banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Gazi Bugünleri Görmüş Gibi Söylemiş

“Bir zamanlar gelir, beni unutmak ve unutturmak isteyen gayretler belirebilir... Fakat ektiğimiz tohumlar o kadar kuvvetlidir ki verimli neticeleri kalpleri doldurur

GUNDEM 10.11.2008, 09:58
Gazi Bugünleri Görmüş Gibi Söylemiş

Gazi Bugünleri Görmüş Gibi Söylemiş 
 
“Bir zamanlar gelir, beni unutmak ve unutturmak isteyen gayretler belirebilir... Fakat ektiğimiz tohumlar o kadar kuvvetlidir ki verimli neticeleri kalpleri doldurur

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 70. yıl dönümü olan bugün, çeşitli tören ve etkinliklerle anılacak. Türk Ulusu Büyük Önder’ini bugün bir kez daha özlem ve minnetle anacak... Ata’nın 1937’de kaleme aldığı fikirleri onun ne kadar ileri görüşlü olduğunu bugün bir kez daha ortaya çıkardı. Gazi’nin 71 yıl önceden bugünleri anlatan sözleri:

İKİ MUSTAFA: İki Mustafa vardır: Biri ben, et ve kemik geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü ile uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

FİKİR: Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve beni yerenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler, Hint’ten, Mısır’dan döner dolaşır gene gelir, verimli neticeleri kalpleri doldurur.

LAİKLİK: Artık Türkiye din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar! Mazinin dalgınlıkları, paslı durgunlukları, Türkiye halkının dimağından silinmiş olduğunda şüphe ve tereddüte yer yoktur. Eriştiğimiz mesut vaziyetten bir adım geriye gitmek, kimsenin söz konusu etmeye dahi yetkili kat’i bir hakikattir.

Yorumlar (1)
yıldırım DELİDUMAN 11 yıl önce
- Yunanlılar öyle perişan oldu ki, kaç para eder senin Sakarya Savaşın...Atatürk’ün uşağı Cemal Granda, (anılarını okumanızı salık veririz) İstanbul’da Fenerbahçe’nin Yunan Apollo takımıyla oynadığı maçları izlemiş, Ankara’ya dönmüş... Atatürk maç meraklısı değil ama futbolu gazetelerden izliyor. Cemal Granda maçı Atatürk’e şöyle anlatıyor:

- Yunanlılar öyle perişan oldu ki, kaç para eder senin Sakarya Savaşın...

Yani “Seninki de zafer mi esas zafer Fenerahçenin kazandığı” diyor. Atatürk ses çıkarmıyor. Hatta belki için için gülüyor...10.11.2008/Melih AŞIK/AÇIK PENCERE/Milliyet...

25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?