banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Doğalgaz İndirimi IMF'ye Takıldı

Botaş'ın yapacağı indirim stand-by anlaşması için Türkiye'ye gelecek heyetin temasları sonrasına bırakıldı.

GUNDEM 07.01.2009, 02:08
1835
Doğalgaz İndirimi IMF'ye Takıldı

Doğalgaz İndirimi IMF'ye Takıldı

Petrol fiyatları düştü. Son iki ayda döviz kuru da sabit kalınca, Ocak ayında doğalgaz fiyat formülünden indirim çıktı.

Botaş, indirimi yüzde 15 olarak hesapladı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bildirdi. Ancak 1 Ocak'ta duyurulması gereken indirim açıklanmadı. İndirim yapılmamasının arkasından ise IMF çıktı.

Yeni bir stand-by anlaşması için 8 Ocak'ta Ankara'ya gelecek olan IMF, başta Botaş olmak üzere Enerji KİT'lerinin finansman dengesinin kurulmasını istedi.

Kamu finansmanı için 3.5 milyar liralık ek tedbir paketi hazırlayan Hazine ve Maliye, IMF'nin bu önerisini makul bulunca indirimden vazgeçildi. Şimdi Botaş, Şubat ayı için yeni bir indirim hesaplaması yapıyor.

Dövizde ani bir yükselme olmadığı takdirde yüzde 20 ila yüzde 25 arasında bir indirim gündeme gelebilecek. Bu indirimin Şubat ve Mart olarak iki bölümde yapılması gündemde.

Doğalgaz indiriminin ardından da TEDAŞ'ın elektrik için Mart ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na indirimli yeni tarife vermesi bekleniyor.

Yorumlar (2)
CAPT.İZZET 13 yıl önce
bu milletin sabır taşını çatlatmaya devam ediyorlar kış biter indirir kış başlayınca bindirirsiniz.gariban perişan imf ye takılmış mış mış mış mış.
can tan 13 yıl önce
Atın onu IMF nin üstüne.Trafik kazalarını trafik canavarı, zamları IMF, günahları kör şeytan yaptırır. İnsanların sorumlu insanların hiiiç yanlışı yok.
24
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü