banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Rusya, Antarktika’ya yeni hava savunma tümeni kurdu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Antarktika’ya yeni hava savunma tümeni kurduklarını açıkladı.

Genel 29.02.2020, 09:23 29.02.2020, 10:17
138
Rusya, Antarktika’ya yeni hava savunma tümeni kurdu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Antarktika’ya yeni hava savunma tümeni kurduklarını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Savunma Bakanlığı Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada Antarktika’daki faaliyetlerinden bahsetti. Antarktika’da eğitim ve tatbikatlara devam edildiğini söyleyen Şoygu, Kuzeydoğu Geçidi’nin koruma altında olduğunu ifade ederek Kuzey Filo’nun her yıl Hava İndirme Kuvvetleri, Hava ve Uzay Kuvvetleri ve Özel Operasyon Kuvvetleri tarafından önemli sanayi hedeflerini koruma ve Rusya’nın Arktik bölgesindeki ekonomik çıkarlarını koruma amacıyla tatbikatlar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın en önemli amaçlarından birinin Antarktika’da faaliyet gösteren ordu birliklerinin güçlendirilmesi olduğunu ifade eden Şoygu, “Orada askeri altyapısını oluşturmak için güvenli bir temel oluşturduk. Arktik adalarda, askerlerin rotasyon temelinde görev yaptığı ve dünyada eşi benzeri olmayan idari ve meskun kompleksler inşa edildi” dedi.

Şoygu, Antarktika’da silahlanma ve üslerin güçlendirilmesiyle ilgili ise “Toplamda bu yılın sonuna kadar, zorlu Arktik koşullarda kullanıma uyarlanan 180’den fazla silah ve askeri teçhizat Kuzey Filosu’na dahil olacak. Kuzey Filo’nun envanterine en kısa zamanda Borey-A sınıfından ‘Knyaz Vladimir’ adlı ilk nükleer füze kruvazörü ile ‘Amiral Kasatonov’ adlı firkateyn bu yılın sonuna kadar da 4 adet savaş gemisi, denizaltı ve bot katılacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (2)
Mustafa Sökükcü 2 yıl önce
Antarktika yerine Arktika kullanmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Rusya Kuzey Filosu kuzey kutup bölgesi-Arktika da bulunan birlikler için kullanılıyor. Antarktika ise güney kutup bölgesi için kullanılan coğrafi isim ve bildiğim kadarıyla Antarktika da hali hazırda herhangi bir askeri kuvvetin konuşlandırılması yasak.
Onur Sabri DURAK 2 yıl önce
Sayin haber editörü,

Antarktik Andlaşması'na göre Devletlerin Antarktika'da askeri üs kurması, tatbikat yapması yasaktır. Bahsettiğiniz coğrafya, Rusya'nın deniz bağlantısı olan Arktik'tir. Antarktika'da böyle bir şey gerçekleştirilmesi imkanı yoktur.
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü