banner191

banner148

banner179

banner176

’Kuzu, Oğlak ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi, Tarım Sigortaları ve Organik Zeytin Yetiştiriciliği’ toplantısı

Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından Merkez İlçeye bağlı Dümrek köyünde ’Kuzu, Oğlak ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi, Tarım Sigortaları ve Organik Zeytin Yetiştiriciliği’ konusunda çiftçi toplantısı...

Genel 23.01.2018, 14:11
’Kuzu, Oğlak ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi, Tarım Sigortaları ve Organik Zeytin Yetiştiriciliği’ toplantısı

Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından Merkez İlçeye bağlı Dümrek köyünde ’Kuzu, Oğlak ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi, Tarım Sigortaları ve Organik Zeytin Yetiştiriciliği’ konusunda çiftçi toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, köy muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.

Toplantı konuşan Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, "’Çiftçi Aileleri Tarımsal Eğitimi ve Bilgi Yarışması’ projesini Dümrek köyümüzden başlattık. Bu proje İlimizde ve Türkiye’de bir ilk. Bütün Çanakkale’nin ilçelerindeki köylerinde elimizden geldiği kadar, ulaşabildiğimiz kadar, altyapısı olan bütün köylerimizde inşallah bu eğitimi verip yarışmalarımızı yapacağız. Buradaki amacımız, üreticilerimize, yeni bilgileri, yeni teknolojileri, Bakanlığımız uygulamalarını aktarmak. Toplantılar sırasında üreticilerimizin aklındaki proje fikirlerini dinlemek. Biz bu sayede çiftçilerimizden gelen teklifleri anında birebir değerlendirme imkanı bulacağız. Teknik anlamda uygulanabilme şansı varsa inşallah onu projelendirip, projesini hazırlayacağız. Vakti zamanı geldiğinde sizlerle o projeyi burada uygulayacağız. Ben inanıyorum ki öncelikle kendi ilimizde daha sonra Türkiye’de bir ilk olan ’Çiftçi Aileleri Tarımsal Eğitimi ve Bilgi Yarışması’ projesi çok ses getirecek. Ben şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Ardından üreticilere ’Kuzu, Oğlak ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi, Tarım Sigortaları ve Organik Zeytin Yetiştiriciliği’ konularında teknik personel tarafından sunumlar yapıldı.

Sunumların ardından, toplantıya katılan çiftçi aileleri arasında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kayıt sistemlerine kayıtlı, köyde ikamet eden aileler arasında, toplantı sırasında yapılan sunumlarla ilgili bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya dokuz aile katıldı. On sorudan oluşan çoktan seçmeli test şeklinde düzenlenen yarışmanın birincisi diğer köylerin birincileri ile yarışacak. Yarışmanın ardından dereceye giren ve yarışmaya katılan çiftçi ailelerine bir takım hediyeler verildi. Eğitimlerin, Çanakkale Merkez ve bağlı ilçelerindeki istekli tüm köylerde, köylerin ağırlıklı tarımsal sorunlarının dikkate alınarak, belirlenen konularda yapılması planlandı.
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?