Çin'de Etnik Gerilim: 140 Ölü

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de Çinliler ile Uygur Türkleri arasında meydana gelen çatışmalarda en az 140 kişi öldü.

Çin'de Etnik Gerilim: 140 Ölü

Çin'de Etnik Gerilim: 140 Ölü     
 
Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de Çinliler ile Uygur Türkleri arasında meydana gelen çatışmalarda en az 140 kişi öldü. Olaylarda 828 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

ÇATIŞMADAN İLK GÖRÜNTÜLER

Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nde yıllardır sürdürdüğü baskı, dün akşam çatışmaya dönüştü. Baskılara daha fazla dayanamayan halk isyan etti. Çıkan çatışmalarda 140 kişi öldü, 828 kişi de yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. 

57 CESET SOKAKLARDAN TOPLANDI

Özerk bölge polis müdürü Liu Yaohua, sokaklardan 57 ceset toplandığını, diğerlerinin de hastanede öldüğünü söyledi.

261 ARAÇ YAKILDI

Çinli yetkili düzenlenen basın toplantısında, olaylarda 190'ı otobüs, en az 10 taksi ve iki polis aracı olmak üzere 261 motorlu taşıtın yakıldığını söyledi.

YÜZLERCE KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Sabah saatlerinde bazı araçlar yanmaya devam ederken, ilk belirlemelere göre 203 dükkan ve 14 ev hasar gördü. Liu, onlarcası elebaşı olmak üzere  olaylarla ilgili "yüzlerce kişinin gözaltına alındığını, olaylarda kilit rol oynadığından şüphelenilen 90 kişinin arandığını" ifade etti.

Şehirde ana caddelerin yanı sıra elektrik ve doğal gaz şirketleri ile  televizyon istasyonu gibi önemli yerlerde güvenlik önlemleri artırıldı, komşu şehirlere giriş çıkışta kontrol noktaları oluşturuldu. Vatandaşların, düzenin sağlandığının açıklanmasına rağmen halen kendilerini güvende hissetmedikleri de gelen haberler arasında.

ETNİK KÖKENLİLERE GÖZALTI

Bu arada şüphelilerin  sorgulanması için komşu bölgelerden etnik gruplara mensup 100'den fazla yetkili  Urumçi'ye getirildi

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri ve nasıl öldükleri şeklinde henüz ayrıntılı açıklama yapılmadı.
 
 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176