Cumhurbaşkanı Gül "Mayın" Yasasını Onayladı

Kamuoyunda günlerce şiddetli tartışmalara neden olan ve kamuoyunda "mayınlı arazié yasaı olarak bilinen yasayı onayladı.

Cumhurbaşkanı Gül

Cumhurbaşkanı Gül "Mayın" Yasasını Onayladı

Kamuoyunda günlerce şiddetli tartışmalara neden olan ve kamuoyunda "mayınlı arazi yasası" olarak bilinen yasayı onayladı.

Yasa, Suriye sınırındaki anti personel-anti tank mayınları ile patlamamış mühimmatın temizlenmesini öngörüyor.

Yasada  mayınlı arazinin Milli Savunma Bakanlığı tarafından bedeli karşılığında temizletilmesine öncelik verilecek. Bu gerçekleşmezse devreye Maliye Bakanlığı girecek. İkisi de olmazsa, arazinin kullanımı karşılığı temizlenmesini öngören 3'üncü seçeneğe başvurulacak.

Yasaya göre, Suriye sınırındaki mayınlı bölgelerin 5 yılda temizlenmesi gerekiyor. Temizlenen arazi 44 yıla kadar kiraya verilebilecek.

Askeri yasak bölgeler ile sınır güvenliği için ihtiyaç duyulacak alanlardaki mayınlar da temizletilecek, ancak buraların kullanımına izin verilmeyecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali  Deniz
Ali Deniz - 10 yıl Önce

Suriye sınırımızın bulundugu topraklar Israil için çok önemlidir.

1- Vadedilmiş topraklarda(Fırat/Nil arası) yetişen meyve ve sebze Yahudiler için kutsaldır. İsrailin toprakları artan nüfusunu beslememekte yeni tarım alanlarına ihtiyaç bulunmaktadır.2- Suriyenin Güneyden ve Kuzeyden sıkıştırılarak yumuşatılması ve güzel bir TOST yapılması İsrail için hayatidir.3- Bir yerde 30/40 yıl oturan kiracı artık o yerin yarı sahibi olur..Filistin'de böyle kurulmuştur.

SAHİLVARYA
SAHİLVARYA - 10 yıl Önce

DAHA ÖNCE YAPILMIŞ BİR TAKIM İŞLEVLER ÜZERİNDE YORUM YAPMAK NE DENLİ DÜZGÜN OLUR BİLEMEM....AMA BAZI GERÇEKLERİ GÖZ ARDI ETMEK NE DENLİ DÜRÜST OLABİLİR...FAKAT GERÇEKLER HER ZAMAN İNSANLARIMIZI HUZURSUZ ETMİŞTİR..NE DENLİ Kİ SÖZ KONUSU BAZI ARAZİLER OLUNCA GERÇEK DAHADA BELİRGENLEŞMEYE YÜZ TUTMUŞTUR...BURADA SÖZ KUNUSU DEGERLER ASKERİDİR ASKERİ KONULARDA KONUŞMAK DOGRU DEGİLDİR...ASKERİYEMİZE AİT TÜM DEGERLER BU MİLLETİN İÇİNDEN ÇIKAN ÖZ ÖZ KENDİ EVLATLARINA AİT DEGERLERDİR..BU DEGERLER BU BÜNYEDEN ÇIKAN VE VATAN BORCU HİSSİYATIYLA TAMAMEN BU KİŞİLERE AİTTİR...BU KİŞİLER Kİ BU VATANIN ÖZ BE ÖZ EVLATLARIDIR..BU EVLATLAR BU VAZİFEYİ VE DEGERLERİ HİÇ BİR ÜCRET KARŞILIGI GERÇEKLEŞTİRMEZLER YANİ MİLLİ DİR...MİLLİ OLAN BİR KONU ÜZERİNDE SÜREÇLER VE NAKİT TALEP ETMEK....BU ADABA UYMAYA BİLİR..BİZİM DEGERLERİMİZDE BİZİM İÇİN KUTSALDIR..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176