banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

'Junlyu' isimli Çin’in ilk elektrikli yolcu gemisi sefere başladı

China State Shipbuilding Corp tarafından inşa edilen ve 300 yolcu taşıyan Junlyu isimli Çin’in ilk elektrikli yolcu gemisinin seferlere başladığı öğrenildi.

Genel 10.12.2019, 08:35
'Junlyu' isimli Çin’in ilk elektrikli yolcu gemisi sefere başladı

'Junlyu' isimli Çin’in ilk elektrikli yolcu gemisi sefere başladı

Devlete ait gemi şirketi China State Shipbuilding Corp, ülkenin ilk elektrikli yolcu gemisini Yangtze Nehri üzerinde gezi turları düzenleyen bir şirkete teslim etti.

China State Shipbuilding Corp.’ın yan kuruluşu olan Wuhan Deniz Elektriği Tahrik Enstitüsü’ne göre, Hunan eyaletinin başkenti Wuhan’da yolcu taşımaya başlayan geminin adı Junlyu.

Geminin itiş sistemini tasarlayıp inşa eden enstitü, önceki gün yaptığı açıklamada, Junlyu’nun Çin’deki ilk pille çalışan yolcu gemisi olduğunu söyledi.

Tamamen Çinli mühendisler tarafından geliştirilen gemi, bir limuzin kadar sessiz ve kirletici emisyon üretmiyor.

Açıklamada, Junlyu’nun 53.2 metre uzunluğunda, 13.4 metre genişliğinde ve 410 mt’luk özelliklere sahip. 300 yolcu taşıyan gemi, 13 km/saatin altındaki hızlarda, 8 saat boyunca yol alabiliyor.

Junlyu’dan önce tüm Çin yolcu gemileri dizel motorlu motorlar ya da dizel ve akü gücünü birleştiren motorlar tarafından desteklendiğini söyleyen açıklamada, yalnızca tamamen elektrikli gemilerin parkların ziyaretçilerin eğlenmesi için kullandığı bazı küçük tekneler olduğunu belirtti.

Enstitü başkanı Gui Wenbin, Junlyu’nun yüksek verimli, değişken frekanslı tahrik teknolojisi de dahil olmak üzere bir dizi teknolojik ilerlemeye sahip olduğunu söyledi.

Çevre dostu itici güç, enstitünün gemi yapım endüstrisinin en önemli araştırma konusu haline geldi.

Çinli araştırmacılar, yıllardır yoğun olarak fosil yakıtlara bağımlı olan uluslar arası uçaklar ve gemiler için alternatif itiş modları arıyor.

Mühendisler elektrikli uçakların birkaç prototipini geliştirdi ve uçuş testleri yaptı. Ayrıca elektrikle çalışan bir helikopter için araştırma ve anahtar parçalar geliştiriyorlar.

DENİZHABER

Yorumlar (0)
5
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102