banner191

banner148

banner179

banner176

İMEAK DTO Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleşti!

İMEAK Deniz Ticaret Odası 2020 Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı, video konferans sistemiyle gerçekleşti.

GÜNCEL 10.09.2020, 15:26 10.09.2020, 15:41 Halit Emre İbrahimoğlu
İMEAK DTO Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleşti!

İMEAK Deniz Ticaret Odası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 10 Eylül 2020 Perşembe günü saat 14:00’da Video Konferans Sistemiyle gerçekleşti. Meclis Toplantısı DTO Resmi Youtube Kanalı olan DTO Plus’tan canlı olarak yayınlandı.

Açılış konuşmasının ardından toplantıda gündem maddeleri değerlendirilerek toplantı zabıtları onaya sunuldu.

Odanın şimdiye kadar aldığı en büyük TOBB desteği!

Oda, Bodrum şubesi için yeni bir bina alımında bulundu. Bu amaçla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınacak 1 milyon 727 bin TL TOBB desteği yardımı üyelerce kabul edildi. Ancak odanın 5 yıl boyunca bu anlamda başka bir yardım talebinde bulunamayacağını taahhüt edildi. Bu nedenle üyeler arasında İzmir’i veya İzmir ve Bodrum’u TOBB’a aynı anda sunmanın söz konusu olması tartışıldı. Tamer Kıran şimdiye kadar Odanın aldığı en büyük TOBB desteği olduğunun altını çizerken diğer üyeler yardımların TOBB kararlarına göre TOBB’a ödenen aidat ve üye sayısı gibi koşullar neticesinde belirlendiğini vurguladı. Bu nedenle alınacak yardımda bir fark olmayacağı belirtildi.

‘’Önlemlere bir süre daha harfiyen uymamız büyük önem taşıyor!’’

Ardından konuşmasını yapan Tamer Kıran gündemin zirvesine oturmuş olan Covid-19 pandemisini değerlendirerek; ‘’Yazı tamamlayıp sonbahara adım attığımız günlerde, 2020 yılına damgasını vuran Covid-19 salgını maalesef gündemin en üstündeki yerini korumaya devam ediyor. Vaka ve can kaybı sayısındaki günlük artış mayıs ortasından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Salgında ikinci Bir zirve yaşadığımızı söyleyebiliriz. Bu nedenle eylül ayı meclis toplantımızı da video konferans yöntemiyle yapmanın uygun olacağını düşündük. Bu arada denizcilik sektörümüzün değerli büyüğü son başbakan sayın Binali Yıldırım ve değerli eşinin de covid-19 testlerinin pozitif çıktığını büyük üzüntüyle öğrendik. Kendisine ve Semra Yıldırım Hanımefendi’ye geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum. Salgına karşı herkesi azami ölçüde tedbirli olmaya davet ediyorum. Önümüzde biraz daha sabretmemiz gereken bir zaman dilimi olduğu görünüyor. Hastalığa karşı etkili bir aşı bulma çabalarında son aşamalara gelindiğine dair müjdeli haberler veriliyor. Çoğu gitti azı kaldı diyerek, virüse karşı baştan beri çok sıkı tuttuğumuz ipin ucunu kaçırmamak için önlemlere bir süre daha harfiyen uymamız büyük önem taşıyor.’’ dedi.

‘’Doğu Akdeniz Türkiye için vazgeçilmezdir!’’

Doğu Akdeniz’deki gerilim ve politikalar hakkında konuşan Tamer Kıran; ‘’Gündemin bir diğer önemli maddesi ise şüphesiz Doğu Akdeniz’deki gelişmeler. Doğu Akdeniz’de son dönemde ülkemizi direkt hedef alan bazı gelişmeler oluyor. Tahmin edilen enerji rezervleri dolayısıyla, ilgili ilgisiz bazı devletlerin bu bölgede aktör olma konusunda ortaya çıktıklarını görüyoruz. Komşumuz Yunanistan’ın da gayri hukuki birtakım girişimlerle ülkemizin denizlerdeki haklarını sınırlamaya çalıştığına şahit oluyoruz. Bilinmelidir ki; Doğu Akdeniz’de en büyük sınıra sahip ülkelerden biri olan Türkiye için bu bölge vazgeçilmezdir. Mavi vatan olarak adlandırdığımız alanda Cumhurbaşkanımız sayın Recep Erdoğan liderliğinde savunma ve diplomasi alanlarında verdiğimiz büyük mücadeleyi takdirle izliyor, destekliyor, Türkiye Cumhuriyeti olarak tarihten ve deniz sınırlarından doğan hak ve çıkarlarımızın korunması noktasında alınan her adımın yanında olduğumuzu bildirmek istiyorum.

‘’Ekonomimizin kısa vadede seyri konusunda pandeminin gidişatı en temel belirleyen olacaktır!’’

Ekonomik gidişatı değerlendiren Kıran; ‘’Değerli üyeler, pandemiye bağlı yaşanan hem dünya hem de ülke ekonomisindeki daralmalardan sonra, hazirandan önce tüm öncü göstergeler ‘’V’’ şeklinde bir toparlanmaya işaret etmişti. Ancak ağustos ayı ile beraber gelmeye başlayan veriler bu toparlanmada hız kesildiğine işaret ediyor. Çin hariç küresel ekonomik aktivite haziran sonrası gelen toparlanmanın ardından ağustos ayında yataylaşmış görünüyor. Türkiye ekonomisinin ise yüzde 9,9 daraldığı açıklandı. Bu rakam birçok ülke ortalamasına göre daha düşük bir daralmaya işaret ediyor. Merkez bankasının sağladığı likidite ve sağlanan ekonomi yönetimiyle bu parasal genişlemeyi kredi mekanizmasına yönlendirmesi hem 2.çeyrek daralmasının daha büyük olmasını engelledi hem de birçok öncü verinin gösterdiği gibi haziran sonrası ‘’V’’ şeklinde geri dönüşü sağladı. Fakat kredi genişlemesi ile gelen büyüme cari açık ve enflasyonda yukarı yönde baskı oluşturmaya başlayınca merkez bankası piyasalara sağladığı likiditeyi azaltmaya başladı ve bu durum kredi maliyetlerini yükseltti. Son haftalarda mevduat ve kredi faizlerinde yükselişler görüyoruz. Bu durum ekonomideki toparlanmanın dengelenmeye doğru gideceği ve büyüme hızının yavaşlayacağının bir göstergesi. Ekonomimizin kısa vadede seyri konusunda pandeminin gidişatı en temel belirleyen olacaktır.’’ dedi.

Tamer kıran 19 Eylül için TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilmesinin yıldönümünü, 27 Eylül için ise Preveze deniz savaşının 482. Yıldönümünü kutladı.

Ayrıca toplantıyı yöneten Meclis Başkan Vekili Kenan Türkantos’un doğum günü kutlandı.

Ardından Piri Reis Rektörü Profesör Dr. Oral Erdoğan Ekonomide ve Piyasalarda Gelişmeler ve Beklentiler konulu sunum yaptı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
18°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?