banner191

banner148

banner179

banner176

Bir Not Artırımı Daha

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye'nin kredi notunu bir basamak yükseltti.

GUNDEM 01.02.2010, 15:12
Bir Not Artırımı Daha

Bir Not Artırımı Daha

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye'nin kredi notunu, BB(-)'den, BB'ye yükseltti.

Kuruluş, kredi notu artırımına esas olarak, Türkiye'nin, küresel mali krizde, dış şoklara karşı gösterdiği dayanaklılığı gösterdi.

JCR, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin ekonomik görünümünün ise durağan olarak açıkladı.

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye'nin, küresel kriz ortamında dış mali yardım almaksızın idare edebildiğini ve üstesinden gelebildiğini de kaydederken, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeni bir stand-by anlaşmasının, uluslararası güveni daha da artırabileceğini bildirdi.

Türkiye'nin kredi notunu BB(-)'den, BB'ye yükselten JCR, Türkiye ekonomisinin dayanıklığını güçlendirmesi açısından, önceki yıllarda kamu maliyesi ve mali sistemin iyileştirilmesinin, küresel mali krizde Türkiye ekonomisini destekleyen unsurlar olduğunu ifade etti.

Kuruluş, Türkiye'nin kamu maliyesi pozisyonunun, 2001 krizine göre çok daha iyi bir duruma geldiğini belirtirken, mali sistemdeki gelişmede, IMF destekli reformların da etkili olduğunu kaydetti.

Büyüme yüzde 5'i geçebilir

Reyting kuruluşu, ekonomik büyümenin, ekonomideki baz etkisinin de yardımıyla, bu yıl yüzde 5'in üstünde olabileceğini kaydetti.

JCR, gerek IMF ile yapılacak bir anlaşmanın ve Avrupa Birliği üyelik görüşmelerinin, Türkiye ekonomisi açısından önemli unsurlar olduğuna da dikkat çekti.

Piyasa nasıl karşıladı?

Not artışı borsada önemli etki yaratmadı. Haftaya 54 bin 650 puandan başlayan İMKB Ulusal 100 Endeksi ilk seansta yüzde 0.74 artışla 55 bin 52 puana yükseldi.

Dolarda da sakin bir seyir var. Bankalararası piyasada dolar 1,49 sınırında işlem görüyor.

Yorumlar (0)
28°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?