banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Ever Given için Mısır'dan 1 milyar dolarlık tazminat talebi: Gemiye el konulabilir!

400 metrelik dev konteyner gemisi Ever Given'ın yaklaşık bir hafta boyunca Süveyş Kanalı'nda tanıklığa neden olması nedeniyle Mısır'ın 1 milyar dolarlık tazminat talebinde bulunabileceği ve mahkemeye gidildiği takdirde gemiye el konulabileceği açıklandı.

GUNDEM 02.04.2021, 09:36 02.04.2021, 14:13 Halit Emre İbrahimoğlu
611
Ever Given için Mısır'dan 1 milyar dolarlık tazminat talebi: Gemiye el konulabilir!

400 metrelik mega konteyner gemisi Ever Given'ın yaklaşık bir hafta boyunca Süveyş Kanalı'nda tanıklığa neden olması nedeniyle Mısır'ın 1 milyar dolarlık tazminat talebinde bulunabileceği ve mahkemeye gidildiği takdirde gemiye el konulabileceği açıklandı.

1 milyar dolar kayıpları telafi edecek!

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Ossama Rabei, Sada ElBalad haber kanalına verdiği demeçte, 1 milyar dolar olarak belirtilen rakamın, geçiş ücretleri ile tarama ve kurtarma operasyonları sırasında kanalda oluşan hasar ile ekipman ve işçilik maliyetiyle ilişkili kayıpları telafi edeceğini tahmin ettiğini belirtti. Rabie, "Tazminat ödenmesi gerekiyor, çünkü tazminat ülkenin hakkıdır. Bu olay, Mısır'ın itibarına zarar verdi" ifadesini kullandı. 

Evergreen: ''Bize düşen risk çok düşük''

2018 yapımı Ever Given'in kiralayıcısı Tayvan merkezli Evergreen, kanalın tıkanmasından kaynaklanan potansiyel kayıp ve hasar için kendilerine küçük maliyetler yansımasını beklendiğini söyledi. Evergreen CEO'su Eric Hsieh, Perşembe günü Tayvan'da yaptığı açıklamada; “Olayla ilgili bize düşen risk çok düşük. Sadece gemideki kargoların taşınmasından sorumluyuz. Olası kayıplar ise sigorta kapsamında olacak.”

Japon armatör Shoei Kisen Kaisha sorumlu olacak!

Panama bayraklı Ever Given'ın, Japon armatör Shoei Kisen Kaisha'nın bir yan kuruluşu olan Panama merkezli Luster Maritime'a ait olduğu bilinmekte. Kiralayıcı konumunda olan Evergreen, Japon armatör Shoei Kisen Kaisha'nın Mısır'dan gelen olası talepler ve charter düzenlemesine dayanan üçüncü taraf yükümlülükleri de dahil olmak üzere her türlü maliyetten sorumlu olacağını söyledi. Shoei Kisen ise müşterek avarya açıkladı.

Gemi kaptanı henüz talepleri karşılamadı!

Ever Given isimli mega konteyner gemisi 29 Mart'ta yeniden yüzdürüldü ve inceleme için kanal üzerinde bulunan Acıgöl'e çekildi. Süveyş Kanalı İdaresi'nin olayı araştırdığı belirtildi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Ossama Rabei, gemi kaptanının, Voyage Data Recorder'in (sefer veri kaydedici) ve soruşturma için istenen diğer belgelerin teslim edilmesi de dahil olmak üzere kanal otoritesinin çeşitli taleplerine henüz yanıt vermediğini açıkladı.

Gemi alıkonulabilir!

Rabie, "Belli bir tazminat üzerinde anlaşabiliriz veya mahkemeye gidebiliriz. Mahkemeye gitmeye karar verirlerse, gemi alıkonulmalı." ifadelerini kullanarak geminin alıkonulma ihtimalini vurguladı.

23 Mart'ta karaya oturan gemi sadece Mısır'a değil küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Dev geminin kanalı tıkamasının ardından kanalda gemi trafiği oluşmuş ve 450 gemi, Ever Given gemisinin yüzdürülerek rotalarına devam etmeyi beklemişti. Ever Given'ın hareket ettirilmesinin ardından kanalda trafik yeniden başlamıştı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (1)
denizci 4 ay önce
mısırlıların eline düşmesin kimse....sonrası hep para...
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü