Gemiyi Önce Sigortacı Terketti

Afet nedeniyle sektörün 500 milyon liraya kadar hasar ödemesi beklenirken, yağışların devam edeceği uyarılarıyla birlikte birçok sigorta şirketi poliçelerinden 'sel'i çıkardı.

Gemiyi Önce Sigortacı Terketti

Gemiyi Önce Sigortacı Terketti

İstanbul ve çevresini yerle bir eden sel felaketinden ilk kaçan sigortacılar oldu. Yaşanan felaketin ekonomiye verdiği zararın 1 milyar liraya dayandığı tahmin edilirken, felaketin yaşandığı bölgenin sigorta sektörüne bilançosunun ise 400-500 milyon liraya çıkacağı belirtiliyor. Meteoroloji ve yetkililerin yağışların
artarak devam edeceği uyarıları da sigortacıları harekete geçirdi. Bir biri
ardına gelen uyarıların ardından bazı sigorta şirketleri yeni sigorta poliçelerinden 'sel'i çıkardı. Sigorta şirketlerinin anlaşmalı oldukları banka ve acentelere “sigorta poliçelerinden 'sel'i çıkarın” uyarısı geçmesi, konut kredisi almak için bankaya giden birçok vatandaş için kötü sürpriz oldu. Alacağı ev sel
açısından riskli bölgede olmadığı halde sigorta poliçesinden selin  ıkarıldığını
gören vatandaş şoke oldu.

Türkiye çapında iptal var

Bazı şirketler sadece İstanbul bölgesindeki poliçelerden 'sel'i çıkarırken bazıları bütün Türkiye'de herhangi bir sel sigortası yapmayacağını açıkladı. Bazı büyük sigorta şirketlerinin uygulamaları da Marmara, Ege ve Karadeniz bölgesini kapsadı. HT Ekonomi'nin dün konuyla ilgili aradığı sigorta
şirketlerinden Aviva Sigorta, AIG Sigorta, Ankara Sigorta ve Birlik Sigorta 'sel'i poliçe kapsamından çıkardıklarını söylerken, en ilginç yanıt Anadolu Sigorta'dan geldi.

Çelişkili yanıt

Şirket, HT Ekonomi'ye Sigortalanması talep edilen yerin, zamanlarımızca incelenip onay verilmesi halinde satış gerçekleşiyor” açıklamasını yaparken, aradığımız bütün Anadolu Sigorta acenteleri ise genel müdürlükten gelen talimat doğrultusunda İstanbul'da bütün bölgelerde poliçelerden 'sel'in
çıkarıldığını söyledi.

DASK, selden  kaynaklanan zararları kapsamıyor

Doğal Afet Sigortaları Kurumu, (DASK) henüz sadece deprem risklerini  apsıyor. DASK'ın sel zararlarını da kapsaması için yasal hazırlıklar sürüyor. Diğer yandan 'sel'i tamamen sigorta kapsamından çıkarmayan şirketler, iyice ince eleyip sık dokumaya başladılar. Sel felaketinin ardından sigorta başvurusu yapan vatandaş en çok 'Eviniz kaçıncı katta' sorusuna maruz  alıyor. Sel felaketi öncesi poliçeler bilgisayardan otomatik olarak onaylanırken,  bazı şirketler konut yerine göre uzman denetiminden sonra onay veriyor. Axa Sigorta risk devam ettiği için böyle bir tedbir aldığını açıkladı. Buna karşın Ergo Sigorta ve Allianz Sigorta poliçelerinden 'sel'i çıkarmadı.

Sel riski varsa sigorta yok

Müşteri gibi aradığımız önde gelen sigorta şirketlerine 'Konut ve işyeri için doğal afet sigortanızda 'sel' güvence kapsamında mı? Yaşanan afetten sonra bir değişiklik oldu mu?' diye sorduk işte yanıtları:

Aviva Sigorta: Şu anda mevcut durumdan dolayı sel teminatını çıkardık. Şu an
Türkiye'de ağır bir risk var. Alarm sürdüğü sürece poliçelerimizde sel
olmayacak.

Anadolu Sigorta: İstanbul ve Trakya'daki afetten sonra sel ve su baskınına
güvence vermeyi durdurduk. Özellikle yeni müşterilere yönelik olarak Marmara, Karadeniz ve Batı Anadolu gibi yoğun yağış alma olasılığı yüksek yerlerde selin sigorta kapsamından çıkarılması için de çalışmalara başladık.
İkitelli'deki sel felaketi öncesine kadar Konut Yangın Sigortası'na ek teminatla sağlanabilen sel ve su baskını güvencesi, İstanbul için yürürlükten kaldırıldı.

AIG Sigorta: Sabah saatlerinde sel, doğal afet güvence kapsamımızdaydı.
Ancak İstanbul'da son yaşanan olayların ardından bu sabah (dün) genel merkezimizden yazı geldi. Konutlara yönelik sunduğumuz doğal afet sigortasında sel güvencesi vermeyi durdurduk. Sel ve su baskınını sigorta
kapsamımızdan çıkarttık.

Ankara Sigorta: Daha önce ek teminatla sel sigorta kapsamımızdaydı. Ancak son günlerde yaşanan sel felaketleri  nedeniyle artık konut veya işyerinin  yerine göre teminat veriyoruz. İkitelli ve civarı için seli ek teminatla da olsa  sigorta kapsamımızdan çıkarttık.

Birlik Sigorta: Konutun bulunduğu yere göre sel, sigorta kapsamına
giriyor. İkitelli civarındaki yerleşim yerlerinde, sel ve su baskını geniş kapsamlı ev sigortası kapsamından da çıkartıldı. İstanbul'da İkitelli dışında Beylikdüzü ve çevresinde ise özellikle giriş katı gibi su baskınına daha açık olan konutlarda da sel, sigorta kapsamından çıkartıldı.

Axa Sigorta: Doğal afet sigortasını eskiden bilgisayar otomatik
onaylıyordu. Yaşanan afetten sonra daha fazla soru sormaya başladık.
Çekingen davranıyoruz.

Ergoİsviçre Sigorta: Doğal afet sigortası poliçelerimizde 'sel'e güvence vermeye devam ediyoruz. Herhangi bir değişiklik yapmadık.

Allianz Sigorta: Konut ve işyerlerine uyguladığımız doğal afet sigortası kapsamında herhangi bir değişikliğe gitmedik. Sel de poliçemiz kapsamında.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176