17. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali Başladı

17. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali bugün düzenlenen törenle Trabzon’da başladı.Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından bu yıl 2-20 Mayıs tarihleri arasında 17.’si düzenlenecek olan festivalin açılış törenine, Trabzon Valisi Abdil...

17. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali Başladı
17. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali bugün düzenlenen törenle Trabzon’da başladı.
Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından bu yıl 2-20 Mayıs tarihleri arasında 17.’si düzenlenecek olan festivalin açılış törenine, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Okçin Akşit, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş, “Bizler naçizane başladığımız festivalin bugün 17. kez yapıyorsak bunda şehrin tarihinin, şehrin güven veren, sanata kol kanat geren yapısı asla yadsınamaz” dedi.
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, medeniyet merkezi olan bir şehirde olduklarını ifade ederek, “Medeniyetlerin merkezi olan bir şehirde heralde uluslararası organizasyonlar yapmak çok daha anlam verici hale geliyor” şeklinde konuştu.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da, festivale katılanlara teşekkür ederek, “Trabzon’un kültürün, sanatın, edebiyatın yani medeniyetin şehri olduğunu en iyi gösteren etkinliklerden birisi Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivalidir” ifadelerini kullandı.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, Devlet Tiyatrolarının 8 ayrı festivali olduğunu dile getirerek, “Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen 8 festivalin 6’sı uluslararasıdır. İddia ediyorum ki, diğerlerinden ayırmaksızın en kişiliklisi Trabzon’dur. Belki de duygusal davranıyorum. Evet biz festivaller yapıyoruz yorgun ve yalnız ülkem yeri geliyor bunda zorlanıyor ama herkes çaba sarf ediyor. Fakat Trabzon’da devlet, belediye, STK’lar bir başka emekle çalışıyorlar. Trabzon’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Trabzon’un mazisinden beri kültür, sanat ve edebiyat şehri olduğunu vurgulayan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Bu niteliğini güçlendiren en önemli hususlarımızdan birisi de Trabzon Devlet Tiyatromuz ve onun 17.’sini gerçekleştirdiği Uluslararası Tiyatro Festivalidir” dedi.
Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından bu yıl 17.’si düzenlenecek olan Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ne Türkiye’deki terör olayları nedeniyle bu yıl fazla talep olmazken, geçtiğimiz yıl Almanya, Fransa, Moldova, Moğolistan, Macaristan, İtalya, Gürcistan, Portekiz, Tunus, Rusya ve K.K.T.C.’nin katıldığı festivale bu yıl Azerbaycan, Hindistan, K.K.T.C., İran, Slovakya, Ukrayna ve İspanya olmak üzere 7 ülke katıldı. Festivale katılan tiyatrocular ülkelerini temsil eden bayraklarla kortej eşliğinde Meydan Parkı’ndan Devlet Tiyatroları önüne kadar Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Mehter Takımı eşliğinde yürüdü. Yürüyüşe temsili Kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmet’in at üzerindeki görüntüsü vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176