banner191

banner148

banner179

banner176

"Altın Çıpa bir Para Organizasyonudur"

Dünya Gazetesi Editörü Selçuk Onur; Lojiport'taki köşesinde; önceki IMO daimi temsilcimiz Fikret Hakgüden'in "Altın Çıpa bir para organizasyonudur" dediğini yazdı.

GÜNCEL 19.06.2009, 11:49

"Altın Çıpa bir Para Organizasyonudur"

Dünya Gazetesi Editörü Selçuk Onur; Lojiport'taki köşesinde; bir önceki IMO daimi temsilcimiz Fikret Hakgüden'in "Altın Çıpa bir para organizasyonudur" dediğini yazdı.

Sarı basın kartı sahibi, denizcilik sektöründe saygın kalemlerden biri olan Selçuk Onur'un köşesinde anlattığına göre olay şöyle gerçekleşmiş:

"İlk darbeyi, geçmiş yıllarda Denizcilik Müsteşarlığı’nın IMO’daki (International Maritime Organizations) Londra temsilcisi olan bir arkadaştan yedik. Tüm masrafları ALTIN ÇIPA Tertip Komitesi’nce karşılanan bu arkadaş, IMO’daki bağlantıları nedeniyle bazı önemli kişilere ulaşmamızda etkin bir rol oynamıştır. Ancak, Hakgüden bu arkadaş, büyük bir haksızlık yapmaya karar verir. Ve “I. E-mail Savaşı”  start alır. IMO Genel Sekreteri Mitropoulos’tan başlayarak o yıl organizasyona katılan 20’ye yakın kişiye ulaşan bu arkadaş; ALTIN ÇIPA’nın bir para organizasyonu olduğunu, denizciliğe hizmetin ‘paravan’ olarak kullanılarak, katılımcıların da yanıltıldığını anlatır edebi e-maillerinde..."

Fikret Hakgüden yardım etmiş

Selçuk Onur'un yazdıklarından anlaşıldığına göre, Türkiye'nin önceki dönem IMO Daimi Temsilciliği'ni yürüten, daha sonra IMO'da Teknik Komite Başkan Yardımcılığı'na da seçilen Fikret Hakgüden, Altın Çıpa organizasyonuna yardım etmiş, "bazı önemli kişilere" ulaşmakta yardımcı olmuş.

Ancak "Bazı önemli kişilere" ulaşılıp Fiikret Hakgüden'a artık ihtiyaç kalmadıktan sonra olanlar olmuş.

İki ihtimal var; ya Fikret Hakgüden Selçuk Onur'un söylediğine göre önce yardım etmişken durup dururken "büyük bir haksızlık yapmaya" karar vermiş.

Ya da gerçekten Altın Çıpa organizasyonunun hakikaten bir "Para Organizasyonu" olduğuna samimiyetle inanmış, bununla ilgili bir kanaati oluşmuş.

Yine Selçuk Onur'un yazdığına ve ileri sürdüğüne göre; Fikret Hakgüden; daha sonra IMO Genel Sekreteri Mitropoulos dahil 20 kişiye e-mail yazmış. Demiş ki: "Altın çıpa bir para organizasyonudur. Denizciliğe hizmet paravan olarak kullanılarak katılımcılar yanıltılmaktadır"...

Kim Haklı? Tek çözüm şeffaflıkta...

Eğer, Altın Çıpa organizatörlerinden olan Dünya Gazetesi'nin Perşembe Rotası Editörü Selçuk Onur'un ileri sürdüğü gibi, Türkiye'nin IMO Temsilciliğini yürüten bir kişi ""Altın çıpa bir para organizasyonudur. Denizciliğe hizmet paravan olarak kullanılarak katılımcılar yanıltılmaktadır"... demişse ortada ciddiye alınması gereken bir durum var demektir. Bu sözleri söyleyen herhangi bir kişi değildir.

DenizHaber.Com şeffaflıktan yana bir haber sitesi olarak bu konuda kamuoyunun doğru aydınlatılmasını istiyor.

Selçuk Onur organizasyonun kar etmediğini belitrmektedir. Anlamadığımız şu. Sayın Selçuk Onur bu organizasyonunun içindemidir? Böyle bir sonuca nasıl ulaşmıştır.  Elinde belgeleri mi vardır? Eğer varsa kamuoyuna açıklamak zorundadır

Ancak IMO Daimi Temsilciliğimizi yıllarca yapmış; Ankara'da uzun yıllar önemli görevlerde bulunmuş bir bürokratımızda "Altın  Çıpa bir para organizasyonudur" kanaati oluşmuşsa bunu da görmezden gelmemeli ve ciddiye almalı araştırmalıyız. Bunun yolu da şeffaflıktan geçer.

DenizHaber'e haksızlık

Sayın Selçuk Onur, yazısında DenizHaber'e biraz haksızlık etmiş.

Biz kimse için "vergi kaçakçısı" demedik. "Sigorta primlerini ödemediği için amme alacağından dolayı icra takibinde" dedik.

Kimseye de komplo kurmadık. Sadece elimize ulaşan ve haber değeri olan belgeleri sorumlu habercilik gereği yayınladık.

Yapılan herşeyi kamuoyunun gözü önünde yaptık.

Ayrıca bir şey daha yapmış Sayın Selçuk Onur; Mitropoulos'a yazılan mailin Sayın Cahit İstikbal tarafından yazıldığını ima etmiş.

IMO Genel Sekreteri ile yazışmak için kendisi vaktiyle Hakgüden'e muhtaç olduğu için bilemeyebilir. Ama IMO Genel Sekreterine ulaşmak çok kolaydır.

E-Posta adresi açıktır. Dileyen kişi; IMO Genel Sekreterine mail atabilir.

Sayın Cahit İsatikbal'in sitemiz ile, zaman zaman köşesinde teknik yazılar yazmak dışında hiç bir ilgisi yok. Ama Selçuk Onur da bu ima'sı ile DenizHaber'e "Büyük haksızlık" etmiş.

Burada özgür haberciler var ve haberleri yapıyorlar.

Biz Selçuk Onur'un bunca sıkıntı arasında bu haksızlığı istemeyerek yaptığına inanıyor ve düzeltse de düzeltmese de  hakkımızı kendisine helal ediyoruz.

İŞTE ULAŞILAN ETKİLİ KİŞİLERDEN BİRİNİN BELGESİ

IMO Teknik Komite Başkan Yardımcısı Fikret Hakgüden IMSO Direktörü Esteban Vincente Pacha'yı makamında ziyaret etmiş. Yanlarında malum kişi.

http://www.lojiport.com/author_article_detail.php?id=298

Yorumlar (19)
Kurdooğlu Muslihiddin 11 yıl önce
Benim anladığım şudur ki Türkiye'nin IMO Daimi Temsilcisinin bağlantıları kullanılmış, karşılığında da "Tüm masrafları organizasyon komitesinden karşılanmış..." ve şimdi de bu yüzüne vuruluyor.

Şık olmayan şeyler bunlar... Çok güzel hareketler DEĞİL bunlar arkadaşlar...

IMO Genel sekreteryasınıa yazı yazarsınız gelir gelmez. O bağlantıyı kullan bunun masraflarını karşıla.. Olmadı hoşuna gitmeyen bir şey söyledi yüzüne vur...

Bu yöntemler bunlar bana yıllar öncesinin Amerika'sını ve Godfather filimlerini hatırlatmakta.

Demek ki bu kişilere tutan yanıyor. Aman Kurdoğlu sen uzak dur nene lazım... Sanada bir kulp takar bunlar...
İsimsiz 11 yıl önce
Kulağıma gelene göre birtakım kişiler gemisi yurt dışında tutulan armatörlere gidip "geminizi kurtarırız ama şu kadar para lazım" gibisinden işler yapmışlar. Bu konuda Schiferli gibi saygın bir isme bile ulaşmaya çalışmışlar. Denizhaber olayların üstüne cesaretle gidiyor bu konuyada bir el atarsanız seviniriz. Bu kişilerin kimlerle nasıl bağlantıları var kimdir bunlar. Açığa çıkarın lütfen.
hasan sağlam 11 yıl önce
İsimsiz rumuzlu kişiye hep birlikte şöyle seslenelim::Doğrunun kazanması için "namuslular da namusuzlar kadar cesaretli olmalıdır sözünden" hareketle eğer bildiğiniz bişey varsa deliliniz varsa korkmadan paylaşmalısınız .
Cahit İstikbal 11 yıl önce
Bu konuda şahsımla ilgili gerçekdışı suçlamalar nedeniyle kısa bir açıklama yapmam ihtiyacı doğmuştur.

Denizcilik sektörümüze uzun yıllardır hizmet etmekteyim. Yıllarca Türk Boğazları görüşmelerinde IMO içerisinde yedi düvelle boğuşulurken ülkeme hizmeet ettim. Ve galip ayrıldık.

Bu kişilerle denizcilik sektörüne bir hizmet olur diye önceleri ben de yardım ettim. Hatta Sayın Fikret Hakgüden'e sorsanız size "Cahit Beyin hatırına ben bu yardımları yaptım" diyecektir.

Şimdi neden beni böylesine hedef yaptılar anlamış değilim.

Ben IMO Genel Sekreteri değilim, Yunanlı da değilim ama bir Uluslararası kuruluşta Yönetici olarak ülkemi başarıyla temsil etmekteyim. Fikret bey hakeza. Bizim hiç mi değerimiz yok?

Görüşümüz bile alınmadan bu kadar insafsızca hakkımızda hakaretler yazılmasını hak etmiyoruz. Biz bu sektöre başarıyla hiç bir lekemiz olmadan hizmet ettik ve eidyoruz. Tek lekemiz olsa olsa hak etmeyen insanlara hak etmedikleri yardımları yapmış olmamızdır.

Bu vesileyle kamuoyuna da açıklamak isterim ki IMO Genel Sekreterine yazılan yazıdan benim hiç haberim yoktur.

Olsa bunu açıkça söylerdim çünkü bu bir suç da değildir. Hatta eğer böyle prim amme borcu vesaire gerçekse bu bir vatandaşlık görevidir. Benim bu işle ilgim olduğunu iddia edenleri isbata davet ediyorum (Sayın Selçuk Onur dahil)

Edemezlerse müfteridirler.

Kaptan Cahit İstikbal

Uluslararası Kılavuz Kaptanlar Birliği

Başkan Yardımcısı
Kurdoğlu Muslihiddin 11 yıl önce
Cahit beye selamlarımla...

Üzülmek yok yola devam....

Bunlar böyledir. Yetim parasıyla Yunanlıyı getirmek için kırk takla atarlar, kendi ülkelerinden bir yere gelmiş insanları da batırmak için ellerinden geleni yaparlar, üstüne birde cehennem meseli anlatırlar, ama yinede derim ki:

Ülkemizin sizin gibi insanlara ihtiyacı var, yılmak yok yola devam...
nadir yıldız 11 yıl önce
Maalesef Cahit bey hatanızı kendiniz itiraf ettiniz;""Bu kişilerle denizcilik sektörüne bir hizmet olur diye önceleri ben de yardım ettim. Hatta Sayın Fikret Hakgüden'e sorsanız size "Cahit Beyin hatırına ben bu yardımları yaptım" diyecektir. ""

Devlet Büyük 11 yıl önce
Sorum var Selçuk ONURa : Arkasında TÜRKİYE olmayanı hangi denizhaber? Bunu selçuk beye mi söylemişler; -Biz TÜRKİYE yiz ve bu denizhaberin arkasındayız. Arkalarına dönüp bakmalarını öneririm evet arkalarında devlet var ama o devlet icra takibi için arkalarında olmasın????
Armagan Çaglarsu 11 yıl önce
Öncelikli olarak sayın Fikret Hakguden'i yurt dışındaki cenmiyetlerden tanıyan biri olarak kenidisinin uluslararası bağlamda gördüğü saygınlığını herzaman taktir etmişimdir.Hernekadar kendisiyle tanışamasakta bir meslektaşı olarak kendisini ve çalışmalarını yakınen takip etmekteyim.Ama "ALTIN ÇIPA" adındaki bu rant ödül töreninde onuda imzası olduğunu yeni öğrendim.Şaşırmadım çünkü böylesine
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?