banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kerç Boğazı'ndaki gemi faciasının kaptanı konuştu

Maestro'nun 1. kaptanı Ozan Güleç "Bir anda parlama oldu, ana güverte çok feci şekilde alev aldı" dedi. İki gemide yangın çıkınca panikle kendilerini denize attıklarını söyleyen kaptan, 4,5 saate yakın denizde kurtarılmayı beklediklerini anlattı.

GUNDEM 23.01.2019, 16:11 23.01.2019, 18:13 Nermin İstikbal
Kerç Boğazı'ndaki gemi faciasının kaptanı konuştu

Kerç Boğazı'ndaki gemi faciasının kaptanı konuştu

Tanzanya bandıralı Maestro ve Candy isimli iki gemi, 21 Ocak'ta yakıt aktarımı yaparken patlama oldu. Ardından da her iki gemi de alev aldı. İki gemide 4'ü Türk 14 mürettebat hayatını kaybetti̇. 8 Türk i̇se son anda kurtarıldı. Kurtarılanlardan biri de Maestro gemisinin 1. kaptanı Ozan Güleç'ti. Ozan Güleç, Candy isimli gemiden Maestro gemisine yakıt aktarımı yapılırken yaşanan olayı şöyle anlattı:

"HERKES PANİK HALİNDE BİR YERLERE SAVRULDU"

"Akşamüstü kıyıdan yaklaşık 15 mil açıktaydık. Zaten bulunduğumuz bölge gemi̇den gemi̇ye transfer bölgesi̇ydi̇. Ne olduğunu anlamadık. Bi̇r anda parlamayla beraber çok büyük patlama oldu. Gemi̇yi̇ terk etmeye başladık. Deni̇ze atladık. Güvertede kalanlar da vardı. Arka taraftan atlayanlar da oldu. Tam sayı yok çünkü hepsi̇ pani̇k hali̇nde bi̇r yerlere savruldu. Büyük alev topları nedeni̇yle ki̇mi̇n nerede olduğu belli̇ deği̇ldi̇. Beni̇m gemi̇mde 15, Candy i̇si̇mli̇ gemi̇de 17 ki̇şi̇ vardı."

"4.5 SAAT DENİZDE KALDIM"

Çevredeki gemilerin kendilerine yardım ettiğini belirten Güleç, "Yardım geç geldi denemez. Bi̇zi̇ kurtaranlar çevredeki̇ gemi̇ler oldu. Bi̇ze yardım etmeselerdi̇ şu anda yaşamıyorduk. Rus yetkililerin arama kurtarma ekibi de geldi. Buz gibi suyun içinde herkes gruplar halinde bekledi. 3 saat ile 4,5 saat arasında deni̇zde kaldık. Ben deni̇zden son çıkanlardanım. Akşam 21.30 sıralarıydı, 4,5 saat deni̇zde kaldım di̇yebi̇li̇ri̇m. Son anlarda kendi̇mden geçmi̇şti̇m. Deni̇zde yarım saat daha bekleyemeyecek durumdaydım" diye konuştu.


YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ

Gemilerdeki yangının çıkış nedenine dair aktarım sırasında boruda yırtılma, gaz kaçağı olduğu ve iki geminin birbirine sürtmesi sonucu oluşan statik enerjinin parlamaya neden olduğu iddialarına yönelik ise Güleç şu ifadeleri kullandı:
"Bir gemide yangın çıktı da ötekisine sıçrama olmadı. O hortumla alakalı herhalde. Hortumda sıyrılma gibi bir şey oldu. Bunlar bizim tahminimiz'

Habertürk

Yorumlar (1)
şuayip 1 yıl önce
ALLAH RAHMET ETSİN AİLELERİNE SABIR VERSİN. MEKANLARI CENNET OLSUN. TÜM DENİZCİLER BAŞIMIZ SAĞ OLSUN.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?