Bayram Şekerinizi Dikkatli Seçin

Uzmanlar, şeker alırken insanları, öncelikle sağlıklarını düşünmeleri ve sokaklarda satılan ucuz şekerlerden uzak durmaları konusunda uyarıyor.

Bayram Şekerinizi Dikkatli Seçin

Bayram Şekerinizi Dikkatli Seçin

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala, esnafın tezgahını rengarenk şekerler süslemeye başladı.

Ancak her bayram olduğu gibi bu bayramda da fırsatçıların iş başında olduğu ve merdiven altı üretimin yapılacağı belirtiliyor.

Bayram şekeri alırken insanların öncelikle sağlıklarını düşünmelerini isteyen uzmanlar, sokakta ve açık alanlarda satılan ucuz şekerlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Şeker ve çikolata alınırken renk, büyüklük, tat ve fiyatları önemli rol oynuyor. Uzmanlar bunların yanı sıra onlarca ürün arasından seçim yaparken, şekerlemelerin sağlıklı, taze ve yasal olmasına dikkat edilmesini öneriyor.

Ramazan Bayramı öncesi, iş yoğunluğu azalan veya kapalı olan çay ocakları, kasaplar, lokantalar ve tüpçüler gibi meslek gruplarının kendilerine uğraş olsun diye tezgah açarak şeker satmaya başladığına dikkat çeken bir şekerleme firmasının yetkilisi Hamdi Çarşıbaşı, şeker alırken ilk önce satılan mekâna dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bayram öncesi işin ehli olmayan yüzlerce kişinin sokaklarda ve açık alanlarda ucuz şeker satmaya başladığını belirten Çarşıbaşı, bu şekerlerin nerden ve nasıl alındığının belli olmadığını söyledi.

Ucuz Şekerden Uzak Durun
Fiyatları ucuz olduğu için vatandaşların bu şekerlere zaman zaman rağbet ettiğini dile getiren Çarşıbaşı, insanların ucuz şeker alarak sağlıklarını tehlikeye attığını vurguladı.

Çarşıbaşı, vatandaşların bayram öncesi lokum ve şeker alırken dikkat etmeleri gereken konuları şöyle sıraladı:
"Ambalajı açılmış, rengi solmuş, deforme olmuş ürünleri almayın. Uzun süre güneşte kalan ürünün ambalajı mutlaka solar. Yine uzun süre tezgâhta veya depoda kalmış ürünün ambalajında açılmalar ve deforme olmalar görünür. Çikolata grubunda ambalaj açıldığında rengin canlılığı belli olur.

Solmuş ve boyutları değişmiş şekerlerden uzak durmak gerekiyor. Çikolatalar ne çok sert ne de çok yumuşak olmamalıdır. Zaten çikolata kıtır kıtır yenilen bir şekerleme türü değildir. Ağızda biraz bekletilip tadı alınarak yenmelidir ve ağızda çikolata tadı bırakmalıdır. Bonbon türü şekerlerinde canlı ışıl ışıl parlaması gerekir. Bayat ve uzun süre bekleyen şekerlerin rengi solar. Mat bir görüntü oluşur.

Lokumlarda da yine şekil bozukluğuna, üzerine konulan kuruyemişlerin rengine dikkat edilmesi gerekiyor."

Markalı Ürün Tercih Edilmeli
Birinci sınıf şekerlerin yanında her zaman muadillerinin olduğuna değinen Çarşıbaşı, şeker alırken markalı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğin kaydetti.

Satıcıdan da şekerin markasıyla istenmesinin önemli olduğunu belirten Çarşıbaşı, şekil olarak aynı, ancak sağlıksız yerlerde üretilen ve marka olarak çok değişik ürünlerin piyasadaki tezgâhlarda vatandaşlara satıldığını aktardı.

Çikolata Grubu Şekerleri Dolaba Koymayın
Vatandaşların evlerinde yaptığı en büyük hatanın özellikle çikolata türü şekerleri dolaba koymak olduğunu belirten Hamdi Çarşıbaşı, "Dolaba konulan çikolata donar. Tekrar çıkartıldığında ise sıcağı görür görmez içindeki yağ eriyerek yüzüne çıkar. Bu da çikolata taze dahi olsa bayat görüntüsü verir." dedi.

Çikolata türü şekerlerin serin ve rutubetsiz ortamlarda saklanmasının uygun olduğunu ifade eden Çarşıbaşı, aksi takdirde şekerde şekil bozukluklarının görüleceğini dile getirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 10 yıl Önce

MEDYADA BU TİP HABERLER BENİ DELİ EDİYOR.

BEN HER DURUST VATANDAS GİBİ VERGİMİ ODUYOR VE ULKEMDE VARLIGIMI SURDURUYORUM.

BİZLERİ YONETENLER VE ONA BAGLI BİRİMLERİN İCİNDE DENETLEME İLE

SORUMLU MERCİLER VARDIR.AYRICA BU BİRİMLERE BAGLI HALKIN SAGLIGI

İCİN OLUSTURULMUS İSTİHBARAT KOLLARI BULUNMAKTADIR.BEN HALLA SA

TIN ALDIGIM URUNUN KALITESİNDEN SUPHE DUYACAKSAM BU BİRİMLER NE

YAPAR VEYA NE İSE YARARLAR?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176