banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Karantina kararına uymayanlar hapis cezası ile karşılaşabilir

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ DR. ÖĞRETİM ÜYESİ CANDİDE ŞENTÜRK, KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ TEDBİRLERE UYMAYANLARLA İLGİLİ CEZAİ YAPTIRIMLARIN UYGULANABİLECEĞİNİ BELİRTEREK, "ŞU ANDA MEVCUT UYGULAMA İÇERİSİNDE 14 GÜNLÜK KARANTİNAYA ALINAN BİREYLERDEN BİRİ, GEREKLİ TEDBİRLERE UYMAZ İSE İKİ AYDAN BİR YILA KADAR HAPİS CEZASI İLE YARGILANMA İHTİMALİ SÖZ KONUSU OLACAKTIR" DEDİ.

Genel 16.03.2020, 13:48
15
Karantina kararına uymayanlar hapis cezası ile karşılaşabilir

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Candide Şentürk, koronavirüsü ile ilgili tedbirlere uymayanlarla ilgili cezai yaptırımların uygulanabileceğini belirterek, "Şu anda mevcut uygulama içerisinde 14 günlük karantinaya alınan bireylerden biri, gerekli tedbirlere uymaz ise iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile yargılanma ihtimali söz konusu olacaktır" dedi.

Türk Ceza Kanunu (TCK)’nun "Topluma Karşı Suçlar" başlıklı üçüncü kısmının üçüncü bölümünün, ’Kamunun sağlığına karşı suçlar’dan oluştuğunu belirten Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Candide Şentürk, Korona virüs ile ilgili önemli bir noktaya değindi.

Şentürk, "Bu suçlardan biri olan Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195’inci madde hükmü, Korona virüsü ile ilgili gerekli tedbirlere uymayan kişilerde uygulama alanı bulabilecektir. Madde hükmüne göre; bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" diyerek olası cezai yaptırımları anlattı.

"İki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile yargılanma ihtimali söz konusu olacaktır"

Maddede, bulaşıcı hastalıklara yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş bulunan kimselerin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uyulmamasının suç olarak tanımlandığını ifade eden Dr. Şentürk, "Böylece kamu sağlığının korunması amacı güdülmektedir. Bu itibarla, şu anda mevcut uygulama içerisinde 14 günlük karantinaya alınan bireylerden biri, gerekli tedbirlere uymaz ise iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile yargılanma ihtimali söz konusu olacaktır" dedi.

Türk Ceza Kanunu’nun "Kamu Barışına Karşı Suçlar" bölümünde yer alan "Halk Arasında Korku ve Panik Oluşturmak Amacıyla Tehdit" başlıklı 213’üncü maddesine de dikkat çeken Candide Şentürk, "Bu hüküm dikkate alındığında ise halk arasında endişe, korku ve panik oluşturmak amacıyla; hayat, sağlık, vücut veya cinsel dokunulmazlık ya da mal varlığı bakımından alenen tehditte bulunan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Failin cezalandırılabilmesi için mutlaka, belli bir saikle (korku, endişe ve panik oluşturma amacıyla) sağlık, hayat, vücut dokunulmazlığı veya mal varlığı bakımından tehditte bulunması gerekmektedir" diye konuştu.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
20
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü