banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Güzelcehisar köyü plajına yapılan 850 metrelik platforma köylüler tepki gösteriyor

Bartın Merkeze Bağlı Güzelce Hisar Köyünde 80 milyon yıllık olduğu iddia edilen Lav Kayalıklarının olduğu bölgeye ulaşmak amacı ile yapılan 850 metre uzunluğunda plajın bir ucundan diğer ucuna uzanan 3 metre genişliğindeki demir platform...

Genel 13.11.2017, 16:18
293
Güzelcehisar köyü plajına yapılan 850 metrelik platforma köylüler tepki gösteriyor

Bartın Merkeze Bağlı Güzelce Hisar Köyünde 80 milyon yıllık olduğu iddia edilen Lav Kayalıklarının olduğu bölgeye ulaşmak amacı ile yapılan 850 metre uzunluğunda plajın bir ucundan diğer ucuna uzanan 3 metre genişliğindeki demir platform köylülerin tepkisine neden oldu.

Güzelce Hisar köylüleri, “Lav Kayalıklarının hemen 100 metre önüne kadar araç yolu olmasına rağmen Lav Kayalarına en uzak noktadan plajı boydan boya kat ederek demir yolu şeklinde kumun üzerine platform oluşturması son derece yanlış. Balıkçı teknelerimize ne ağ yükleyebiliyoruz ne de yakaladığımız balıkları alabiliyoruz. Ayrıca 30 yıldır burada işletmecilik yapan arkadaşlarımız 5’lik ve 6’lık çivi dahi çakamadılar. Doğal sit alanı olduğu için ama devletimiz bize yaptırmadığını kendisi yaptı. Kumun içine 6 metrelik boruları çaktı. Vatandaşa kıyı kenar çizgisi ama resmi kurumlar bir şey yaparsa çizgi falan söz konusu değil’’ diye konuştular.

Sahil de 30 yıllık işletmecilik yapan Sabri Denizci, “Ben 30 yıldır burada işletmeciyim Önümüze demiryolu gibi demir den oluşan bir set çektiler Müşterim oturduğunda plaj kumlarını görüyor denizi görmek isterse ayağa kalkarak sandalyenin üzerine çıkmak zorunda. Bu yapılan turizm adına yapılıyormuş. Biz burada turizmden ekmek yiyoruz bu yapılan platform bizim için yapıldıysa biz bundan neden zarar görüyoruz. Lav kayalarının hemen önüne araç yolu var platformu oradan başlatarak 100 metre bir platformla bu iş yapılabilirdi. Ancak burada farklı hesaplar var” dedi.

Güzelce Hisar Köyü Muhtar yardımcısı Deniz Denizbilen ise “2009 senesinden bu yana biz mücadele veriyoruz bizi dinleyen olmadı. Platformu alelacele kuruyorlar 12 ay bir fiil burada turizm olacakmış ama platformun üzerine döşeyecekleri tahtaları kışın sökecekler miş demirlerin üzerinden de kışın tren geçirecekler. 12 ay nasıl turizm olacak merak ediyoruz. Bu platform sadece yürüyüş alanı değil tahminim kazanç kapısı olarak düşünülüyor. Platformun üzerinden yürümek paralı olacak kimse bu kadar masraftan sonra bedava yürütmez Teknelerimiz platformun gerisinde kaldı Fatih Sultan Mehmet gibi teknelerimizi karadan odunların üzerinde kaydırıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü