banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Dilovası'nda dereler simsiyah akmaya başladı

Sanayi bölgesi olduğu zaten hava kirliliğinin maksimum seviyelerde seyrettiği Dilovası'nda dereler de simsiyah akmaya başladı.

GÜNCEL 20.03.2015, 00:07
2933
Dilovası'nda dereler simsiyah akmaya başladı

Dilovası'nda dereler simsiyah akmaya başladı

Sanayi bölgesi olduğu zaten hava kirliliğinin maksimum seviyelerde seyrettiği Dilovası'nda dereler de simsiyah akmaya başladı.

 Sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgelerinin (OSB) yerleşim birimleriyle içiçe girmesi nedeniyle hava ve çevre kirliliğinin alarm seviyelerine ulaştığı Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'ndeki dereler de simsiyah akmaya başladı. İlçe sakinleri bunun kente hakim bir noktada tartışmalı bir şekilde kurulan Kömürcüler OSB'deki kömür işleme tesislerinin tozlarından kaynaklandığını belirterek yeterli denetim yapılmamasından yakındı.

Bazıları D-100 karayolunun Gebze ve Dilovası sınırları içinde faaliyet gösteren, yılda yaklaşık 5 milyon ton ithal ve yerli kömür işleyen tesisler, 4 yıl önce Dilovası'nın kuzeyinde kente hakim bin noktada kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'ne taşındı. OSB'ye, diğer kentlerde kurulu bulunan firmalar da taşındı. Dilovası sakinleri, buradaki kömür tozlarının rüzgarla ilçenin üzerine dağılacağını, toprak ve su kirliliğine yol açacağını, bitki örtüsünü de öldüreceğini söyleyerek karşı çıkmalarına rağmen burası faaliyete geçti. Tesisler faaliyete geçtikten sonra Dilovası sakinlerinin korktukları başına gelirken, ilçenin kuzeyindeki mahallelerde vatandaşlar kömür tozundan dışarıya çamaşır asamaz hale geldi.

Yağışlı havalarda daha yoğun olmak üzere, yükseklerden gelen ve aşağıda büyük derelerle birleşen küçük dereler ise simsiyah akmaya başladı. Bu derelerdeki sudan içen hayvanların hastalandığını söyleyen ilçe sakinleri, birçok kez şikayet etmelerine rağmen kimsenin sesini çıkartmadığını, OSB'deki tesislerde toz kalkmasını önlemek amacıyla kurulan yağmurlara sisteminin ya çalıştırılmadığını, ya da etkisi olmadığını belirtiyor. Dilovası'nın en etkili çevre derneği olan Ekosder Başkanı İsmail Sami, ilçe sakinlerinin bu OSB'nin çevreye vereceği zarar nedeniyle tüm karşı çıkmalarına rağmen kurulduğunu, haklılıklarının ortaya çıktığını belirtirtti. Bu bölgede hayvancılık yapan Osman Orhan ise simsiyah akan dereleri göstererek, "Kömür tesislerindeki tozlar rüzgarla yağmurla çevreye yayılıyor. Biz bu bölgede hayvan otlatıyoruz. Geçtiğimiz yıl sanayi kuruluşlarının kimyasal atık boşalttığı dereden su içen 11 büyükbaş hayvanım telef oldu. rengi siyah olsa da hayvanın içmesini engelleyemezsiniz. Buna bir çözüm bulunsun. Dilovası'nda 45 bin kişilik nüfus var. Bu kadar insan görmezden gelinemez" dedi.

Yorumlar (2)
Komedi 6 yıl önce
Fabrikaları görmezler, gemiden damla düşse ceza keserler, yok helikopterle kontrol yaparlar.

Bu atıkları atan fabrikalar belli, dökülen yer belli ceza nerede ?
DOĞA 6 yıl önce
Bu Milletin vergileri ile koltuk sahibi makam sahibi oldunuz, ne yapıyorsunuz? Oturmayamı geldiniz, maaaş almayamı geldiniz, ikramiyelermi almaya geldiniz. Sizlerinizin yuvaları, aileniz çoluk çocuklarımız yokmu ? Acaba evinizde kaynayan çorba, yediğiniz loköalar nasıl rahatla yiyebilmektesiniz? Sizlerin yokmu kalbiniz vicdanınız ? Hataneleri hiç baktınızmı, sizlerin yüzünden insanlar zehirlenmekte oksijene muhtaç kalmaktalar.Birgün oksijene muhtaç olacağınız zamanmı aklınızdaki beyileriniz çalışacak ?
21
açık
Günün Karikatürü Tümü