve Türkiye hakkında sorulan sorulara cevap verdi.

Türkiye'nin Anayasa'ya göre yönetilip yönetilmediği sorusuna
Orhan Pamuk
, "Türkiye'de, katillerin yönettiği ve organize ettiği bazı hareketler var. Hatta Başbakan, maalesef henüz gerçek kanunlarla yönetilmediğimizi söyledi. Türkiye'de yasamada birçok problem bulunuyor. Hepimizi biliyoruz ki, ordu, politik konularda çok fazla yer alıyor. Türkiye'de henüz tam anlamıyla düşünce özgürlüğü yok. Bunların hepsini Türkiye'de görmek isterdim.Bu yüzden Türkiye'nin, Avrupa Birliğine girmesini istiyorum. Eğer Türkiye bu gelişmeleri kendisi kaydetmeyi başarırsa, Avrupa Birliği bizim için pekte önemli olmayacak" yanıtını verdi.

Kültür çatışmasına vurgu yaptı


Pamuk, dünyaya açıklamaya çalıştığı, Türkiye'deki doğu ile batı arasındaki kültür çatışmasının ne kadar derin olduğu sorusuna, "İlk olarak bunu dünyaya açıklamaya çalışmıyorum. Bunu Türklere açıklamaya çalışıyorum. İlk kitabımı yazmaya başladığımda, Türk halkını anlamaya ve ona dikkat etmeye çalışmıştım. Tabii ki şimdi kitaplarım tüm dünya da popüler oldu. Ama ben, beni tüm dünyanın okuyacağını hiç düşünmemiştim" yanıtını verdi.


Pamuk, "Asıl soru, medeniyetlerin farklılıkları, çatışmalarına sebep nedir ve bundaki yanlış ve doğrunun payı ne kadardır? Kısa süre önce hayatını kaybeden Profesör Samuel Huntington'un yarattığı termin medeniyetler çatışması hakkında konuşursak ve bunu medeniyetlerin farklılıkları olarak anlarsak, ben buna katılıyorum. Ancak, medeniyetler arasındaki farklılıkların, çatışmalar, anlaşmazlıklar, saldırılar ve ölümler yaratmak zorunda olduklarına katılmıyorum" dedi.

Orhan Pamuk
sözlerine, "İstanbul'da 55 yıl yaşadım ve İstanbul'un bütün tarihine farklı kaynakların şahitlik ettiğini görüyorum. Medeniyetler birbiri ile çatışmak zorunda değiller. Diğer taraftan, İslam'ı, Asya'yı, Avrupa'yı, Batı'yı bir kenara bırakırsak, Türkiye'nin kendi içinde bir medeniyetler çatışması var. Söylemek istediğim şey, benzer çatışmalar olmak zorunda değil. Türkiye'de bir İslam kültürü var, diğer yandan maalesef Ordu'nun desteklediği 'Laik Kültür' var. Türk siyasetinde sürekli bir çatışma var. Bence bu doğru değil. Bu çatışmada iki tarafta ölecek, ülkenin geleceği ölecek" diye devam etti.

Nobel
ödüllü yazar, bundan nasıl kurtulacakları sorusuna ise, "Öncelikle bundan kesinlikle kurtulmak gerektiğini düşünüyorum. İlk olarak farklı kültürlerin düşman olmak zorunda olmadıklarına inanmak gerekiyor. Tabii ki kültürler, birbirlerinden farklılıklar gösterecekler. Ancak bu birbirimizi öldürmek zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. İkinci olarak ise, kendi ulus devletini kurma talebi, aynı kurallara ve emirlere uyma isteği, tek şeye inanma arzusu. Bunlarda benzer çatışmaları meydana getirecektir" yanıtını verdi.

Pamuk, "Türkiye'nin gelişimi sizi memnun ediyor mu?" sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

"Türkiye'nin ekonomik gelişimi beni memnun ediyor. Bence Türkiye, kendi zengin kültürünü, diğer azınlık kültürleri kucaklayarak daha zengin hale getirebilir. Farklı görüşler, çok kültürlülük, daha fazla özgürlük, konuşma özgürlüğü. Bunların hepsi Türkiye'de sürekli kök salıyorlar. Ancak gelenekçi İslamcılar, Ordu'nun desteklediği laik partilerden, güçlü bir karşı duruş var. Bunlar Türkiye'nin hep aynı geleneksel çizgisinde kalmalarını istiyorlar. Ulusal bilinç, özgürlükten, demokrasi'den daha önemli görülüyor. Ancak şu anda, 20 yıl öncesine göre daha rahat konuşabiliyoruz. Ancak Avrupa ölçülerine göre kapalı toplum olarak kalmaya devam ediyoruz"

Yorumlar (4)
hüseyin sami çelebi 10 yıl önce
Sn.Orhan Pamuğ'un basarıları suphesiz bir vatandasımız olarak hepimiz gibi benide gururlandırdı.Ancak Ulkesini bukukadar yere vurmasaydı bu odulu alablirmiydi acaba.Bolunmus bir ulkede hangi tarafta yasamayı tercih ederdi??Tabii kendi baska sececegi ulkede yasamını idame ettirebilir.Davulun seside o zaman hos gelir.Ne demek"maalesef ordunun destekledigi laik kultur".Ataturk ve yandasları bu hakkı teslim etmemis olsaydı,kendisi ve cocugu hangi kulturde yetisecekti??Kandmizi ve yerimizi bilmek zorundayız,menfaatlerimiz sonra gelmeli,aydınlık dusunceler dilegi ile saygılar sunarım.
Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI 10 yıl önce
En sonunda Nobel Ödülü alan bir Türk içimizden çıktı, o da Ülkesini sürekli yerden yere vurarak yabancılar nezdinde pirim yapmaya çalışıyor. Sn. Pamuk, biz büyük bir aile ve milletiz, söylediklerinle büyümüyor, küçülüyorsun. Aldığın o ödülü hazmedemedin galiba ! Ülkemizde daha nice Edebiyatçılar var ama onlar ödül alsınlar diye senin gibi memleketlerine ihanet etmediler. AYGAZ A.Ş. Genel Müdürü ve Koç Holding Genel Koordinatörü rahmetli Gündüz Pamuk büyüğümüz, hayatta olupta bu söylediklerini duysaydı, eminim seni evlatlıktan reddederdi.Sana o ödülü veren batılı ülkelerin çoğu Ülkemizi bölüp parçalamak için işgal ettiklerinde, milyonlarca Türk savaşlarda şehit olurken sen daha doğmamıştın. ÜLKENE İHANET ETME.

Saygılarımla.
Fatih Yılmaz 10 yıl önce
Prof.Dr.Aydın ŞALCI hocamızı (bu düşüncelerine katılarak) gösterdiği duyarlılık örneğinden dolayı yürekten kutluyor, saygıyla selamlıyorum.

Fatih Yılmaz
MEHMETCİK 10 yıl önce
TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ KURAN,UĞRUNA KANLARI İLE ŞEHİT OLAN ASİL TÜRK MİLLETİN AZİZ ŞEHİTLERİMİZ,ASİL GAZİLERİMİZ OLMASA İDİ,BAŞ KUMANDANIMIZ ÖNDERİMİZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARI OLMASAYDI,ANANA BİR SOR,MÜSLÜMANMI TÜRKİYE CUMHURİYET KİMLİĞİ Mİ OLARAK OLACAKTIN?

ALLAH SANA BİLDİĞİNİ ETSİN SANA.NANKÖR
10°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?