Giresun’da “5. Türk Dünyası Aşıklar Şöleni”

Giresun’da Türk kültürünün varlığını devam ettirmesi ve gelişmesi ve aşıklık geleneğinin yaşatılması amacıyla ‘5. Türk Dünyası Aşıklar Şöleni ve Pervin Behmeni Kaşkayi Halk Bilimi Sempozyumu’ düzenledi.Giresun Üniversitesi...

Giresun’da “5. Türk Dünyası Aşıklar Şöleni”
Giresun’da Türk kültürünün varlığını devam ettirmesi ve gelişmesi ve aşıklık geleneğinin yaşatılması amacıyla ‘5. Türk Dünyası Aşıklar Şöleni ve Pervin Behmeni Kaşkayi Halk Bilimi Sempozyumu’ düzenledi.
Giresun Üniversitesi ile Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen sempozyuma 12 ülkeden yaklaşık 90 aşık ve bilim insanının katıldı. Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kafkasyalı, aşıklık geleneğinin yaşatılması ve bilimsel olarak araştırmalar yapılarak geliştirilmesine katkı sağlamak üzere bu etkinliği düzenlediklerini bildirdi. Giresun Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Nazım Elmas ise, “Fındığın başkenti, kirazın ana vatanı olarak anılan Giresun bundan sonra âşıklar şehri olarak da anılacaktır. Âşıklar Şöleninin bundan sonraki yıllarda da geleneksel olarak devam ettirilecektir” dedi.
Konuşmaların ardından ozanlar açılış türkülerini icra ederek, ülkelerinin geleneklerini türküler ve şiirler eşliğinde yansıttılar. Programın öğleden sonraki bölümde Pervin Behmeni Kaşkayi adına düzenlenen sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyum yarınki etkinliklerle sona erecek.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176